Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Uzbrojenie i wyposażenie wojsk niemieckich z czasów II Wojny Światowej
#1
Na prośbę jednego użytkownika postanowiłem stworzyć temat o wyposażeniu  i uzbrojeniu Armii Niemieckiej z okresu II Wojny Światowej.
W krótkich opisach danej rzeczy umieszczam mniej informacji technicznych po to, aby było to zrozumiałe i nie nużące dla osób mniej interesujących się tą tematyką.

Broń:

[Obrazek: IP1NXCE.jpg]
Od góry: MG 34, G43, K98 i Stg44.

Pistolety:

Walther P38

[Obrazek: OTVmEGD.jpg]

Pistolet kalibru 9mm wprowadzony do użytku w 1938r. Zasilany z wymiennego magazynka o pojemności 8 naboi. Zasięg skuteczny ok. 50m.

[Obrazek: 5CmPBVe.jpg]

P08 Parabellum Luger

[Obrazek: PD62oDr.jpg]

Pistolet kalibru 9mm przyjęty do armii niemieckiej w 1908r. Zasilany magazynkiem jednorzędowym o pojemności 8 naboi. Zasięg skuteczny ok. 50m. Po mimo swoich wad(koszty produkcji, skomplikowana budowa) cieszył się ogromną popularnością o czym może świadczyć to, że podczas II WŚ Niemcy posiadali 1 355 000 sztuk tej broni. Pistolet wyróżnia się tym iż wygodnie "leżał w ręce" dzięki odpowiednio zaprojektowanemu chwytowi. Zwany potocznie Lugerem od nazwiska konstruktora.

[Obrazek: XWt9RUR.jpg]

Walter PPK(Polizeipistole Kriminal)

[Obrazek: ycAQcwZ.jpg]

Pistolet Policji Kryminalnej kaliber 7,65mm wprowadzony w latach 30. do uzbrojenia armii. Zasilany magazynkiem jednorzędowym o pojemności 7 naboi. Zasięg skuteczny ok. 50m. Dzięki dobrym zabezpieczeniom można było przenosić broni z nabojem w komorze.

[Obrazek: FJ6pqgn.jpg?1]


Pistolety maszynowe*:

MP 18/I (Maschinepistole)

[Obrazek: RViaTml.jpg]

Pistolet maszynowy kalibru 9mm powstały w 1918r. Stworzony pod koniec IWŚ jako kompromis pomiędzy zwykłymi karabinami(które się nie sprawdzały w okopach), a karabinami maszynowymi(które były ciężkie i nie poręczne i można było prowadzić tylko ogień stacjonarny). Umieszczam ten mniej znany pm,  ponieważ był on podstawą do kolejnych konstrukcji pm. Zasilany magazynkami o pojemności 20 lub 32 naboi. Miał możliwość prowadzenia ognia seryjnego. Masa ok. 4 kg. Zasięg ok. 70m.

[Obrazek: 8EZVeLR.jpg]

MP 38

[Obrazek: WP4Za7Y.jpg]

Prawidłowa nazwa M.P.38. Pistolet maszynowy 9mm wprowadzony do użytku w 1938r. Zasilany z wymiennych magazynków 32 nabojowych. Masa ok. 4 kg. Zasięg ok. 100-200m. Po kilku zmianach technicznych wprowadzony jako MP 40.

[Obrazek: OMK27qx.jpg]

MP 40

[Obrazek: EJC4x1I.jpg]

Rozwojowa wersja MP 38. wprowadzona do użytku w 1940r. Kaliber 9mm. Magazynki 32 naboi. Masa 4 kg. Zasięg ok. 100-200m. Pm bardzo popularny o czym może świadczyć fakt wyprodukowania podczas wojny od 746 000 do 1,1 miliona egzemplarzy(różne źródła).

[Obrazek: 1omw0Ub.jpg]
[Obrazek: owFx3vn.jpg]

MP 40/II

[Obrazek: kajQdZw.jpg?1]

Wersja zmodernizowana MP 40 na prośbę żołnierzy frontowych o zwiększenie pojemności magazynków. Do broni były wpinane 2 magazynki i po wystrzeleniu 1 wystarczyło przesunąć gniazdo w bok, aby prowadzić ogień z drugiego magazynka. Konstrukcja okazała się nie praktyczna.

Karabiny i Karabiny Maszynowe*:

Kar98k

[Obrazek: DRwbc30.jpg]

Przez całą wojnę K98 był przepisowym karabinem Wehrmachtu. Wersja zmodernizowana w 1939r. karabinu Gew98(który był podstawową bronią Niemiec w podczas IWŚ). Podczas wojny były kolejne nie wielki zmiany konstrukcyjne. Karabin powtarzalny** o kalibru 7,92mm z magazynkiem wewnętrznym o pojemności 5 naboi. Masa ok. 4 kg. Zasięg ok. 700m.

[Obrazek: aVp3nvv.jpg]

FG 42(Fallschimjägergewehr)

[Obrazek: KKuWkcA.jpg]

Karabin stworzony dla spadochroniarzy, aby mogli skakać razem z bronią(wcześniej była ona zrzucona w zasobnikach i trzeba było do niej dotrzeć po wylądowaniu). Kaliber 7,92mm. Magazynek 20 naboi. Ogień pojedynczy i seryjny. Masa 4kg. Zasięg ok. 500m. Karabin okazał się zawodny.

[Obrazek: NNgqYk5.jpg]

Gew43

[Obrazek: y9kAP2r.jpg?1]

Karabin samopowtarzalny*** używany od 1943r. Wersja zmodernizowana Gew41M na podstawie rosyjskiego SWT. Kaliber 7,92mm. Magazynek 10 naboi. Masa ok. 5 kg. Zasięg ok. 500m. Często używany jako samopowtarzalna broń wyborowa.

[Obrazek: NHWQ3zz.jpg]

Porównanie wyborowych wersji G43 i K98(obok K98 bagnet i przybory do czyszczenia broni):
[Obrazek: BX8WwPJ.jpg]

Stg44(Sturmgewehr)

[Obrazek: S5insYI.jpg?1]

Pierwszy karabin automatyczny na nabój pośredni. Wprowadzony w 1943r. do użytku. Kaliber 7,92mm. Magazynek 30 naboi. Ogień pojedynczy i ciągły. Masa ok.5,5kg. Zasięg ok. 500m. Co ciekawe karabin ten był podstawą pod tworzenie karabinu AK.

[Obrazek: WokYlur.jpg]
[Obrazek: zbZmUlV.jpg]

MG 34(Maschinengewehr)

[Obrazek: VQZl7bi.jpg]

Uniwersalny karabin maszynowy wprowadzony w 1934r. Kaliber 7,92mm. Zasilana z magazynka dwubębnowego o pojemności 75 naboi lub taśmy 50 nabojowych odcinkach(można je łączyć). Masa: karabinu pustego/zał. mag. dwubębno. ok. 11,5 kg/15,5kg. Zasięg ok. 500-600m. Zastępowany przez MG 42.

Oryginalny MG 34 już "nadgryziony" przez czas:
[Obrazek: jDbI3Bw.jpg]

MG 42

[Obrazek: hiIoBe9.jpg]

Następca MG 34 - tańszy w produkcji i mniej skomplikowany. Okazał się równie niezawodny jak jego poprzednik czym zdobył sobie dużą popularność, a po wojnie wiele km było konstruowanych w oparciu o zawarte w nim rozwiązania. Karabin maszynowy kalibru 7,92mm wprowadzony do uzbrojenia w 1942r. Zasilany taśmowo(taśmy 50 lub 250 naboi). Masa ok. 11.5 kg(sam karabin). Posiadał ogromną nawet na dzisiejsze czasy szybkostrzelność(1200-1500 strzałów na minutę).

[Obrazek: kMvT6p6.jpg]
[Obrazek: XoY3Qg9.jpg?1]


Granatniki przeciwpancerne:

[Obrazek: D6BOMGn.jpg]
Pierwszy żołnierz z lewej niesie wyrzutnie Panzerschreak, a drugi Pancerfaust.

Panzerfaust

[Obrazek: hWH5DwC.jpg?1]

Bezodrzutowy granatnik jednorazowego użytku. Wprowadzony do uzbrojenia w 1944r. Prosty, skuteczny i tani w produkcji. Powstały 3 główne wersje i nad kilkoma kolejnymi pracowano. Zasięg ok.30-100m(różne wersje granatnika) Nazwana dosłownie oznacza "pancerną pięść".

Żołnierze z panzerfaustami w przewie podczas walk(żołnierz na po lewej ma za pasem granat Stielhandgranate):
[Obrazek: J9IR7pm.jpg]

Panzerschrek

[Obrazek: 4GxnczI.jpg]

Rakietowy granatnik przeciwpancerny kalibru 88mm wprowadzony w 1944r. Był o wiele celniejszy od panzerfausta i co chyba najważniejsze był wielorazowego użytku. Wersje RPzB 54 i 54/1 miały płytę chroniącą żołnierza przed gazami wylatującej rakiety.

Obsługa wyrzutni Panzerschreak. Żołnierz klęczący jest przygotowany załadować kolejny pocisk po wystrzeleniu poprzedniego:
[Obrazek: bXqGu0c.jpg]

Granaty:

[Obrazek: PGQoE63.jpg]
Żołnierz na przygotowanej pozycji. Po lewo leżą granaty typu Stielhandgranate.

Stielhandgranate

[Obrazek: nScNOZP.jpg]

Jest to chyba najbardziej rozpoznawalny granat niemiecki. Wprowadzony do uzbrojenia w 1924r. W 1942r. wprowadzono "koszulki odłamkowe"(miały za zadanie zwiększyć liczbę odłamków). Drewniana rękojeść ułatwiała dalekie i celne rzuty. Zasięg rażenia ok. 15m.

[Obrazek: zoLnnaO.jpg]

Eihandgranate 39(M39)

[Obrazek: EVot3n7.jpg]

Granat wprowadzony w 1940r. Dzięki małym rozmiarom mógł być przenoszony w dużych ilościach. Również posiadał koszulkę odłamkową. Miał 4 rodzaje zapalników(różniących się czasem, po którym następowała eksplozja).

Kolorowe końcówki oznaczały inne typy zapalników(inny czas wybuchu).
[Obrazek: GVu5jdX.jpg][Obrazek: AGyY2Gd.jpg]

Panzerwurfmine(PWM)

[Obrazek: UCUzYZR.jpg][Obrazek: MMUOkgT.jpg]

Granat przeciwpancerny z ładunkiem kulminacyjnym zdolny przebić pancerz  każdego alianckiego czołgu. Posiadał specjalne stabilizatory lotu. Zasięg nawet do 30m.

[Obrazek: ndbuIgM.gif]

Volkshandgranate 45

[Obrazek: B0Egcam.jpg]
Na zdjęciu wersja z wcześniejszą betonową obudową.

W końcowej fazie wojny Niemcy miały poważne problemy z zaopatrzeniem, dlatego szukano jak najtańszych rozwiązań. Tak powstał ten granat. Składał się z tekturowej obudowy i metalowego denka z zapalnikiem. W środku znajdowały się kawałki betonu, żwir, skrawki metalu i mała ilość ładunku wybuchowego.


Opisałem tu tylko część broni używanej przez wojska III Rzeszy. Starałem się wybierać te ciekawsze i ważniejsze. Może ktoś uzupełni innymi materiałami ;)

Tutaj znajdują się ciekawe zdjęcia z króciutkimi opisami uzbrojenia i wyposażenia.

Wyposażenie i umundurowanie:

Mundury i kamuflaże:

Niemcy podczas wojny wprowadzili najwięcej rodzai kamuflaży i umundurowania,  z których wiele z nich było innowacyjnych. Trzeba im przyznać, że większość była naprawdę dobra, czego dowodem może być to, że po wojnie jak i również dzisiaj wiele mundurów i kamuflaży bazuje na tych niemieckich. Z racji tego, że to jest dużo materiałów, opiszę tutaj tylko wybrane typy kamuflaży i mundurów oraz dam linki, gdzie jest to czego nie dodałem.

M36, M40, M43

3 typy mundurów(kolejne wersje rozwojowe) różniące się od siebie: materiałem, z którego je wykonano i układem i typem kieszeni. W tych wzorach produkowano bluzy, spodnie i płaszcze.
Przykłady:

Bluza, spodnie i płaszcz M36:
[Obrazek: khKhi8K.jpg]
[Obrazek: N9gO84e.jpg]

Bluza, spodnie i płaszcz M40:
[Obrazek: QoTexmu.jpg]
[Obrazek: EnQUT43.jpg]
[Obrazek: bEy6iUm.jpg]

Bluza i spodnie M43:
[Obrazek: C1yFoqb.jpg][Obrazek: cUuiQzU.jpg]

Ciekawym rozwiązaniem było tworzenie mundurów(głównie bluz polowych i kurtek zimowych) o dwustronnym kamuflażu, np:

Kurtka jesienno-zimowa:
[Obrazek: 12m.jpg][Obrazek: 13m.jpg]

Bluza jesienno-wiosenna:
[Obrazek: 10m.jpg][Obrazek: 11m.jpg]

Kurtka zimowa:
[Obrazek: 2889955.jpg]

Kurtka zimowa Wermachtu:
[Obrazek: ZeG94BZ.jpg]

Więcej znajdziecie w tych miejscach:
- Tutaj są opisy i zdjęcia mundurów(oficerskie, polowe, zimowe, żandarmerii itp.);
- Tutaj są opisy kamuflaży i mundurów Wafen SS oraz zdjęcia(historyczne, bluz mundurowych, pokrowców na hełm itd.);
- Tutaj jest dużo zdjęć przedstawiających mundury, kurtki, hełm itd.;
- Kolejna strona z opisami i zdjęciami kamuflaży i mundurów Wafen SS;
- Tutaj, tutaj oraz tutaj to trzy strony sklepów internetowych, gdzie można kupić lub wypożyczyć oryginalne lub zrekonstruowane umundurowanie i wyposażenie(wstawiam te linki dlatego, że można tu zobaczyć różne rodzaje mundurów i kamuflaży);
- Tutaj znajduje się obszerny opis umundurowania i wyposażenia żołnierza niemieckiego z okresu kampanii wrześniowej.

Wyposażenie:

Na wyposażenie żołnierza niemieckiego składało się m. in. pas, szelki, ładownice, hełm, chlebak, maska przeciwgazowa, plecak, bagnet, pałatka, saperka, menażka, manierka
itp. oraz wyposażenie wymuszane funkcją lub stopniem, np. lornetka, mapnik, gogle, liny, wyposażenie górskie itd. Tutaj pokrótce będę chciał przedstawić niektóre z wyżej wymienionych elementów.

Pas główny - to na nim przenoszone było oporządzenie;
Pas Wermachtu(napis na klamrze "Gott mit ums" oznacza "Bóg jest z nami"):
[Obrazek: V4XbmtT.jpg]
Pas SS:
[Obrazek: 4Hvln5p.jpg]

Szelki - miały rozłożyć ciężar pasa na ramiona:
[Obrazek: EFwMxOo.jpg]

Ładownice do przenoszenia amunicji:

- potrójna ładownica do K98 mieszcząca 30 naboi(jeden segment mieści 2 łódki po 5 naboi):
[Obrazek: XkMnkaL.jpg]

- potrójna ładownica do MP 40(jeden magazynek na kieszeń):
[Obrazek: JnLSTJV.jpg]

- potrójna ładownica do Stg44(jeden magazynek na kieszeń):
[Obrazek: H8GvBN6.jpg?1]

Hełm M35:
[Obrazek: U1nTbP4.jpg]

M38:
[Obrazek: fwLiE1p.jpg]

Hełm M40:
[Obrazek: SeD67cj.jpg]
[Obrazek: K3yFGLG.jpg]

Hełm M42:
[Obrazek: TjiAcVS.jpg]
[Obrazek: UMQUzPM.jpg]

Bagnet:
[Obrazek: vMpIAMe.jpg?1]

Saperka z pokrowcem:
[Obrazek: QstTajZ.jpg]

Menażka i manierka:
[Obrazek: ik30hKO.jpg]

Maska przeciwgazowa i puszka na maskę:
[Obrazek: ULld6dF.jpg]
[Obrazek: PVA081s.jpg]

Chlebak(służy do przenoszenia granatów):
[Obrazek: PE2Xg4m.jpg]

Rękawiczki i szalokominiarka(oraz nieśmiertelnik i dokumenty):
[Obrazek: 2uPzHgq.jpg]

Rękawiczki i szalik:
[Obrazek: EMsVnFI.jpg]

Dwustronne rękawice i podchełmówka:
[Obrazek: kBsiyTK.jpg]
[Obrazek: lVmDfZ8.jpg]

Lornetka:
[Obrazek: t0MPkt5.jpg]

Opatrunek:
[Obrazek: iEiKWAi.jpg]

Płachta namiotowa ze stelażem:
[Obrazek: vJjVKYO.jpg]

Raportówka lub mapnik:
[Obrazek: ednPgq7.jpg]
[Obrazek: unFw3G4.jpg]

Latarka:
[Obrazek: AniysCV.jpg?1]

Oporządzenie na żołnierzach:
[Obrazek: MI5wa9m.jpg]
[Obrazek: QV0djyv.jpg]



Dziękuje za przeczytanie tych moich wypocin;). Temat jest obszerny i tworzenie go zajmuje dużo czasu. Chcę jeszcze wstawić opisy pojazdów i samolotów i może jeszcze czegoś...:) Proszę o komentarze. ;)
________________________________________________
*Pistolet maszynowy, a karabin maszynowy - różnica polega na tym, że pierwszy jest na naboje pistoletowe m. in. 9mm, a drugi na pociski karabinowe np. 7,62mm
**Karabin powtarzalny - karabin, który trzeba przeładować, aby oddać kolejny strzał
***Karabin samopowtarzalny - przeciwieństwo karabinu powtarzalnego; karabin, w którym po wystrzeleniu pocisku za pomocą gazów prochowych następuje przeładowanie broni

Wykorzystano materiały: www.wikipedia.pl, www.2wojna.pl, strony Grup Rekonstrukcji Historycznych, zbiory własne i inne.
"Może nie zawsze wykonuje zadania perfekcyjnie, ale zawsze najlepiej jak potrafię..." Marcus Luttrell
"Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun, który błyska, a w razie potrzeby - uderzy" Józef Piłsudski

  Odpowiedz
#2
Genialny post, dzięki serdeczne. Ale jeszcze cię pomęczę, na filmach często widzi się żołnierzy niemieckich w hełmach oznaczonych czymś w rodzaju flagi. Czasami jest to biało czerwone, a czasami inne oznaczenie. Nie wiesz przypadkiem co to miało oznaczać?

[Obrazek: GuvsmLj.jpg]

[Obrazek: VpGpcP8.jpg]
  Odpowiedz
#3
Niemcy na hełmach nosili oznaczenia jednostek lub organizacji do której należeli i oznaczenia narodowe ew. partyjne. Nazwa ich - kalkomanie wzięła się od sposobu mocowania tych znaczków do hełmów(przyklejane są one za pomocą rozpuszczalnej w wodzie warstwy kleju, dzięki czemu dokładnie przylegają do pomalowanej farbą powierzchni hełmu, bez względu na to, czy zastosowano gładką błyszczącą farbę, czy też farbę o chropowatej strukturze). Najczęściej spotykany jest symbol narodowy był kolory państwa pruskiego(ukośne czarno-biało-czerwone pasy).

Kalkomanie Jednostki HEER(jednostka piechoty) i oznaczenie narodowe:
[Obrazek: YKD8UmJ.jpg]

Kalkomania SS-Totenkopf i oznaczenie partii:
[Obrazek: fvGbcdx.jpg]

Oznaczenie Legionu Francuskiego:
[Obrazek: M7YvSLZ.jpg]

Jak spojrzysz na zdjęcia, w poprzednim moim poście to zobaczysz właśnie oznaczenia SS na hełmie M42 oraz na pustynnym M40 oznaczenie Afrika Korps.

Tutaj jest film, gdzie są pokazane chyba wszystkie używane oznaczenia.
Tutaj jest leksykon hełmów niemieckich z lat 1916-1945(jest tu wszystko: wersje, malowania, oznaczenia, kształty, wkładki itd.)

Na drugim zdjęciu jest hełm zdobyczny(prawdopodobnie powstańczy lub partyzancki) z namalowaną flaga Polski, aby rozróżnić powstańców lub partyzantów od Niemców. Często spotykana była biało-czerwona opaska(lub malowanie wokół całego hełmu). Oprócz tego noszono biało-czerwone opaski na ramię.

[Obrazek: mbGh5pw.jpg]
[Obrazek: myAEauq.jpg]
[Obrazek: p3RaMAQ.jpg]
"Może nie zawsze wykonuje zadania perfekcyjnie, ale zawsze najlepiej jak potrafię..." Marcus Luttrell
"Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun, który błyska, a w razie potrzeby - uderzy" Józef Piłsudski

  Odpowiedz
#4
[Obrazek: p1000700kopia.jpg]

Zestaw "niemiecki" (granat to atrapa :P ). Artyleryjskie P08 z 1916 roku, stan idealny, wszystkie części oryginalne (zamieszczę później dokładniejsze zdjęcia.

[Obrazek: p1030033y.th.jpg]

[Obrazek: p1030031.th.jpg]

[Obrazek: p1030035n.th.jpg]

Powyżej parabelka do tłuczenia na strzelnicy, prawdopodobnie składana z kilku egzemplarzy, no ale działa, bo po to jest.
  Odpowiedz
#5
Super informacje :) Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy dotyczący pojazdów, samolotów, marynarki oraz armat :)
"Wszyscy Kłamią"... - Gregory House
  Odpowiedz
#6
[Obrazek: KJxrifj.jpg]
Wklejam obiecane zdjęcia P08 z 1916 roku. Celownik wyskalowany do 1000 m :D


[Obrazek: sIdcrxr.jpg]

[Obrazek: ogD1prd.jpg]

[Obrazek: lFhUdal.jpg]

Jego pierwszy właściciel chyba za długo się nim nie nacieszył bo poległ we Francji w 1917 lub 1918 roku. Pistolet po długich perypetiach via USA trafił po drugiej wojnie światowej do Polski.
  Odpowiedz
#7
Czy taki zestaw do czyszczenia broni K98 jest coś wart??? Bo znalazłem na strychu.
  Odpowiedz
#8
Hmmm... Zobaczcie tą stronę jako małe uzupełnienie. Uzupełnienie gdzie można było by zrobić nowy temat. Są tu prototypy jak i finalne wersje wszystkich karabinów, pistoletów, strzelb, p. maszynowych, broni P-pacn z okresu przed 1946. Wszystkich państw.
Jest na czym oko zawiesić
http://www.geo-army.ge/index.php?option=...06&lang=ka
Fajne kolorowe i ciekawe fotografie. Sam się dziwie czemu nie słyszałem o tylu prototypach
  Odpowiedz
#9
Mnie bardziej interesują pojazdy z tego okresu głownie pancerne może to tandeta ale lubię niemieckie czołgi są ładne chociaż uroda i linia nie pomogła im w czasie wojny. Niemcy w czasie wojny byli bardzo zaawansowani technologicznie jednak to im nie pomogło by robiąc jedną sztukę przez miesiąc byli zalewani setkami maszyn produkowanych w kilka dni seryjnie.
  Odpowiedz
#10
Przede wszystkim są zrobione bardzo dobrze jak na tamte czasy. Wysoka skuteczność, profesjonalizm i doskonałość. Dzięki temu wygrywali i zachodzili bardzo daleko. Postaw na placu boju dajmy na to PzKpfw VI Tiger zwanego potocznie Tygrysem, a inne czołgi, bądź maszyny robione taśmowo w kilka dni, czasami niedopracowane, albo słabe technicznie. Jedną sztukę przez miesiąc? Zależy czego? Bo jakoś mi się w to nie chce wierzyć.Przy tylu zakładach. przy tylu pokonanych państwach, gdzie powstawały nowe zakłady, mówisz jedna sztuka na miesiąc? Czy ty aby nie przesadzasz trochę? Haha Niemcy jak coś zrobią, to robią to dobrze, dlatego można używać tego nawet w dzisiejszych czasach.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wyposażenie jednostek Milicji Obywatelskiej cień 1 23 383 19.12.2011, 19:51
Ostatni post: Juzef
  Największa bitwa polskich żołnierzy od czasów 2 wojny światowej Sebastian 5 5 661 08.09.2011, 22:34
Ostatni post: Sebastian
  Geneza wojny w wietnamie Sebastian 0 4 116 05.06.2011, 17:26
Ostatni post: Sebastian
  Uzbrojenie wojska polskiego Sebastian 0 5 789 05.06.2011, 17:18
Ostatni post: Sebastian

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości