Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Zdalny pulpit Windows 10 przez smartfona i Wake on Lan przez internet - poradnik
#1
Witam, z pewnością zdarza się, że czasami mamy potrzebę skopiowania czegoś ze swojego, bo zapomnieliśmy przed wyjazdem, z naszego komputera stacjonarnego, który został w domu, zdecydowana większość ludzi nie przygotowuje się na taką ewentualność, a w sumie to wcale nie takie trudne. Czasami istnieje potrzeba objęcia zdalnej kontroli nad komputerem w naszym domu i przygotowałem taki mini poradnik, jak coś takiego wykonać na przykładzie systemu operacyjnego Windows 10, smartfona z Androidem, routera, który mam w domu oraz usługi Wake on Lan, którą ma praktycznie każdy komputer. 

Wymagania:

- Smartfon obsługujący aplikację Remote Desktop firmy Microsoft lub inną tego typu aplikację, bądź inny komputer, który będzie używany do zdalnego dostępu.

- Router posiadający opcję zdalnego dostępu przez Internet 

WAKE ON LAN - zdalne uruchamianie komputera

W pierwszej kolejności musimy skonfigurować nasz komputer. Usługa Wake on Lan musi zostać uruchomiona w naszym biosie, a komputer musi być podłączony do routera przez kabel sieciowy Ethernet. Zakładam, że osoba, która korzysta z tego poradnika zna się trochę na komputerach, wie co to bios, jak do niego wejść. Szukamy opcji takich jak  Power On By LAN, Power On By PME, Power Up By LAN, Remote Wake-up, Resume by LAN, Resume on LAN, Wake Up On LAN  lub innej. Wszystko zależy od naszej płyty głównej i wgranego biosu. U mnie byłą to opcja Resume by PCI or PCI-E. Zawsze możemy nazwy tej usługi w naszym biose, dla naszej płyty głównej w sieci. 

Po uruchomieniu usługi w biosie, przechodzimy do systemu Windows 10.

Uruchamiamy klasyczny panel sterowania systemu Windows (np. wpisując panel sterowania w pole wyszukiwania obok przycisku start i klikając skrót do panelu).

Klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na przycisk Start i wymieramy menadżer urządzeń. 

W menadżerze urządzeń przechodzimy do kategorii sieciowej Karty sieciowe i wybieramy naszą kartę sieciową Ethernet, do której podłączony przez kabel jest router.

[Obrazek: pqTXwq0.png]

Jak na obrazku powyżej, wybieramy zakładkę Zarządzanie energią, i zaznaczamy dwie ostatnie opcje.

Przechodzimy do zakładki Zaawansowane i upewniamy się, że na liście sekcji Właściwość, opcja Wake on magic packet jest ustawiona na wartość Enabled.

Zatwierdzamy opcje przyciskiem OK.

Teraz musimy uzyskać adres MAC, naszego komputera. Adres ten jest fizycznym adresem naszego komputera i powinniśmy strzec go jak hasła, gdyż pozyskanie takiego adresu przez osoby niepowołane, bywa niebezpieczne dla naszego bezpieczeństwa w sieci, no i każdy mógłby włączyć nasz komputer, po skonfigurowaniu Wake on Lan.

By tego dokonać klikamy PPM na ikonę sieci na pasku startu, wybieramy opcję Otwórz centrum sieci i udostępniania, następnie Zmień ustawienia karty sieciowej, w oknie Połączenia sieciowe, wybieramy z listy naszą kartę sieciową, która jest podłączona do routera kablem. Na pasku powyżej klikamy Wyświetl stan tego połączenia po czym Szczegóły. Wyświetli nam się poniższe okno:

[Obrazek: Syaot2g.png]

Spisujemy sobie adres MAC znajdujący się w polu zaznaczonym na czerwono. Możemy sobie również zapisać Adres IPv4, który znajduje się dwa pola niżej, w moim wypadku 192.168.1.2.

Na kolejnym etapie skonfigurujemy nasz router, byśmy mieli możliwość uruchamiania komputera nie tylko w sieci LAN, ale i również w internecie. Niestety jeśli chcemy, by opcja uruchamiania komputera przez internet działała nam na stałe, musimy posiadać stały adres IP naszej sieci. Większość usługodawców zapewnia dynamiczny adres IP, który zmienia się co jakiś czas, więc niestety musimy się liczyć z tym faktem ;lub skorzystać z usługi DDNS, o czym za chwilę.

Akurat router z którego ja korzystam obecnie, to szmelc pod nazwą TP-LINK TD-W8950N i na jego przykładzie wytłumaczę jak skonfigurować Wake on Lan przez internet. W Waszych routerach opcję będą pod innymi nazwami i może być problem z ich znalezieniem, będziecie musieli się posiłkować Google. 

Wersja oprogramowania firmware dostawcy Orange znajdująca się w moim routerze, nie obejmuje pewnych funkcji wymaganych do połączenia się z routerem przez internet. Oprogramowanie zostało zaktualizowane do najnowszej wersji firmware ze strony producenta.

W pierwszej kolejności logujemy się do routera, zazwyczaj standardowy login i jednocześnie hasło to admin.

Jeśli nie chcemy co chwilę zmieniać adresu IP na zgodny z aktualnym, możemy wykorzystać usługę DDNS, która polega na przypisywaniu dynamicznego adresu IP do statycznej domeny. Darmową opcję tej usługi wymagającą reaktywacji, co 30 dni posiada strona https://noip.com. Rejestrując konto należy podać nazwę domeny statycznej, a w routerze poszukać opcji DDNS obsługującej wybranego usługodawcę DDNS np. NO-IP. Pamiętajmy o zmianie domyślnego hasła dla routera dla każdego dostępnego tam rodzaju konta (np. admin, support, user), by uniknąć późniejszych problemów z włamaniem na router.

Osoby zainteresowane usługa DDNS, po zarejestrowaniu się na stronie usługodawcy takiego jak choćby NO-IP i utworzeniu swojego hosta np. naszanazwa.ddns.net, muszą skonfigurować router pod tę usługę.

U mnie jest to opcja Advanced Setup >> DNS >> Dynamic DNS.

Po kliknięciu Add, wybieramy usługodawcę DDNS w polu D-DNS provider (np. NO-IP), poniżej podajemy kolejno nazwę naszego hosta, użytkownika i hasło.

[Obrazek: 85Hg94I.png]

Po zatwierdzeniu nasz router powinien być dostępny pod adresem naszanazwa.ddns.net. Na dalszym etapie tego poradnika, jeśli korzystamy z usługi DDNS, należy w aplikacji dostępowej dla usługi Wake On Lan, użyć zamiast adresu IP, nazwy utworzonego hosta.  

Musicie poszukać opcji serwera DHCP. W moim wypadku, musiałem wejść w Advanced Setup po czym w LAN. Po zaznaczeniu opcji Enable DHCP Server, miałem możliwość przydzielenia stałego adresu IP dla mojego komputera w sieci LAN. My też musimy tego dokonać, klikając dodaj miałem możliwość wprowadzenia adres MAC, czyli ten, który spisaliśmy wcześniej, oraz IP naszego komputera w sieci LAN, ten, również spisaliśmy. 

U mnie po skonfigurowaniu wygląda to tak:

[Obrazek: FgQ43Vk.png]

[Obrazek: 0C4Wkff.png]

Gdy dodaliśmy tę opcje, teraz musimy stworzyć serwer wirtualny w naszym routerze ( w innych routerach może to być dostępna jedynie opcja Port triggering lub podobna i to wówczas jej należy użyć do otwarcia portu). Funkcja serwerów wirtualnych umożliwia przekierowanie transmisji przychodzącej od strony WAN (określonej poprzez protokół i port zewnętrzny) na wewnętrzny serwer o prywatnym adresie IP znajdujący się w sieci lokalnej. Ponieważ ja ustawiłem adres 192.168.1.2, to jego muszę dodać jako serwer wirtualny. 

U mnie opcja serwerów wirtualnych znajduje się z kategorii Advanced Setup, sekcja NAT.

[Obrazek: tdbZSnR.png]

[Obrazek: 4V0a0Zx.png]

Po wybraniu Add, ustawiłem sobie adres IP mojego komputera w sieci lokalnej LAN (mój to 192.168.1.2, a Wasz ten wcześniej spisany), nazwę usługi (może być dowolna) oraz port, w tym wypadku najlepiej wybrać port 7 lub 9, które są klasycznymi portami dla tego typu usługi, jednak możemy podać dowolny, taki który nie pokrywa się z innymi usługami, czy programami, które korzystają z danego portu. Najlepiej dmuchać na zimne i wybrać port 7 lub 9. Pamiętamy aby wybrać protokół UDP lub TCP/UDP.

Zapisujemy, u mnie wygląda to tak:

[Obrazek: zXcAfJO.png]


Opcjonalnie możemy uruchomić opcję, która umożliwi dostęp do naszego routera z sieci Internet na wypadek konieczności naniesienia jakiś zmian. W moim wypadku opcja ta była dostępna tylko po aktualizacji firmware do najnowszej. 

Przed  uruchomieniem tej opcji KONIECZNIE, należy zmienić wszystkie hasła dostępowe do routera dla każdego dostępnego tam konta (np. admin, support, user), pamiętaj, że hasło powinno być długie i skomplikowane. Upewnijcie się również na stronie producenta, że Wasz router nie posiada jakiegoś ukrytego dostępu serwisowego ze standardowym hasłem (np. root). Można też dodatkowo ustawić dostęp do routera przez inny port niż domyślny (80/8080), by utrudnić znalezienie naszego routera w internecie.

U mnie, opcja ta znajdowała się w kategorii Menagment >> Acceess Control >> Remote Access (zaznaczyłem opcję Web).

[Obrazek: HkRD9C6.png]


Dobra teraz pozostały dwie ostatnie rzeczy. Musimy wiedzieć jaki mamy IP naszej sieci. Możemy, to sprawdzić w naszym routerze pod nazwą Adres WAN IP, albo wchodząc pod TEN link, po czym wybrać aplikacje dla smartfona, którą będziemy uruchamiać komputer zdalnie. 

Ponieważ mam smartfona Sony (nie polecam) z systemem Android, w sklepie Play od Google, wybrałem aplikację Wake On LAN developer: Mike Webb, polecam.

W aplikacji Musimy podać informacje takie jak nazwa komputera, adres MAC komputera, port, który ustawiliśmy sobie wcześniej dla usługi oraz nasz adres IP w sieci Internet (lub adres komputera w LAN, jeśli chcemy sterować tylko przez LAN).

W polu nazwa wpisujemy nazwę naszego komputera, możemy ją pozyskać w prosty sposób. Wciskamy skrót Win + E, klikamy PPM na Mój komputer  i wybieramy Właściwości. Spisujemy nazwę komputera z pola w czerwonej ramce na obrazku poniżej:

[Obrazek: mP3bGYr.png]

Aplikacja wygląda tak jak poniżej:

[Obrazek: x3AARdj.png]

Niebieskim plusem dodajemy urządzenie, wybieramy wprowadź ręcznie i wypełniamy pola danymi.

[Obrazek: jVsnJhp.png]

W polu Adres MAC aplikacji, podajemy adres fizyczny naszego komputera, ten który sobie spisaliśmy wcześniej. 

Dodając urządzenie w aplikacji, jako adres hosta można spokojnie podać 255.255.255.255, lub adres bramy domyślnej WAN IP naszego dostawcy internetu, w moim wypadku 83.1.4.232. 

Port, który należy podać, to ten ustalony wcześniej, w moim wypadku był to port 9.

W polu IP urządzenia wybieramy adres WAN IP naszej sieci, to ten pod którym jesteśmy widziani w sieci internet i który sprawdzaliśmy pod TYM linkiem. Jeśli korzystamy z usługi DDNS, podajemy tutaj nazwę hosta, np. naszanazwa.ddns.net.

W tej aplikacji możemy również automatycznie wyszukać urządzeń w sieci LAN, gdy jesteśmy z nią połączenie przez WIFI, w polu wyszukiwania urządzeń wystarczy kliknąć palcem i przeciągnąć w dół. Wybieramy nasz komputer docelowy i zmieniamy adresy IP na adres WAN IP lub nazwę hosta DDNS, jeśli chcemy się łączyć przez internet, nie LAN. 

Po dodaniu, gdy komputer jest włączony, program powinien pokazywać nasz komputer na liście z zielonym znacznikiem, jak poniżej:

[Obrazek: TfbXATS.png]

Dodajemy urządzenie w aplikacji, wyłączamy komputer i klikamy w nie, jeśli wszystko skonfigurowaliśmy pomyślnie, smartfon jest podłączony do sieci, komputer powinien się włączyć zdalnie.


PULPIT ZDALNY - zdalne sterowanie systemem

Skoro możemy go już zdalnie włączać, to po załadowaniu systemu i użyciu odpowiedniej aplikacji, będziemy mogli sterować systemem. Wytłumaczę to na przykładzie dedykowanej dla Windows 10 aplikacji mobilnej.

W pierwszej kolejności jednak, musimy skonfigurować usługę pulpitu zdalnego w naszym systemie. W tym celu klikamy PPM na systemowy przycisk Start, następnie wybieramy System, po lewej Zaawansowane ustawienia systemu, zakładkę Zdalny i zaznaczamy opcję jak poniżej:

[Obrazek: PreBhp1.png]


W kolejnym kroku klikamy PPM na przycisk Start, wybieramy Panel Sterowania, klikamy kategorię System i zabezpieczenia, następnie Zapora systemu Windows i w lewej części okna wybieramy opcję, Zezwalaj aplikacji lub funkcji na dostęp przez Zaporę systemu Windows

W oknie, które się pojawi wciskamy przycisk Zmień ustawienia, następnie na liście zaznaczamy opcję Zdalny pulpit, zaznaczamy też obie opcje po prawej, jak na obrazku poniżej:

[Obrazek: r8FcKV4.png]

Zatwierdzamy przyciskiem OK

Uwaga! Jeśli używacie dodatkowej zapory, np z niestandardowym antywirusem, musicie i tam dodać wyjątek dla zdalnego pulpitu inaczej połączenie może nie działać. Odblokować należy port 3389, którego użyjemy do połączenia zdalnego.

Teraz w naszym routerze po raz kolejny musimy dodać wirtualny serwer, przypisując port do naszego komputera w sieci lokalnej. Robimy to w identyczny sposób jak przy konfiguracji usługi Wake on LAN, tyle, że zamiast portu 7 lub 9, podajemy port 3389.

Tak to powinno wyglądać:

[Obrazek: 2M6zmph.png]

Do sterowania komputerem, najlepiej wykorzystać aplikację Pulpit zdalny (Remote Desktop) dostępną w sklepie systemu Windows dla PC lub tej samej aplikacji dla smartfona, jest ona dostępna w systemach Android i Windows Phone, być może smartfonach Apple, ale nie sprawdzałem. Instalujemy aplikację, w moim wypadku ze sklepu Google Play. Wygląda ona tak:

[Obrazek: ZlHyGZq.png]



W aplikacji klikamy przycisk + w prawym górnym rogu, wybieramy Desktop i tutaj również możemy dodać komputer manualnie lub będąc podłączonym do sieci LAN, w której znajduje się komputer, dodać ją automatycznie.  

Dla sieci LAN:

Skoro korzystaliśmy z routera, to najprawdopodobniej jesteśmy smartfonem podłączeni do WIFI możemy spokojnie wykonać skan automatyczny, wybieramy z listy nasz komputer docelowy i dodajemy konto użytkownika klikając pole User name i Add user account. Wprowadzamy nazwę naszego użytkownika systemu Windows (konto administratora) oraz hasło (nie pin, tylko hasło) do niego. Ja wykorzystałem swój adres mailowy i hasło logowania do tego konta, jako, że mam konto online. 

[Obrazek: Cnlrh40.png]


Jeśli chcemy mieć dostęp z poziomu internetu, jako nazwę komputera (PC name) podajemy nasz WAN IP lub nazwę hosta usługi DDNS. 

[Obrazek: se8eSYx.png]


W polu User name wybieramy Add user account i podajemy swoje dane do konta w systemie Windows. 

Połączenie warto przetestować na sieci internetu mobilnego, by wiedzieć czy działa poza LAN'em, czyli w internecie. 

Po połączeniu możemy korzystać ze zdalnego pulpitu i sterować komputerem. :)

[Obrazek: RkTjzQa.png]




W razie problemów proszę pisać, dyskusja o temacie otwarta. :)

#wake on lan, #zdalny pulpit, #smartfon, #zdalne uruchamianie komputera, #poradnik, #sterowanie komputerem przez internet. #Windows 10, #remote desktop, #router, #android
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Windows 7 czy 10 na i3 perla86 4 3 484 02.10.2019, 17:58
Ostatni post: ocartwright
  Windows 7 Home Premium czy starter perla86 1 1 942 22.11.2018, 23:48
Ostatni post: Robotox
  Jaki Windows xp Lepszy? Mod czy Original? perla86 1 2 068 18.11.2018, 15:59
Ostatni post: B0hazard
  Windows Xp i strony internetowe perla86 4 1 261 17.11.2018, 20:26
Ostatni post: Robotox
  Modyfikacja Windows 7 perla86 0 1 737 17.11.2018, 15:26
Ostatni post: perla86

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości