Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Wszystkich świętych czy pokaz mody?
#1

Dokładnie. Wy tez widzicie tego dnia pełno obłudy, fałszu, prześcigania się kto postawi więcej zniczy, no bo po co jeden? Niech będzie 15. Rozmowy nad grobami kto przytył, kto schudł, kto ma nową fryzurę? Jaka jest różnica między 1 listopada, a 5 stycznia, 20 marca czy 17 sierpnia? Ja osobiście obchodzę to święto, ale denerwuje mnie ta cała otoczka. Odjechani jakie mają zdanie na ten temat?
  Odpowiedz
#2
Dokładnie! Wrrr, pamięć o bliskich jest ważna - ale co za różnica czy zapalimy jeden mały symboliczny znicz czy zastawimy nim cały grób? Otóż taka, że nikt nam potem nie powie, że "o ci, tam, to wcale nie dbają", kolejny przejaw polskiej tendencji do "zastaw się a podstaw się" (jak często ostatnio słyszałam, że ooo, kupiłabym to, czy tamto, no ale Wszystkich Świętych, to są inne wydatki...).

Jestem zdenerwowana, bo nie dość, że dzisiaj byłam w kościele na mszy po 8, to jeszcze zostałam zmuszona do uczestniczenia w mszy na cmentarzu po 11. A najchętniej wcale bym na żadną mszę nie poszła. Zrobiłam to dzisiaj tylko dla "świętego spokoju"...

Na cmentarzu cyrk - ludzie poubierani jak na imprezy, plotkujący o innych, witający się nad grobem bliskiej osoby całusami - słodko po prostu.
Free Your Mind!
  Odpowiedz
#3
Mam koleżankę, która ostatnio powiedziała, że zalicza tego dnia 3 msze, żeby zobaczyć jak kto jest ubrany.

Więcej w tym temacie nie komentuje, żenada...
  Odpowiedz
#4
Mam trzy groby w swojej parafii i nigdy nie zważam na ilość zniczy, chryzantem, wieńców i w ogóle, a bardziej na to ile za nie zapłaciłem. Nie rozumiem ludzi którzy kupują po dziesięć zniczy na jeden pomnik, wystarczy jedna, dwie rodzina zawsze wesprze nieumyślnie, no bo rodzina wiadomo. Tak jest co roku, najbliższa rodzina myje pomniki, upiększa zniczami, kwiatami jakoś z innymi osobami z rodziny oczywiście i jest git, co za dużo to nie zdrowo. Na uroczystość ubrałem się skromnie, żaden garnitur, poszedłem do kościoła i na cmentarz (modliłem się, wymieniłem kilka słów ze znajomymi, rodziną) to nie na dyskotekę, żeby się umalować, odpicować pantofle żeby się świeciły jak psu jajka na wiosnę.
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
#5
Każdy kij ma dwa końce :) Zgadzam się z Wami, że jest to strasznie żenujące, ale tak naprawdę nie tylko ten dzień w roku przejawia polską mentalność "zastaw się, a postaw się". Możemy się tym albo wku***ać, albo brać poprawkę na ciemnotę społeczną i cieszyć się z tego co w zamian dostajemy. Tradycją już są wieczorne spacery po oświetlonych, niczym za dnia, cmentarzach. Co jak co, ale taki widok mamy tylko raz w roku, nie często można coś takiego zobaczyć.

Są ludzie bardziej ogarnięci i ci mniej. Najlepsze jest, że wszyscy uważają, że są w pierwszej grupie. Moja recepta jest prosta, zamiast przejmować się głupotą innych, korzystaj z niej ;) Tyle w temacie.

P.S. Na moich grobach też płonie sporo świeczek, w końcu "Postaw się, a zastaw się" Haha
  Odpowiedz
#6
Ja niestety do grobów mojego pra dziadka itd. mam daleko ponieważ są w Inowrocławiu a ja w Bydgoszczy mieszkam :(
I też zgodze się z wami byłem dzisiaj i widziałem na 1 grobowcu(pisało ,że były tam 3 osoby) było chyba 30 jednakowych zniczy -,-
Ja symbolicznie kłade 3 kwiatki na 1 grób i 2 znicze i tak co roku.
A wiecie czemu oni tak obstawiają? Bo normalnie nie dbają tylko raz w roku przyjeżdzają więc nie chcą aby ktoś mówił o ich grobie zaniedbany.. Moja babcia przynajmniej raz w miesiącu jeździ na groby bliskich a ja staram się raz na trzy miesiące jeździć ;)
[Obrazek: 7HOfJI1.png]
Niedostępny
  Odpowiedz
#7
Cały czas sądziłem że ludzie chociaż w tak ważny dzień w którym możemy oddać hołd naszym zmarłym będą zachowywać się wzorowo -myliłem się.
Wczorajsza msza na cmentarzu to koszmar! Zamiast skupić się na modlitwie wszyscy wokół mnie stali i rozmawiali! Co to ma być? Czy to miejsce spotkań rodzinny?!
Ten obgaduje tego, tamten tamtego.. non stop oceniany był strój, wygląd oraz kto postawił ładniejszą chryzantemę. Co się dzieje z tym światem? Czy dla tych co odeszli nie należy się niebywale wielki szacunek?!
Tylko i wyłącznie dzień Wszystkich Świętych to cmentarna rewia mody pod nazwą Jesienna Kolekcja 2013...
DNO!
  Odpowiedz
#8
A w tym roku była pogoda i nie było rewii futer ;)

Mnie też denerwuje takie przesadzanie, ,,żeby ludzie zobaczyli". Rozumiem, ubrać się ładnie, odświętnie (bo w końcu uroczystość więc lepiej założyć coś innego niż poszarpane jeansy i koszulę flanelową), postawić świeczkę, kwiatka (czy nawet kilka, jeśli to ma komuś pomóc), ale komentarze do wszystkiego i wszystkich- po co to? Rozumiem, pogadać przy grobie jeśli spotka się dawno nie widzianego znajomego- ale po mszy, różańcu, nabożeństwie, modlitwie- nie w trakcie.
I te komentarze- kto co miał na sobie i kto z kim był- nawet jeśli jest już po mszy, rozmowa przy kawie- czym się zajmował człowiek na cmentarzu, jeśli zdążył zaobserwować tyle różnych faktów?
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Staram się pisać poprawnie
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Brick Żegnam wszystkich. :) / Witam ponownie. :) Nesttle 6 2 898 03.07.2012, 16:35
Ostatni post: Diablo09
Information Bądź czujny w okresie Wszystkich Świętych Karol 2 2 439 20.11.2011, 17:36
Ostatni post: arekcoupe

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości