Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona Odjechani.com.pl wykorzystuje pliki cookie, odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Poszukiwanie skarbów będzie przestępstwem
#1
Od 1 stycznia 2018 r. według wchodzących w życie przepisów, poszukiwania zabytków z wykrywaczem metali bez pozwolenia konserwatorskiego, to przestępstwo i nawet jeśli dokonujemy tego na własnej działce. Wcześniej było to wykroczenie. Osobiście jestem oburzony tym, że po raz kolejny odgórnie traktuje się określonych obywateli jak przestępców.

Co roku dosłownie całe stosy zabytkowych przedmiotów o znacznej wartości pada ofiarą nielegalnego handlu. Są one sprzedawane kolekcjonerom, bądź zwyczajnie jako surowiec jeśli, to np. srebro, czy złoto, zamiast trafiać do muzeów i opowiadać swoją historię. Oczywiście problemu nie stwarzają poszukiwacze, lecz absurdalne prawo, które utrudnia Polakom zarobek na swojej pasji. Otóż wystarczyłoby zalegalizować taką działalność po przez zdobycie tanim kosztem szkolenia i uprawnień konserwatorskich oraz pozwolić na sprzedaż takich artefaktów. Prawda jest taka, że poszukiwacze weterani doskonale znają się na swoim fachu i wiedzą jak wydobyć coś minimalizując ryzyko uszkodzenia. Amator musiałby się tłumaczyć brakiem uprawnień, weteran chętnie by je nabył, aby legalnie rozwijać swoją pasję. Prawo ograniczone byłoby do poszukiwań na określonych terenach, a na pozostałe musiałoby zostać wydane pozwolenie. Wówczas takie znalezione przedmioty trafiałyby zgodnie z nakazem na autoryzowane serwisy, na których sprzedawane byłyby właśnie muzeom, bądź uprawnionym do tego ludziom, a jeśli np. nie zostaną sprzedane w określonym czasie, poszukiwacz miałby prawo taki zarejestrowany już zabytek sprzedać na własną rękę, ze względu na brak zainteresowania, nawet z opcją jego zniszczenia. 

Takie prawo zminimalizowałoby nielegalny handel, pozwoliło odprowadzić podatek od sprzedaży i wielu by zrezygnowało z nielegalnego handlu, nawet kosztem dochodu, bo tak sprzedać byłoby po prostu łatwiej, zamiast szukać zainteresowanego na własną rękę. Czy to nie brzmi bardziej uczciwie wobec obywatela? Organizowanie legalnych poszukiwań np. bez dowodów, że na danym terenie faktycznie można coś znaleźć, nie jest możliwe, skoro nikt tam nigdy nie będzie szukał, to jak zabytek ma się znaleźć? Znajdzie go wówczas poszukiwacz, ale jeśli znajdzie coś cennego, ukryje ten fakt, bo działał jako przestępca...

Czy uważacie, że traktowanie kogoś z wykrywaczem metalu jako przestępcy jest sprawiedliwe?
¿nʞɔoןɹǝɥs ʎuoןoʍopɐz ǝıqǝıs z śǝʇsǝɾ oɔ ı ou
  Odpowiedz
#2
Nie mam wątpliwości, że zmiana przepisów jest podyktowana tylko i wyłącznie podbiciu statystyk policji, no bo inaczej się tego wytłumaczyć nie da. Przecież skutek tych przepisów będzie odwrotny do zamierzonego. Zamiast przepisu karnego powinno się stworzyć przepisy na zachętę, np. to co podałeś Swordancer. Im więcej regulacji karnych tym większe kombinatorstwo.
  Odpowiedz
#3
Niestety zarówno partia, która obecnie rządzi w tym kraju tak jak i poprzednia robiły i robią wszystko co mogą, aby maksymalnie wykorzystać ludzi i, żeby się nachapać. Po tym co PIS i PO wyprawiały, pomysł na taką ustawę ani trochę mnie nie dziwi. Trzeba by było wymienić cały rząd, aby były choć małe szanse na ogólną poprawę sytuacji w kraju i na to, aby nie były wprowadzane takie dziwaczne prawa.
  Odpowiedz
#4
Nie do końca tak jest, obecny Rząd wprowadza reformy, które jak się sprawdzi dane z GUS, mają b. pozytywny skutek, niestety nie każda zmiana jest na lepsze, przykład własnie w temacie wątku. Trzeba właśnie takie sprawy nagłaśniać by wiadomo było, które zmiany są złe i Polacy ich nie chcą.
¿nʞɔoןɹǝɥs ʎuoןoʍopɐz ǝıqǝıs z śǝʇsǝɾ oɔ ı ou
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Tak będzie wyglądał koniec świata. WazzUp 3 1 519 14.06.2012, 23:14
Ostatni post: danielo117o
  Prognoza pogody. Śnieg i ulewy, a będzie jeszcze gorzej! Karol 0 1 056 03.07.2011, 14:59
Ostatni post: Karol
  Jeszcze w tym roku będzie nas 7 miliardów Kucharek 0 808 06.05.2011, 02:43
Ostatni post: Kucharek
  Nie będzie kolejnego Czarnobyla Karol 0 1 063 26.03.2011, 19:29
Ostatni post: Karol

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości