Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Tajemnice umysłu - Świadomość, a podświadomość
#1
Każdy z nas słyszał mniej lub więcej na temat tajemniczej podświadomości, która to siedzi głęboko w naszym umyśle… Wszelkie źródła niosą różne mity mówiące, że jest ona zupełnie niezależna i nie można nad nią zapanować, otóż prawda wygląda inaczej. Sferę tę naprawdę ciężko okiełznać, jednak jest ona w pełni zależna od ludzkiej świadomości. Poniżej postaram się opisać zarówno jedną jak i drugą stronę.

Świadomość (umysł obiektywny) – Jest to sfera Twoich myśli, oczekiwań, nawyków i wszelkiego rodzaju wiary w różne aspekty. Jest to Twój trzeźwy umysł i logiczne podejście do tematu. Świadomość można porównać do kapitana statku, od którego zależy los załogi. To on obiera kurs, odpowiada za ster, wydaje rozkazy, obsługuje się kompasem, sekstansem i innymi instrumentami nawigacyjnymi. On rządzi i decyduje o wszystkim. To właśnie Twój umysł obiektywny!

Podświadomość (umysł subiektywny) – Działa głębiej w Twoim umyśle i odpowiada tak naprawdę za całe Twoje życie. Mimo, że to ona steruje takimi procesami jak oddychanie, trawienie, bicie serca, czy przepływ krwi po organizmie, odpowiada również za realizację Twoich świadomych wyborów. Dobrą wiadomością jest, że sfera ta, jest w zupełności zależna od świadomości, która wydaje jej polecenia. Umysł subiektywny to właśnie ten statek i ta załoga, to cała podległa strona kapitana, która musi wykonać każde jego polecenie. Pomyśl więc zatem, ile zależy tak naprawdę od jego decyzji.

Wiemy już czym są i jak działają obie sfery, jednak w celu pełnego zrozumienia,
wyobraź sobie, że jesteś ogrodnikiem, który świadomie sieje myśli w bardzo żyznej glebie podświadomości z której wyrośnie zupełnie wszystko. Wielkość plonów zależy jedynie od jakości ziaren, które zasiejesz, czyli tak naprawdę od Twoich nawyków myślowych.

Zrozumienie obu płaszczyzn jest niezbędne w dalszej wędrówce do wnętrza naszego umysłu. Mam nadzieje, że opisane wyżej wartości zostały przez was odebrane pomyślnie, a następne wątki z cyklu „Tajemnice umysłu” staną się jeszcze bardziej pomocne.

Cykl: Tajemnice umysłu
  Odpowiedz
#2
Buhay napisał(a):Podświadomość (umysł subiektywny) – Działa głębiej w Twoim umyśle i odpowiada tak naprawdę za całe Twoje życie. Mimo, że to ona steruje takimi procesami jak oddychanie, trawienie, bicie serca, czy przepływ krwi po organizmie, odpowiada również za realizację Twoich świadomych wyborów. Dobrą wiadomością jest, że sfera ta, jest w zupełności zależna od świadomości, która wydaje jej polecenia. Umysł subiektywny to właśnie ten statek i ta załoga, to cała podległa strona kapitana, która musi wykonać każde jego polecenie. Pomyśl więc zatem, ile zależy tak naprawdę od jego decyzji.
Twoja podświadomość nie wdaje się z tobą w dyskusje. Akceptuje to, co oznajmia świadomość. Jeśli powiesz: "Nie stać mnie na to", twoja podświadomość weźmie się do pracy, by uczynić to twierdzenie prawdą. Wybierz lepszą myśl. Oznajmij: "Zrobię to. Mój umysł się na to zgadza". I tu ocieramy się o dyscyplinę myślową i świadome kierunkowanie podświadomości. ( to całkiem tak jak z Twoim bojem o dział samorozwój na forum :) )
  Odpowiedz
#3
Buhay napisał(a):Wszelkie źródła niosą różne mity mówiące, że jest ona zupełnie niezależna i nie można nad nią zapanować, otóż prawda wygląda inaczej. Sferę tę naprawdę ciężko okiełznać, jednak jest ona w pełni zależna od ludzkiej świadomości.
Czy przypadkiem nie jest to wbrew naszej naturze? Przecież człowiek nie posiada naturalnych zdolności do manipulacji własnym mózgiem. Gdyby takie sterowanie było łatwe i zrozumiałe, mielibyśmy na świecie samych geniuszy. Skoro jedni to rozumieją, inni nie, to jednak mamy dowód na to, że nie do końca tak jest, bo mózg nie daje sobą manipulować.
  Odpowiedz
#4
Tomek1 napisał(a):Czy przypadkiem nie jest to wbrew naszej naturze? Przecież człowiek nie posiada naturalnych zdolności do manipulacji własnym mózgiem.
Hmm, naprawdę? :)

Tomek1 napisał(a):Gdyby takie sterowanie było łatwe i zrozumiałe, mielibyśmy na świecie samych geniuszy.

Pozwól, że pominę tę kwestię, gdyż nie mam już siły powtarzać po raz kolejny, że samo czytanie tekstu bez zrozumienia, jest po prostu bez sensu.

Tomek1 napisał(a):Skoro jedni to rozumieją, inni nie, to jednak mamy dowód na to, że nie do końca tak jest, bo mózg nie daje sobą manipulować.

Nie, mamy dowód jedynie na to, że nie wszyscy potrafią obchodzić się z kompasem, ale nie bierz tego dosłownie... ;)
  Odpowiedz
#5
Zgadzam się z BUHAY.
Mózg oczywiście daje sobą manipulować! I są na to setki dowodów.
Chociażby rzeczy jakie robimy podczas hipnozy. Byłem w hipnozie ponad 50 razy i rozmawiałem ze swoją podświadomością.
A właściwie to byłem jako JA tylko świadkiem tej rozmowy, w pełni świadomy zdałem sobie sprawę, że moje ciało odpowiada na pytania hipnotyzera, bez udziału mojego EGO, czyli świadomości. Niesamowite przeżycie. Zacząłem zupełnie na nowo postrzegać podświadomość. Jako dziecko ukryte w nas samych. Wrażliwe i delikatne, a jednocześnie ono wie co jest dla nas najlepsze, niestety na poziomie świadomym nie zawsze chcemy słuchać naszej podświadomości. Nasze EGO ma opinię, że samo wie najlepiej co dla niego dobre :)
Obecnie ukończyłem kilka kursów hipnozy i sam hipnotyzuję innych (ponad 200 transów mam na koncie) i wiem jak przemycić do podświadomości sugestię, tak aby manipulować jak to nazwałaś mózgiem.
Dla niedowiarków polecam ciekawy trans Showmana Derrena Browna, który z przeciętnego człowieka zrobił w kilka tygodni geniusza, potrafiącego wygrać niesamowicie trudny teleturniej Champion of Champions:
http://www.youtube.com/watch?v=YHaFuYZwX...ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=gwIlueCNu...ure=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=y3zjekDyQ...ure=relmfu

Derren Brown Trick Or Treat Series 2 Episode 2
Wdzięczność - najpiękniejcza waluta na świecie.
Jeśli masz szybkie łącze i chcesz ściągać z kilkudziesięciu serwerów uploadowych bez limitu prędkości, przetestuj TO:
[Obrazek: new_400x50.jpg]
  Odpowiedz
#6
Tomek1 napisał(a):Czy przypadkiem nie jest to wbrew naszej naturze? Przecież człowiek nie posiada naturalnych zdolności do manipulacji własnym mózgiem.
Kiedy się rodzisz nie potrafisz chodzić, mówić nawet chwytać przedmiotów. Wszystkiego można się nauczyć. Te naturalne zdolności są tylko jeszcze o nich nie wiesz ^^
Tomek1 napisał(a):Gdyby takie sterowanie było łatwe i zrozumiałe, mielibyśmy na świecie samych geniuszy.
Właśnie tak najprościej rozróżnić ludzi. Nie każdego jest stać na taką determinację aby posiąść ten dział wiedzy. Większość woli założyć ,że tak się nie da. Następnie zastanawia się skąd inni mają tyle siły wewnętrznej.
  Odpowiedz
#7
Jest takie mądre powiedzenie - "Kto chce - szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu". Wielu ludzi jest ofiarami tragicznych w skutkach przekazów, którymi jesteśmy karmieni od samego urodzenia. Wiadomości o nie nadawaniu się do ważnych społecznych funkcji, nieporadności w codziennych sprawach, o niemocy, słabości, niezdolności do wielkich rzeczy, i wiele innych, niemal każdy dostaje w spadku od swoich rodziców i spotkanych ludzi. Szczęśliwi ci którym dano co innego.
Jeśli kogoś wychowano w takim duchu, musi wiedzieć, że te i inne negatywne informacje, które przyjął jako prawdę swojego życia, ściągają go w dół za każdym razem, gdy nowy pomysł na życie pojawi się w jego głowie.
Ludzi zniechęconych, zajechanych życiem, zgorzkniałych jest coraz więcej – takie przynajmniej odnoszę wrażenie, czytając choćby niektóre fora internetowe, czy dyskutując na przystanku autobusowym. Ci, którzy plują na innych obraźliwymi komentarzami, ziejąc przy tym zawiścią i poczuciem krzywdy, nie pokazują nic innego jak to, że są bardzo nieszczęśliwi. W przeciwnym razie nie pisaliby tego, co można później przeczytać. Wiem, że część z tych wypowiedzi to prowokacje, a nie prawdziwe poglądy, ale gdzieś w jakimś umyśle, mają przecież swoje źródło, prawda? I nie koniecznie palcami biegającymi po klawiszach kieruje świadomość ;)
  Odpowiedz
#8
Tomek1 napisał(a):Gdyby takie sterowanie było łatwe i zrozumiałe, mielibyśmy na świecie samych geniuszy.
Dlaczego tak uważasz jak kolega wcześniej powiedział wszystkiego się uczymy manipulujemy mózgiem ale nawet o tym nie wiemy po prostu gdybyśmy nie zarządzali swoją korą mózgowa nie moglibyśmy nic powiedzieć ani ruszyć
każdy rozwija się wraz z naszymi myślami i zachowaniem
dlaczego niby człowiek który siedzi w więzieniu po wyjściu (oczywiście niektórzy) zdaje sobie sprawę że zrobił źle i że musi jak najszybciej to naprawić

Tomek1 napisał(a):Skoro jedni to rozumieją, inni nie, to jednak mamy dowód na to, że nie do końca tak jest, bo mózg nie daje sobą manipulować.
Zdecydowanie 9/10 osób rozumie wszystko co do joty ale nie ma chęci nauczenia się czegoś nowego .
jeżeli tak to powiedz mi dlaczego jak w jednym poście Sebastian opisywał w "Tutorial efekt odbicia w wodzie" męcząc się niemając już sił pracowałem dalej po 4 próbach dopiero mi się udało.Ale pamiętam jak to zrobić .Pamiętaj iż niektórzy poprostu nie lubią czegoś np.Grafiki komputerowej a dla innych to coś dla czego mogą poświęcić godziny siedzenia na komputerze
Kategorycznie nie zgadzam się z twoją wypowiedzią ;)
Życie nie ma ścieżek na skróty.
[Obrazek: 9dLeST2.png]


  Odpowiedz
#9
Buhay ślicznie zaczął, to ja jeszcze taką ciekawostkę wrzucę : świadomy umysł (umysł obiektywny) może kontrolować maksymalnie do około 7 informacji naraz, nasza podświadomość (umysł subiektywny) rejestruje ich do około 11 mln, czyli całą resztę. To się nazywa potęga :)
  Odpowiedz
#10
(02.10.2012, 21:33)synonim11 napisał(a): Buhay ślicznie zaczął, to ja jeszcze taką ciekawostkę wrzucę : świadomy umysł (umysł obiektywny) może kontrolować maksymalnie do około 7 informacji naraz, nasza podświadomość (umysł subiektywny) rejestruje ich do około 11 mln, czyli całą resztę. To się nazywa potęga :)

Zostaje tylko nauczyć się nad tym panować :P Łatwo powiedzieć ale trudniej zrobić ^^
Nie twierdzę że będziemy zapamiętywać 11 mln szczegółów lecz można stopniowo poszerzać swój zakres.
Wystarczy zacząć od książek na temat manipulacji ona same w sobie uczą dostrzegać elementy na które wcześniej nie były dla nas znane. Szybko wyłapywać informacje i działać :D
Czasami możemy dowiedzieć się o rzeczach których lepiej nie powinniśmy znać ale cóż to jest druga strona medalu :)
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Tajemnice umysłu - Nastawienie i wizualizacja da Vinci 13 6 940 29.08.2017, 16:06
Ostatni post: Kristin_123
  Tajemnice umysłu - Mózg da Vinci 9 5 170 08.10.2012, 14:01
Ostatni post: da Vinci
  Cykl: Tajemnice umysłu da Vinci 4 2 626 02.10.2012, 20:57
Ostatni post: Nieśmiertelny

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości