Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Punk
#1
Jestem w szoku ,że jestem pierwszą osobą, która zakłada temat w tym dziale.
Dlaczego punk? może dlatego ,że sam kiedyś 'pankowałem' i żyłem tym stylem.
Wystarczy rzucić okiem na mój avek, nie jest on pobrany z neta czy strony o punkach.
Chodziłem w irokezie, rurkach, glanach/opinaczach/trampkach, poprzypinane łańcuchy i karabińczyk z kluczami przy szlufce obok oficerskiego paska były poniekąd moim znakiem rozpoznawczym na osiedlu :).

Ale dość o mnie i o moim wyglądzie jakiś rok temu.

Zobaczmy co nam pisze wikipedia o tej subkulturze:
wikipedia napisał(a):Punk – w węższym znaczeniu: gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

ale może coś więcej o samej subkulturze niż tylko samym gatunku muzycznym i jego genezie:

wikipedia napisał(a):Ze względu na ewolucję poglądów, istnienie różnych odłamów w obrębie kontrkultury (przykładowo: anarchopunk, straight edge, oi!, crust punk) i indywidualizm samych punków trudno syntetycznie przedstawić ich poglądy. Generalnie, punk, którego początkowym założeniem był brak jakiejkolwiek ideologii, w miarę upływu czasu przekształcał się w ruch społeczno-polityczny wymierzony przeciwko instytucjom, które (jak uważali członkowie ruchu) ograniczają wolność i niezależność człowieka: rząd i jego aparat przymusu – policja i wojsko, zorganizowana religia, środki masowego przekazu, wielkie korporacje itp. Negacja wszelkich form rządów doprowadziła do przyjęcia przez znaczną część punków ideologii anarchistycznej w jej licznych odmianach. Bardzo często poglądy osób uważających się za punków zbieżne są z poglądami lewicowymi lub skrajnie lewicowymi, w krajach o przeszłości komunistycznej tendencja ta jest jednak słabiej zauważalna. Oczywiście niektórzy świadomie odrzucają całą ideologiczną otoczkę, próbując nawiązać do pierwotnego rozumienia pojęcia punk, inni zaś koncentrują się tylko na muzyce, nie zdając sobie sprawy, że stanowi ona tylko fragment szerszego zjawiska.


Polska scena punkowa: Włochaty, Awaria, Farben Lehre, KSU, DEZERTER, Pidżama Porno, The Analogs, The Bill. oraz baaardzo wiele innych.

Zagraniczna scena punkowa: Sex Pistols, Ramones, Misfits, The Clash, Bad Religion.

Wizerunek punka jest każdemu znany, ale mimo to wybiorę 2 zdjęcia dla osób 'młodej daty' lub po prostu nie potrafiących sobie wyobrazić punkowca.

[Obrazek: certuf-punk-213295.jpg]
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcQ_OO1slGkanuZbYRTHZUp...9nFC3rkiNQ]

A teraz chciałbym poruszyć temat ideologię tejże subkultury:
-czy uważasz, że anarchia byłaby dobrym rozwiązaniem dla nas?
-czy popierasz hasła o wolności słowa, antyhomofobia, antyrasizm?

Zapraszam do dyskusji!
  Odpowiedz
#2
Chciałem napisać, że nie każdy punk jest antyhomofobem i tolerancyjny. Zawsze tak jest w subkulturach, że nie każdy ma takie same poglądy.
Ludzie, którzy potępiają rasizm i uprzedzenia to Anarchopunki, i właśnie do takich zalicza się m.in. zespół Włochaty, The Analogs.

Raczej nie popierałbym anarchii, świat był by wtedy w totalnym chaosie, i trzeba wspomnieć że punki dzielą się też w stosunku do niej (jak miałaby dokładnie wyglądać). Wydaje mi się, że Utopia, czyli idealny model państwa jest nie do zrealizowania. Tak już musi być.

Co do haseł do wolności słowa to jest tak, że większość popiera, ja też, ale jeśli coś się już powie to trzeba ponieść za to konsekwencje.
Ja osobiście nie mam żadnych uprzedzeń odnośnie orientacji, koloru skóry, narodowości. Po prostu nie ma to dla mnie żadnego znaczenia.
[Obrazek: aG8bM6P.png]


  Odpowiedz
#3
ROCKISNOTDEAD napisał(a):Chciałem napisać, że nie każdy punk jest antyhomofobem i tolerancyjny. Zawsze tak jest w subkulturach, że nie każdy ma takie same poglądy.
Mówimy o "prawdziwych punkach", nie kinerkach.
ROCKISNOTDEAD napisał(a):Ludzie, którzy potępiają rasizm i uprzedzenia to Anarchopunki, i właśnie do takich zalicza się m.in. zespół Włochaty, The Analogs.
:DDDDDDDDDDDDDD
Jeżeli The Analogs to Twoim zdaniem anarchopunki to szacun :D
Nie wiesz - nie pisz.

Poza tym punki uznają anarchię, wszyscy (nie liczę jakiś ekstrasuper odłamów punków).
Więc stwierdzenie anarchopunk pasuje tylko i wyłącznie do muzyki, nie bytu.
  Odpowiedz
#4
Przyznaję się do błędu że The analogs to nie anarchpunk :) coś mi się pomyliło, dawno, dawno słuchałem punka i może to dlatego.
Tak więc masz rację - powinienem tego nie pisać, bo rzeczywiście za bardzo się nie znam, a przygoda z polskim punkiem była dawno temu.
[Obrazek: aG8bM6P.png]


  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Punk vs Skinhead - dlaczego się nienawidzą? adam-as 16 28 020 19.06.2017, 22:57
Ostatni post: Kasztelan7

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości