Odjechani.com.pl

Pełna wersja: CloudFlare i przyspieszanie strony- poradnik
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
[Obrazek: 2PgXfta.png]




Zacznijmy od tego czym jest CloudFlare


Możliwe, że niewielu z Was wie o istnieniu specjalistycznej i darmowej chmury internetowej wspomagającej strony internetowe jaką jest CloudFlare. Dla niewtajemniczonych CloudFlare zapewnia pakiet usług proxy mających zwiększyć bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz szybkość naszej strony internetowej. Całość opiera się o tzw. CDN (Content Delivery Network), czyli rozproszony system dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu w internecie, mający na celu udostępnianie zawartości witryn w wysokiej wydajności i nieprzerwanej dostępności. Sieć CloudFlare udostępnia również serwery DNS i to właśnie za ich pośrednictwem możemy wspomóc naszą stronę. 


No dobra, ale co z tego?

Wyobraź sobie, że zaczynasz korzystać z usług CloudFlare, zmieniasz domyślne adresy serwerów DNS swojej witryny na te od Cloudflare i przepuszczasz ruch ze strony własnie przez ich DNS'y. Chmura przechwytuje z Twojej strony kod HTML, CSS i Java Script i umieszcza je na swoich szybkich i rozmieszczonych w różnych częściach świata serwerach udostępniając ją użytkownikowi końcowemu, tak więc gdy ten łączy się z Twoją stroną, ładuje wspomnianą treść z chmury CloudFlare, a nie bezpośrednio z serwera na którym swoją stronę trzymasz. W ten sposób u Twojego odbiorcy strona ładuje się szybciej, mimo awarii hostingu może wciąż utrzymywać do niej dostęp (choć ograniczony), w dodatku specjalistyczne filtry zwiększają jej bezpieczeństwo (konfigurowalny firewall) i funkcjonalność (specjalne aplikacje, nakładki na stronę) . CloudFlare oferuje również darmowe szyfrowanie SSL, sporo innych darmowych usług, oraz zaawansowany i profesjonalny szereg usług płatnych. 

To jak mam się do tego zabrać?


Wbrew pozorom, to bardzo proste, wystarczy się zarejestrować na https://www.cloudflare.com/ i rozpocząć intuicyjną konfigurację krok po kroku.

Zakładając, że założyłeś konto, zacznijmy od dodania strony. Jak widać na obrazku poniżej białe pole wpisujemy adres domeny i klikamy zielony przycisk. CloudFlare rozpocznie skanowanie strony, później zobaczymy przycisk "Continue Setup", który oczywiście należy kliknąć.

[Obrazek: i4lY9CM.png]

Teraz zobaczymy panel konfiguracji DNS, gdzie powinniśmy dodać wszystkie subdomeny naszej strony (np. nazwa.twoja-strona.pl, nazwa2.twoja-strona.pl) z przekierowaniem na przypisany nam adres IP (Value - point to). Jeśli nie mamy subdomen zostawiamy domyślne ustawienia. Szara chmura po prawej oznacza przepuszczenie bezpośrednie ruchu na stronie, a pomarańczowa aktywne funkcje i właśnie tę opcje należy wybrać jeśli chcemy, aby Cloudflare przyspieszał ruch i go filtrował.

[Obrazek: FBWIouV.png]

Wciskamy zielony przycisk "I've added all missing records, continue" i kontynuujemy konfigurację. 

Teraz wybieramy rodzaj pakietu usług, jeśli chcemy darmową należy ją po prostu wybrać z listy i konfigurować dalej. Opcja "Performance" pozwala nam wybrać formę przyspieszania i zależnie od wybranego pakietu i potrzeb wybieramy odpowiednią opcję np. "CDN only (safest)". poziom ochrony, opcja "Seciurity" również wedle potrzeb np. średni - "medium". Pozostałe opcje powinniśmy zostawić domyślne, następnie wciskamy "Continue".

[Obrazek: GA7FJnY.png]

Teraz musimy zmienić nasze adresy serwerów DNS na te, które wskazuje Cloudflare. Po lewej mamy nasze obecne adresy, a po prawej, te na które należy zmienić. Nie będę tutaj opisywał jak tego dokonać, dlatego, że zależnie od naszego usługodawcy, może być różnie. Powinniśmy się zalogować do naszego panelu administracyjnego domeny i tam domyślne adresy DNS ustawione dla naszego hostingu zmienić na te od CloudFlare. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy administracji naszego usługodawcy. 

[Obrazek: id1n5zS.png]

Po dokonaniu tego procesu wciskamy "I've updated nameservers, continue". W ten sposób ukończyliśmy konfigurację i należy poczekać aż nasza usługa zostanie w pełni aktywowana, co może potrwać do 24h, choć zwykle trwa to znacznie krócej. 

Ok, coś jeszcze?  

Warto wspomnieć o kilku ciekawych funkcjach, np. aplikacjach pozwalających uruchomić na naszej stronie różnorodne bajery, np komunikat o przestarzałej przeglądarce, dodatkowe zabezpieczenia, a nawet przycisk eksplodującej strony Haha. Zależnie od wybranego planu taryfowego, cześć aplikacji może być niedostępna, a cześć wymagać dodatkowych opłat.

[Obrazek: AOCgDWZ.png]


Możemy śledzić nasz ruch na stronie, efekt działania firewalla oraz wiele innych danych. Wciąż możemy również modyfikować wiele innych opcji w Cloudflare.

[Obrazek: sC3Gh7q.png]



Podsumowanie:

Jak widać Cloudflare, to świetne i przejrzyste narzędzie, jeśli mamy problemy z wolnym hostingiem, możemy przetestować i sprawdzić jego działanie. Osobiście korzystamy z tego na odjechanych i jestem zadowolony. Dotychczas nie było problemów wynikających z winy CloudFlare, a korzystamy jedynie z darmowego pakietu. Mam nadzieję, że te informacje przydadzą się Wam podczas konfiguracji i pomogą zrozumieć, czym tak naprawdę jest omawiana chmura i czy jest to coś, z czego będziecie chcieli skorzystać. W razie pytań, uwag, zapraszam do dyskusji. 

#cloudflare, #poradnik, #CDN, #DNS, #tutorial, #instrukcja, #przyspieszanie, #chmura, #zabezpieczenia, #odjechani
Miło z ich strony że dają takie coś za darmo. Możesz w końcu powiedzieć jak to wpłynęło na zużycie transferu?



A to co to ma być? Od kiedy nasze forum obsługuje hashtagi? Jeszcze w tabeli :P
Wszystko ok ale w jaki sposób zarabia CloudFlare? 
Abonament Pro, to 20$ miesięcznie, a buissnes 200$/m. CloudFlare dzięki darmowym usługom zyskuje rozgłos, a więc i świetna reklama, w dodatku zadowolony klient, może zechcieć kiedyś kupić abonament premium lub wykupić inną płatną jednorazowo lub w subskrypcji usługę. Abonament Enterprise kosztuje 5000$ miesięcznie. Cloudflare to nie tylko usługi wspomniane w tym wątku, aczkolwiek jak widać, z tego słynie. ;)
Należy też dodać że CloudFlare nie zawsze się sprawdza, jeśli prowadzimy serwis z plikami do pobrania to na dzień dobry dzięki CloudFlare stracimy w darmowym planie możliwość udostępniania plików ponieważ sesja nie jest długo trzymana i jest restartowana z tego co pamiętam co 30 sekund co w konsekwencji prowadzi do przerwania pobierania pliku.
Dla blogów opartych o wordpress jest też inne dużo bardziej ciekawe narzędzie, wystarczy mieć kilka kont na google i możemy za pomocą wtyczki trzymać praktycznie całą stronę na serwerach google ponieważ wtyczka ta robi cache strony na serwery googla co jeszcze lepiej przyspiesza stronę niż CloudFlare.
Odświeżając wątek mogę śmiało powiedzieć, że dzięki Cloudflare w ciągu ostatniego miesiąca zaoszczędzony transfer na naszej stronie, to 40% całego miesięcznego ruchu, tak więc ogromna ilość. Dodatkowo zatrzymano ponad 9tys podejrzanych wejść na stronę (np. przez szkodliwe boty, bramki proxy, boty z sieci TOR). Mogę śmiało powiedzieć, że najwięcej potencjalnie szkodliwych wejść było z Ukrainy, USA, Francji i Rosji, to taka ciekawostka. Ogólnie główna przyczyną zatrzymań są bramki proxy i inne anonimowe sieci, a strona było po prostu najprawdopodobniej odwiedzana przez boty, niekoniecznie szkodliwe, ale na pewne zbierające informacje do własnych celów.

Tak więc jak widać, korzyści z korzystania z Cloudflare są spore i dlatego polecam, szczególnie na wirtualnych serwerach.
40% to całkiem sporo... Zawsze parę groszy można zaoszczędzić na maszynie.

Co do podejrzanych wejść to są dwie strony medalu. Niby mamy wejścia w większości od prawdziwych użytkowników, lecz wzorując się swoim doświadczeniem bardzo uciążliwe jest wpisywanie captchy co 5 minut przy używaniu Tor'a. Dlaczego używam Tor'a? Ponieważ często jestem na wyjazdach i śpię w hotelu. A jak wiadomo w niektórych hotelach jest bardzo łatwo podsłuchać... Jednak wolę stracić na prędkości internetu niż wysyłać poufne wiadomości bez jakiegokolwiek szyfrowania.
A ja wolę mieć spokój z botami z sieci TOR niż dogadzać jego nielicznym żywym użytkownikom.
Stron: 1 2