Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Poradnik: Jak pozbyć się bluescreena
#1
[Obrazek: 800px-BSoD_in_Windows_8.png]

Jako że w swoich komputerach miałem ich tysiące i jakoś zawsze potrafiłem sobie z nimi poradzić, to opisze tutaj kilka kroków dzięki którym można sobie z nimi poradzić. Nie będę tłumaczył, co to bluescreen, inaczej BSOD, czyli niebieski ekran śmierci, bo skoro tu trafiliście, to wiecie. Zanim przystąpicie do wnikliwej analizy problemu, zróbcie sobie w systemie punkt przywracania. :)


Bluescreena może wywołać tyle problemów, że nie jestem w stanie wymienić wszystkich. W 99% przypadków dotyczy to jakiegoś pliku lub całej ich serii, ale sam plik nie musi być przyczyną. Podstawowym krokiem jest odczytanie zrzutu pamięci z pliku DMP, w którym zawarte są informacje dotyczące błędów. Do tego celu polecam użyć programu BlueScreenView.

Po odczytaniu pliku ze zrzutem pamięci dostaniemy takie okienko:

[Obrazek: bluescreenview.gif]

Pliki oznaczone kolorem różowym miały bezpośredni udział w błędzie. Plik "ntoskrnl.exe" zwykle nie jest przyczyną ponieważ to bardzo ważny plik systemowy i zwykle ma jedynie swój pośredni udział w zdarzeniu. Powinniśmy się wówczas skupić na pozostałych plikach, aczkolwiek warto kliknąć dwa razy na wspomniany plik systemowy i zwrócić uwagę na kod błędu.

Klikając F8 wyświetli nam się wizualizacja BSODA na podstawie informacji w pliku DMP.

[Obrazek: bluescreenview2.gif]

Akurat na screenie mamy trzy pliki, które zawierają błąd, oraz serię plików, które pośrednio brały w tym udział. Niewykluczone, że któryś z pośrednich plików, może nam coś o tym błędzie powiedzieć. Teraz gdy mamy te informacje skąd mamy wiedzieć, co oznacza dany błąd? Jest tego tyle, że nie można wszystkiego jednoznacznie ustalić, ale tutaj możemy liczyć na pomoc wujka Google. Powinniśmy skopiować jedną z nazw tych plików i jego kod błędu do wyszukiwarki. Czasami wystarczy sama nazwa i już wiemy do jakiej aplikacji, czy sterownika należy plik. Wówczas odinstalowujemy sterownik, czy program i sprzątamy jeśli coś z niego zostało. Zazwyczaj ktoś już borykał się z danym problemem i wie że np. kod tego problemu dotyczy sterownika karty graficznej, kamerki internetowej, jakiegoś programu, czy nawet gry. Tutaj poruszamy się intuicyjnie, odwiedzamy strony, zbieramy informacje, szukamy rozwiązania. Nie ma uniwersalnej pigułki, tutaj musimy się troszkę pobawić. W przypadku sterowników często zdarza się, że musimy powrócić do starszej wersji, lub jeśli nie mamy zainstalowanej najnowszej, to zaktualizować.


Przywracanie systemu:

System przywracamy w ostateczności, inaczej problem może powrócić. Nigdy nie formatujemy dysku, to największa głupota i jeśli tak zrobicie, to gratuluję podejścia. :)

Należy w pierwszej kolejności ustalić przyczynę, a gdy deinstalacja programów odpowiedzialnych za błąd nie pomaga, wciąż gdzieś coś zostało i powoduje problem, wówczas możemy z tej opcji skorzystać. Zanim jednak to zrobisz przeczytaj dalszą część poradnika.

Deinstalacja ostatnio zainstalowanych programów:

Gdy problemu nie da się rozwiązać poprzez reinstalację podstawowych sterowników do urządzeń naszego komputera lub po przez instalację ich starszych wersji, czy aktualizację, to należy zabrać się za wszystkie programy, które ostatnio zainstalowano. Napisałem "zainstalowano" ponieważ czasami oprogramowanie, które mamy na komputerze, samo potrafi coś nam zainstalować, czy się zaktualizować i wówczas należy przejrzeć listę programów w panelu sterowania, po czym zabrać się do roboty (sortujemy je wg. daty instalacji). Musimy zwrócić też uwagę na aktualizacje, jeśli wszystkie poniższe metody zawiodą, przyczyną mogą być właśnie one i należy przywrócić system, gdy mamy odpowiedni punkt przywracania lub jeśli to możliwe pozbyć się ich manualnie.

Bywa tak, że problem wywołują błędy na dysku. Możemy wówczas skorzystać z narzędzia systemowego służącego do naprawy klasycznych usuwalnych błędów. Możemy go odpalić z konsoli (należy ją uruchomić jako administrator, klikając na skrót ppm i wybierając odpowiednią opcję) systemowej wybierając partycję np."c:\" i wpisując komendę "chkdsk /r". Konsola poinformuje nas, że nie można teraz przeprowadzić skanowania i zapyta, czy zrobić to przy ponownym uruchomieniu, czasami wyświetli dwa zapytania, na ten ostatni powinniśmy się zgodzić i uruchomić ponownie komputer. Po uruchomieniu należy poczekać aż skanowanie systemu dobiegnie końca. Narzędzie to można również uruchomić klikając ppm na wybraną partycję, kliknąć właściwości, wchodząc w zakładkę narzędzia i w polu "sprawdzanie błędów", wybierając "Sprawdź".

Jeśli nasz dysk jest uszkodzony, to aby problem potwierdzić i zweryfikować, warto zapoznać się z programem HDTune lub pokrewnymi i jeśli nie wiemy jak z nich korzystać, po prostu zajrzeć w Google. :)

Nic nie pomaga, nadal mam błąd, co dalej?

Dobre pytanie... Systemy takie jak Windows Vista7/8 mają cwaną komendę sfc (uruchamiamy konsole jako administrator):

sfc /scannow - sprawdza integralność plików w systemie. Możemy w ten sposób sprawdzić, czy wszystko gra. Komenda przy okazji naprawi błędy jeśli to możliwe. Warto wcześniej użyć "sfc /verifyonly", która jedynie przeprowadzi skanowanie, bez naprawy i przynajmniej się dowiemy, czy warto użyć "/scannow", bo czasami skanowanie nią długo trwa.

C:\WiINDOWS\system32>DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth (gdzie C to partycja z systemem Windows 8/8.1) - komenda usuwa błędy uszkodzeń systemu za pomocą Windows Update (wymaga dostępu do internetu).

driverquery - Wyświetlanie listy sterowników zainstalowanych w systemie. Przydaje się, gdy drążymy problem od dawna i chcemy dokładnie sprawdzić wszystkie sterowniki.

chkdsk - Co do tej wspomnianej wcześniej komendy, to warto dodać, iż należy z niej korzystać regularnie.

Programy antywirusowe, czyszczenie, defragmentacja...

Skanowanie antywirusowe, czyszczenie systemu programami typu CCleaner, czy nawet defragmentacja to działania profilaktyczne, które powinniśmy wykonywać co jakiś czas. Warto, a nawet trzeba dokonać tego, gdy już mamy jakieś problemy. Wirusy to często indywidualny problem, dlatego nie będę się na nich skupiał. W tym wypadku warto skorzystać ze wsparcia oferowanego przez nasze oprogramowanie.

Pomoc techniczna:

Gdy mamy legalną kopię systemu Windows, to nawet nie ma się co bawić w wiercenie problematyki naszego BSODA, gdy podstawowe kroki zawiodły. Składamy raport z programu wspomnianego na początku poradnika (Plik >> Zapisz wybrane elementy), zgłaszamy się z tym do supportu Microsoftu i czekamy na szczegółowe instrukcje. Jeśli zajdzie konieczność, korzystamy z pomocy anglojęzycznej. Po co się męczyć, skoro zapłaciliśmy za wsparcie? :)

Wsparcia szukajcie też na forach, zwykle znajdzie się ktoś, kto szybko dzięki dostarczonym przez was informacjom rozwiąże problem.


Oczywiście to tylko cześć tego wszystkiego. Pozwoli wam to na pozbycie się 90% bluescreenów, a jeśli znacie jeszcze kilka metod, o których nie wspomniałem, to śmiało możecie tutaj dopisywać. Być może uzupełnię ten pseudo poradnik. Możecie też dyskutować, ale wasze własne problemy rozwiązujcie w osobnych wątkach, aby nie robić chaosu. :)

Pozdrawiam
  Odpowiedz
#2
Poradnik na pewno przyda się dużej liczbie osób i zmniejszy ilość zadawanych pytań o bluescreeny.
Warto czasem pogrzebać w systemie a nie nastawiać się z góry na format komputera i ponowne
wgranie systemu operacyjnego - to robimy jedynie w ostateczności bądź gdy naprawa systemu zajęła by zbyt wiele czasu.

By the way,od razu przypomina mi się mój nauczyciel od diagnostyki komputerowej (jestem w technikum informatycznym) jedyne co potrafi zrobić
to wymienić dysk twardy (nie zależnie od tego co się zepsuło) i zrobić format dysku, taki mamy w Polsce poziom szkolnictwa.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Mój odjechany profil został porzucony. Nie odpowiadam na posty i wiadomości prywatne. Jedyna opcja kontaktu ze mną to mój śmieciowy email: b0hazard małpa o2.pl
  Odpowiedz
#3
Aktualizuję poradnik o komendę:

"C:\WiINDOWS\system32>DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth" (gdzie C to partycja z systemem Windows 8/8.1) - komenda usuwa błędy uszkodzeń systemu za pomocą Windows Update (wymaga dostępu do internetu).

Warto jej użyć również w przypadku, gdy mamy problemy z instalacją dodatkowych komponentów systemu Windows, aktualizacji i plików z rozszerzeniem. ".msu".
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości