Zacznijmy od tego czym jest CloudFlare
Możliwe, że niewielu z Was wie o istnieniu specjalistycznej i darmowej chmury internetowej wspomagającej strony internetowe jaką jest CloudFlare. Dla niewtajemniczonych CloudFlare zapewnia pakiet usług proxy mających zwiększyć bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz szybkość naszej strony internetowej. Całość opiera się o tzw. CDN (Content Delivery Network), czyli rozproszony system dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu w internecie, mający na celu udostępnianie zawartości witryn w wysokiej wydajności i nieprzerwanej dostępności. Sieć CloudFlare udostępnia również serwery DNS i to właśnie za ich pośrednictwem możemy wspomóc naszą stronę.
No dobra, ale co z tego?
Wyobraź sobie, że zaczynasz korzystać z usług CloudFlare, zmieniasz domyślne adresy serwerów DNS swojej witryny na te od Cloudflare i przepuszczasz ruch ze strony własnie przez ich DNS'y. Chmura przechwytuje z Twojej strony kod HTML, CSS i Java Script i umieszcza je na swoich szybkich i rozmieszczonych w różnych częściach świata serwerach udostępniając ją użytkownikowi końcowemu, tak więc gdy ten łączy się z Twoją stroną, ładuje wspomnianą treść z chmury CloudFlare, a nie bezpośrednio z serwera na którym swoją stronę trzymasz. W ten sposób u Twojego odbiorcy strona ładuje się szybciej, mimo awarii hostingu może wciąż utrzymywać do niej dostęp (choć ograniczony), w dodatku specjalistyczne filtry zwiększają jej bezpieczeństwo (konfigurowalny firewall) i funkcjonalność (specjalne aplikacje, nakładki na stronę) . CloudFlare oferuje również darmowe szyfrowanie SSL, sporo innych darmowych usług, oraz zaawansowany i profesjonalny szereg usług płatnych.
To jak mam się do tego zabrać?
Wbrew pozorom, to bardzo proste, wystarczy się zarejestrować na https://www.cloudflare.com/ i rozpocząć intuicyjną konfigurację krok po kroku.
Zakładając, że założyłeś konto, zacznijmy od dodania strony. Jak widać na obrazku poniżej białe pole wpisujemy adres domeny i klikamy zielony przycisk. CloudFlare rozpocznie skanowanie strony, później zobaczymy przycisk "Continue Setup", który oczywiście należy kliknąć.
Teraz zobaczymy panel konfiguracji DNS, gdzie powinniśmy dodać wszystkie subdomeny naszej strony (np. nazwa.twoja-strona.pl, nazwa2.twoja-strona.pl) z przekierowaniem na przypisany nam adres IP (Value - point to). Jeśli nie mamy subdomen zostawiamy domyślne ustawienia. Szara chmura po prawej oznacza przepuszczenie bezpośrednie ruchu na stronie, a pomarańczowa aktywne funkcje i właśnie tę opcje należy wybrać jeśli chcemy, aby Cloudflare przyspieszał ruch i go filtrował.
Wciskamy zielony przycisk "I've added all missing records, continue" i kontynuujemy konfigurację.
Teraz wybieramy rodzaj pakietu usług, jeśli chcemy darmową należy ją po prostu wybrać z listy i konfigurować dalej. Opcja "Performance" pozwala nam wybrać formę przyspieszania i zależnie od wybranego pakietu i potrzeb wybieramy odpowiednią opcję np. "CDN only (safest)". poziom ochrony, opcja "Seciurity" również wedle potrzeb np. średni - "medium". Pozostałe opcje powinniśmy zostawić domyślne, następnie wciskamy "Continue".
Teraz musimy zmienić nasze adresy serwerów DNS na te, które wskazuje Cloudflare. Po lewej mamy nasze obecne adresy, a po prawej, te na które należy zmienić. Nie będę tutaj opisywał jak tego dokonać, dlatego, że zależnie od naszego usługodawcy, może być różnie. Powinniśmy się zalogować do naszego panelu administracyjnego domeny i tam domyślne adresy DNS ustawione dla naszego hostingu zmienić na te od CloudFlare. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy administracji naszego usługodawcy.
Po dokonaniu tego procesu wciskamy "I've updated nameservers, continue". W ten sposób ukończyliśmy konfigurację i należy poczekać aż nasza usługa zostanie w pełni aktywowana, co może potrwać do 24h, choć zwykle trwa to znacznie krócej.
Ok, coś jeszcze?
Warto wspomnieć o kilku ciekawych funkcjach, np. aplikacjach pozwalających uruchomić na naszej stronie różnorodne bajery, np komunikat o przestarzałej przeglądarce, dodatkowe zabezpieczenia, a nawet przycisk eksplodującej strony . Zależnie od wybranego planu taryfowego, cześć aplikacji może być niedostępna, a cześć wymagać dodatkowych opłat.
Możemy śledzić nasz ruch na stronie, efekt działania firewalla oraz wiele innych danych. Wciąż możemy również modyfikować wiele innych opcji w Cloudflare.
Podsumowanie:
Jak widać Cloudflare, to świetne i przejrzyste narzędzie, jeśli mamy problemy z wolnym hostingiem, możemy przetestować i sprawdzić jego działanie. Osobiście korzystamy z tego na odjechanych i jestem zadowolony. Dotychczas nie było problemów wynikających z winy CloudFlare, a korzystamy jedynie z darmowego pakietu. Mam nadzieję, że te informacje przydadzą się Wam podczas konfiguracji i pomogą zrozumieć, czym tak naprawdę jest omawiana chmura i czy jest to coś, z czego będziecie chcieli skorzystać. W razie pytań, uwag, zapraszam do dyskusji.
#cloudflare, #poradnik, #CDN, #DNS, #tutorial, #instrukcja, #przyspieszanie, #chmura, #zabezpieczenia, #odjechani |