Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Sony ściga użytkowników "Chomika"
#1
Information 
Bartłomiej Sieja20.02.2012 12:20
skomentuj (82)
Znany polski serwis do przechowywania i wymiany plików od dłuższego czasu jest monitorowany, a niektórzy użytkownicy już dostali wezwania do zapłaty.
Wezwania te prosto do skrzynki pocztowej użytkownika dochodzą z wielu stron. Odpowiadają za to tak zwani "e-windykatorzy" zajmujący się właśnie ochroną praw autorskich. Oczywiście za odpowiednią opłatą, którą w imieniu "poszkodowanych" firm ustalają i wysyłają w przedsądowym wezwaniu do zapłaty.

Z prawnego punktu widzenia bardzo trudno będzie jednoznacznie stwierdzić winę osoby, której konto zawiera chronione prawem pliki. Można je bowiem przechowywać na własny użytek oraz udostępniać znajomym i rodzinie. Windykatorzy znaleźli jednak kolejny kruczek - dzięki zbieranym na serwisie punktom uważają, że rozpowszechnianie można podciągnąć pod chęć uzyskania korzyści majątkowej. Sprytnie.

Sprytne dlatego, że wezwania do zapłaty, kierowane między innymi w imieniu Sony za umieszczanie w serwisie ich gier, są poważnym straszakiem i wiele osób zgadza się zapłacić kary byleby uniknąć sądu, gdzie mieliby jednak bardzo duże szanse na wygraną.

W jaki sposób zdobywane są informacje o użytkownikach? Często dochodzi nawet do prowokacji, w których kancelarie same umieszczają pirackie utwory w sieci wysyłając później listy do pobierających je osób. A skąd mają nazwiska? Zabrzmi to zabawnie, ale najczęściej od samych użytkowników. Na serwisach podawany jest najczęściej jedynie adres e-mail, na który wysyłany jest list z prawniczymi "pogróżkami" i prośbą o podanie własnych danych. Wiele osób bojąc się o sprawę w sądzie po prostu je podaje.

Jeżeli jednak ten sposób zawodzi, a e-windykatorzy liczą na większą sumę, zgłaszają sprawę do organów ścigania. Domniemanie popełnienia przestępstwa wystarczy, by prokuratura zebrała odpowiednie dane, które później może udostępnić firmom. Te wystarczy przepisać i już można straszyć.

Czy takie działanie jest zgodne z prawem? Cóż, nie do końca to wiadomo. Straszenie sądem za niezapłacenie odpowiedniej kary podpada pod paragraf drugi artykułu 191 kodeksu karnego, który stwierdza, że jeśli ktoś stosuje groźbę bezprawną w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze. A tym właśnie można nazwać działanie kancelarii.

Zasada jest prosta - wykorzystuje się nieznajomość prawa i strach przed mądrze brzmiącymi słowami. Wysyła się tysiące maili, ktoś zawsze się złapie.

Rada? Nie odpowiadać, nie podawać danych i pamiętać, że takie groźby też mogą być karane. Poza tym należy pamiętać, że pobieranie utworów z sieci jest według polskiego prawa legalne (nie dotyczy gier i oprogramowania, to jest akurat niedozwolone - pisaliśmy o tym jakiś czas temu). Zabronione jest jedynie ich rozpowszechnianie. Mamy więc prawo domniemywać, że pobierany przez nas plik został w sieci umieszczony całkowicie legalnie. Nie dajcie się więc zastraszać.

źródło: wyborcza.pl/1,75480,11162174,Siec_w_sieci.html
  Odpowiedz
#2
No i proszę. Całe szczęście ze wstrzymali sie z ratyfikacją ACTA bo dopiero windykatorzy mieliby pole do popisu.
  Odpowiedz
#3
Pamiętajmy o jednym drobnym aspekcie tej sprawy,
mianowicie duża część chomików jest tworzona i budowana przez osoby nieletnie,
stwierdzam to z cala odpowiedzialnością gdyż rozmawiałem z kilkoma takimi i np w wypadku
gdy robiliśmy małe interesy,(wymiana plików, bądź sprzedaż punktów itp.)
okazywało się że musiałem płatności dokonywać na osobę pełnoletnią z rodziny - siostrę czy brata.
Tacy młodzi ludzie mogą w swoim braku doświadczenia i niedoinformowania dać się zastraszyć takim cwaniakom.
  Odpowiedz
#4
Jak już w innym poście pisałem ja tez się przestraszyłem i wysłałem do nich e-mail w sprawię zawarcia ugody ale jak odebrałem tą ugodę a tam pisało że chcą kasy a czytając w internecie to nie będą małe sumki postanowiłem im moich danych nie wysyłać,ale mają niestety mojego e-maila a tam było imię i nazwisko i bodajże jakiś adres ale ten adres to był chyba do mojej cioci a nie do mnie i możliwe że był jakiś numer telefonu ale tego już nie pamiętam bo usunąłem ten e-mail,więc się boję że do niej może przyjść jakiś list polecony lub nawet policja.Dzisiaj mija termin zawarcia ugody a ja siedzę i obgryzam paznokcie ze strachu.Dodam jeszcze że jestem niepełnoletni jak coś.
  Odpowiedz
#5
No tak, nie ma to jak samemu sobie stwarzać klientów. Najlepiej umieścić grę, poczekać aż ktoś ją do siebie skopiuje i już mamy klienta. Takie rzeczy tylko w Erze, sorry, chciałem pisać w Polsce. Czy na tym całym chomiku da się rozróżnić czy taka wiadomość to prowokacja czy nie?
  Odpowiedz
#6
Tego to ja tak nie odróżniam ale jak wysłałem do niego e-maila w sprawię zawarcia ugody to przysłał mi ugodę która wygląda dla mnie jak przyznanie się do winy a nie ugoda a poza tym w tej ugodzie chcę moje dane osobowe.

A mam pytanie czy przez tą wiadomość od przedstawiciela sony mogę mieć u siebie wizytę policji.
  Odpowiedz
#7
ja dostałem wezwanie z sony oto link do tematu http://odjechani.com.pl/Thread-Powiadomienie-z-sony
  Odpowiedz
#8
Ktoś może wie coś nowego w tej sprawie, bo coś sprawa na tym forum ucichła.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Powiadomienie z Sony Negr 46 19 069 29.11.2014, 14:43
Ostatni post: nigthrun
  Kolejna blokada chomika MASSIVE bogdanbig 6 8 148 03.02.2014, 16:23
Ostatni post: B0hazard
  Chomikuj- powiadomienie Sony danio18066 10 6 506 03.02.2013, 21:20
Ostatni post: maestro1974
  Agencja Hetman wchodzi na chomika tien1990 4 4 257 17.01.2013, 19:37
Ostatni post: Suicider
  Blokada chomika Twistek 3 2 608 31.12.2012, 13:09
Ostatni post: Twistek

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości