Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Prawo jazdy, nowe przepisy i zmiany 2013 rok.
#1
I. 19 styczeń 2013

II. Egzamin teoretyczny na kat. B

a)Test będzie trudniejszy. 32 losowo wybrane pytania z puli 3000 a na rozwiązanie 25 minut. Będą to pytania na podstawie filmów wideo. Przypomnijmy, że do tej pory było 18 pytań z 500.

b)Nowością będzie druga część egzaminu teoretycznego. Tutaj czekać nas będzie 12 pytań (zależnych od wybranej kategorii na egzaminie). Czas na pytanie to 50 sekund.

III. Egzamin praktyczny

a) Kat. B właściwie bez zmian.
b) kategorie motocyklowe – kilka dodatkowych manewrów na placu.

IV. Nowi kierowcy

a) Jeśli w ciągu 2 lat od uzyskania ,,prawka”popełnią dwa wykroczenia czeka ich kurs reedukacyjny, jeśli trzy – stracą prawo jazdy

b) Przez 2 lata na samochodzie ,,młodego” kierowcy będzie musiał widnieć zielony listek na szybie.

c) Między 4 a 8 miesiącem od uzyskania dokumentu obowiązkowy kurs doszkalający (200-300zł, 3h teorii i praktyki w tzw. Ośrodku Doszkalającym)

d) 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim, 100 km/h autostrada – limity prędkości dla ,,młodych” w pierwszych miesiącach.

V. Punkty karne

a) Kierowcy, którzy przez rok zgromadzą 24 punkty karne – czeka ich 40 godzinny kurs w WORD (koszt 500 zł). Po jego zaliczeniu (właściwie wystarczy obecność) kierowca przez 5 lat nie może uzbierać więcej niż 24 punkty. Jeśli to zrobi, straci uprawnienia na wszystkie kategorie i będzie musiał zdawać egzamin ponownie, oczywiście poprzedzając to kursem w wybranej szkole nauki.

b) Obecne kursy reedukacyjne nie będą istniały.

VI. Dokument prawa jazdy będzie na określony termin

Okres ważności wyniesie najdłużej 15 lat, po tym okresie czekają nas badania lekarskie. Dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy przed wprowadzeniem nowych przepisów, nic się nie zmieni.

VII. Nowe kategorie

a) AM – W ramach tej kategorii będzie można nabyć uprawnienia do jazdy m.in. motorowerem i czterokołowcem lekkim. Wiek osoby zdającej to 14 lat.

b) A1 – Nowe uprawnienie tzw. I stopnia do jazdy na motocyklu (od 16 roku życia) jednak pod pewnymi warunkami, a mianowicie:

- motocykl o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 ccm i mocy nieprzekraczającej 11 kW
- motocykl trójkołowym (do 15 kW)
- pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM

c) A2 – krótko mówiąc szersze uprawnienia na motocykl po ukończeniu 18 roku życia, ale pod pewnymi warunkami, a mianowicie:

- motocykl i mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg.
- motocykl trójkołowym (do 15 kW)
- pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM

d) Na koniec wreszcie kategoria A, czyli pełne uprawnienia na wszystkie rodzaje motocykli, jednak dla osób które ukończą 24 rok życia co jest sporą zmianą.

-----------------------------------
Źródło http://www.olimpjazda.pl/prawo-jazdy-zmi...w-pigulce/


Co sądzicie?
  Odpowiedz
#2
Nawet mnie nie denerwuj, było dobrze to jak zawsze muszą coś zminenić i to akurat przed moim rocznikiem. Może się z tego wycofają, mam taką skrytą nadzieje. Moim zdaniem to utrudnianie zdania prawka to nic innego jak nabijanie kasy. Nawet nie ma się co denerwować.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Mój odjechany profil został porzucony. Nie odpowiadam na posty i wiadomości prywatne. Jedyna opcja kontaktu ze mną to mój śmieciowy email: b0hazard małpa o2.pl
  Odpowiedz
#3
Wybacz że to piszę, jeśli chodzi o pieniądze, to graniczy z cudem by się wycofali. Dla mnie jest wręcz to żenująca sprawa. Pożyjemy zobaczmy. Może ludzie się obudzą, czy też za granicą będzie taniej zdawać mimo języka.
  Odpowiedz
#4
(10.12.2012, 23:56)Bub17 napisał(a): Wybacz że to piszę, jeśli chodzi o pieniądze, to graniczy z cudem by się wycofali.
I tu niestety masz racje, jeśli kasa wchodzi w grę to już nic nie poradzimy. Zdawać za granicą? hm.. do czego nas ten kraj zmusza.
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Mój odjechany profil został porzucony. Nie odpowiadam na posty i wiadomości prywatne. Jedyna opcja kontaktu ze mną to mój śmieciowy email: b0hazard małpa o2.pl
  Odpowiedz
#5
Ja 13 mam Egzamin :) może się uda. Przynajmniej wiem że mam 6 miesięcy na zdanie prawka bo inaczej klapa ;/
[Obrazek: 30bl8au.png]
  Odpowiedz
#6
Już taki temat jest. Wystarczyło poszukać i uzupełnić kilka brakujących informacji :P
Sukces nigdy nie jest ostateczny. Porażka nigdy nie jest totalna. Liczy się tylko odwaga. 
Strona z tapetami na pulpit - polecam
  Odpowiedz
#7
Ja zdałem 2 lata temu i teraz za 3 lata będę do moto podchodził w tym roku nie dam już rady z tymi nowymi przepisami będzie trudniej

Wysyłane z mojego LG-E400 za pomocą Tapatalk 2
  Odpowiedz
#8
Zobaczymy... Ręce mi opadają po prostu że ludziom tak utrudnia się życie z powodu paru groszy. Ale jak ludzie są idiotami, państwo jest biedne, to niech tak dalej robią. A szczególnie Ci z wysokich stanowisk...
  Odpowiedz
#9
Ja jak bedę miał 23 lata kupie juz wymażone k7 moż k8 i co 1 rok bez prawka będę jeżdził tak jak większość zapalonych motocyklistów. Ci co wymyślili ten limit od 24 lat wogóle nie myślą kto mając sportowy motorek i 20 lat będze czekać 4 lata by nim jeżdzić ?
Doprowadzi to do tego że będze 2 razy więcej tych bez prawka niż obecnie gratuluję pomysłowości
Wysyłane z mojego LG-E400 za pomocą Tapatalk 2
  Odpowiedz
#10
Pewnie boją się że młodzi z powyżej 600 cm3 będą stanowić zagrożenie... Może i nawet lepiej... Nie, tu się zgodzę bo wiem jak energia rozpiera niektórych
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prawo jazdy - dwa pytania amb00 2 910 28.05.2017, 19:10
Ostatni post: amb00
  Potrzebuję oficjalnych testów na prawo jazdy. Gospodarz 5 2 769 22.01.2014, 13:55
Ostatni post: Gospodarz
  Zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Będzie jeszcze trudniej BeatBox 16 5 407 17.01.2014, 02:38
Ostatni post: B0hazard
  Prawo Jazdy Kategori AM Cassius 46 14 242 18.11.2013, 02:08
Ostatni post: Ripper729
  I eliminacja Wojny Północ-Południe 13-14.04.2013 wojnapp 0 1 330 06.04.2013, 15:30
Ostatni post: wojnapp

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości