Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Zapamiętaj wiele słów w kilka sekund!
#11
[Obrazek: jGTeTrj.png]

"Tak młody jak dziś nie będziesz już nigdy. Wykorzystaj to z myślą o Twoim jutrze."

  Odpowiedz
#12
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Staram się pisać poprawnie
  Odpowiedz
#13
Hmm ok, jutro wieczorem postaram się znaleźć chwilę na opisanie.
[Obrazek: jGTeTrj.png]

"Tak młody jak dziś nie będziesz już nigdy. Wykorzystaj to z myślą o Twoim jutrze."

  Odpowiedz
#14
Kaiselin, ja używam do wszelkich numerów, dat i innych cyferek alfabetu fonetycznego. Trochę z tym grzebania się wydaje na początek, ale jak ogarniesz, później pamiętasz wszystko świetnie. Na początek musisz przyporządkować każdej cyfrze od 0-9 jakąś literkę. Najlepiej takie, aby choć trochę kojarzyły się z liczbą. Na przykład Literka "n" ma dwa ogonki, a "m" już trzy, więc to mówi samo za siebie. Ja mam taki system.

0 - z
1 - t
2 - n
3 - m
4 - r
5 - l
6 - j
7 - k
8 - w
9 - p

Tworzysz swój system w ten sam sposób. Może być ten sam, możesz pozmieniać literki, ważne abyś je pamiętała. "Z" jak zero, "p" odbiciem lustrzanym dziewiątki itd.

Wobec tego, bitwa pod Grunwaldem 1410 to literki - T R T Z. Teraz wystarczy wypełnić je innymi nic nieznaczącymi literami w naszym systemie, aby powstał obraz. TRasa TaZa, moje skojarzenie w tym przypadku. Widzę przed oczami Taza (diabeł tasmański z bajki), który wiruje swoją trasą akurat przez pobojowisko walczących armii pod Grunwaldem, rozbijając przy tym sporo Niemców. Ten obraz zawsze pojawia mi się na wspomnienie BpG, dlatego znając dobrze swój system, od razu przed oczami mam datę. Podobnie pamiętam swój numer konta na przykład ;)
  Odpowiedz
#15
Ciekawy sposób ale wydaje mi się że tworzenie systemu skojarzeń cyfra-liczba , "tłumaczenie" daty, szukanie innych liter i skojarzeń jest czasochłonne i chyba trochę bardziej skomplikowane niż moje obrazki- większość z nich łączy bezpośrednio cyferki i wydarzenie.
Swoją drogą fajny ten diabeł tasmański- miło że pomógł pod Grunwaldem :-D
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Staram się pisać poprawnie
  Odpowiedz
#16
Kaiselin napisał(a):Swoją drogą fajny ten diabeł tasmański- miło że pomógł pod Grunwaldem :-D
Skojarzenia mają to do siebie, że im bardziej nierealne i niecodzienne, tym lepsze. Poza tym, też go lubię :)

Wiedziałem, że tak to odbierzesz z początku, dlatego napisałem wcześniej, że z pozoru rozwiązanie to może wydawać się ciężkie, ale z czasem przyzwyczajasz się do tego systemu i zapamiętujesz wszystko w mgnieniu oka ;)
  Odpowiedz
#17
Nie zrozum mnie źle- nie mam na myśli że Twój system jest zły bo jest skomplikowany, więc go nie spróbuje. Chyba każdy system oparty na skojarzeniach jest dobry. Nie jestem pewna jak zapamiętałabym te słowa- wiem że i one byłyby splecione skojarzeniami. Do tego mój sposób obrazkowy daje jeszcze bodziec do oka- myślę że łatwiej zapamiętać obrazek niż abstrakcyjne słowo. Ale wybór metody zależy też od indywidualnych wymagań. Nie wiem jak inni, ale ją czytając o sposobie zapamiętywania gdzieś tam z tyłu głowy czuję czy u mnie zadziała lepiej czy słabiej. Co do abstrakcyjnych skojarzeń- racja im dziwniejsze, tym trudniejsze do zapomnienia- akurat to znam z autopsji;-)
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Staram się pisać poprawnie
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości