Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


CloudFlare i przyspieszanie strony- poradnik
#1
[Obrazek: 2PgXfta.png]




Zacznijmy od tego czym jest CloudFlare


Możliwe, że niewielu z Was wie o istnieniu specjalistycznej i darmowej chmury internetowej wspomagającej strony internetowe jaką jest CloudFlare. Dla niewtajemniczonych CloudFlare zapewnia pakiet usług proxy mających zwiększyć bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz szybkość naszej strony internetowej. Całość opiera się o tzw. CDN (Content Delivery Network), czyli rozproszony system dostarczania treści do wielu centrów danych i punktów wymiany ruchu w internecie, mający na celu udostępnianie zawartości witryn w wysokiej wydajności i nieprzerwanej dostępności. Sieć CloudFlare udostępnia również serwery DNS i to właśnie za ich pośrednictwem możemy wspomóc naszą stronę. 


No dobra, ale co z tego?

Wyobraź sobie, że zaczynasz korzystać z usług CloudFlare, zmieniasz domyślne adresy serwerów DNS swojej witryny na te od Cloudflare i przepuszczasz ruch ze strony własnie przez ich DNS'y. Chmura przechwytuje z Twojej strony kod HTML, CSS i Java Script i umieszcza je na swoich szybkich i rozmieszczonych w różnych częściach świata serwerach udostępniając ją użytkownikowi końcowemu, tak więc gdy ten łączy się z Twoją stroną, ładuje wspomnianą treść z chmury CloudFlare, a nie bezpośrednio z serwera na którym swoją stronę trzymasz. W ten sposób u Twojego odbiorcy strona ładuje się szybciej, mimo awarii hostingu może wciąż utrzymywać do niej dostęp (choć ograniczony), w dodatku specjalistyczne filtry zwiększają jej bezpieczeństwo (konfigurowalny firewall) i funkcjonalność (specjalne aplikacje, nakładki na stronę) . CloudFlare oferuje również darmowe szyfrowanie SSL, sporo innych darmowych usług, oraz zaawansowany i profesjonalny szereg usług płatnych. 

To jak mam się do tego zabrać?


Wbrew pozorom, to bardzo proste, wystarczy się zarejestrować na https://www.cloudflare.com/ i rozpocząć intuicyjną konfigurację krok po kroku.

Zakładając, że założyłeś konto, zacznijmy od dodania strony. Jak widać na obrazku poniżej białe pole wpisujemy adres domeny i klikamy zielony przycisk. CloudFlare rozpocznie skanowanie strony, później zobaczymy przycisk "Continue Setup", który oczywiście należy kliknąć.

[Obrazek: i4lY9CM.png]

Teraz zobaczymy panel konfiguracji DNS, gdzie powinniśmy dodać wszystkie subdomeny naszej strony (np. nazwa.twoja-strona.pl, nazwa2.twoja-strona.pl) z przekierowaniem na przypisany nam adres IP (Value - point to). Jeśli nie mamy subdomen zostawiamy domyślne ustawienia. Szara chmura po prawej oznacza przepuszczenie bezpośrednie ruchu na stronie, a pomarańczowa aktywne funkcje i właśnie tę opcje należy wybrać jeśli chcemy, aby Cloudflare przyspieszał ruch i go filtrował.

[Obrazek: FBWIouV.png]

Wciskamy zielony przycisk "I've added all missing records, continue" i kontynuujemy konfigurację. 

Teraz wybieramy rodzaj pakietu usług, jeśli chcemy darmową należy ją po prostu wybrać z listy i konfigurować dalej. Opcja "Performance" pozwala nam wybrać formę przyspieszania i zależnie od wybranego pakietu i potrzeb wybieramy odpowiednią opcję np. "CDN only (safest)". poziom ochrony, opcja "Seciurity" również wedle potrzeb np. średni - "medium". Pozostałe opcje powinniśmy zostawić domyślne, następnie wciskamy "Continue".

[Obrazek: GA7FJnY.png]

Teraz musimy zmienić nasze adresy serwerów DNS na te, które wskazuje Cloudflare. Po lewej mamy nasze obecne adresy, a po prawej, te na które należy zmienić. Nie będę tutaj opisywał jak tego dokonać, dlatego, że zależnie od naszego usługodawcy, może być różnie. Powinniśmy się zalogować do naszego panelu administracyjnego domeny i tam domyślne adresy DNS ustawione dla naszego hostingu zmienić na te od CloudFlare. W razie wątpliwości zawsze można skorzystać z pomocy administracji naszego usługodawcy. 

[Obrazek: id1n5zS.png]

Po dokonaniu tego procesu wciskamy "I've updated nameservers, continue". W ten sposób ukończyliśmy konfigurację i należy poczekać aż nasza usługa zostanie w pełni aktywowana, co może potrwać do 24h, choć zwykle trwa to znacznie krócej. 

Ok, coś jeszcze?  

Warto wspomnieć o kilku ciekawych funkcjach, np. aplikacjach pozwalających uruchomić na naszej stronie różnorodne bajery, np komunikat o przestarzałej przeglądarce, dodatkowe zabezpieczenia, a nawet przycisk eksplodującej strony Haha. Zależnie od wybranego planu taryfowego, cześć aplikacji może być niedostępna, a cześć wymagać dodatkowych opłat.

[Obrazek: AOCgDWZ.png]


Możemy śledzić nasz ruch na stronie, efekt działania firewalla oraz wiele innych danych. Wciąż możemy również modyfikować wiele innych opcji w Cloudflare.

[Obrazek: sC3Gh7q.png]



Podsumowanie:

Jak widać Cloudflare, to świetne i przejrzyste narzędzie, jeśli mamy problemy z wolnym hostingiem, możemy przetestować i sprawdzić jego działanie. Osobiście korzystamy z tego na odjechanych i jestem zadowolony. Dotychczas nie było problemów wynikających z winy CloudFlare, a korzystamy jedynie z darmowego pakietu. Mam nadzieję, że te informacje przydadzą się Wam podczas konfiguracji i pomogą zrozumieć, czym tak naprawdę jest omawiana chmura i czy jest to coś, z czego będziecie chcieli skorzystać. W razie pytań, uwag, zapraszam do dyskusji. 

#cloudflare, #poradnik, #CDN, #DNS, #tutorial, #instrukcja, #przyspieszanie, #chmura, #zabezpieczenia, #odjechani
  Odpowiedz
#2
Miło z ich strony że dają takie coś za darmo. Możesz w końcu powiedzieć jak to wpłynęło na zużycie transferu?



A to co to ma być? Od kiedy nasze forum obsługuje hashtagi? Jeszcze w tabeli :P
  Odpowiedz
#3
  Odpowiedz
#4
Wszystko ok ale w jaki sposób zarabia CloudFlare? 
Niedostępny
  Odpowiedz
#5
Abonament Pro, to 20$ miesięcznie, a buissnes 200$/m. CloudFlare dzięki darmowym usługom zyskuje rozgłos, a więc i świetna reklama, w dodatku zadowolony klient, może zechcieć kiedyś kupić abonament premium lub wykupić inną płatną jednorazowo lub w subskrypcji usługę. Abonament Enterprise kosztuje 5000$ miesięcznie. Cloudflare to nie tylko usługi wspomniane w tym wątku, aczkolwiek jak widać, z tego słynie. ;)
  Odpowiedz
#6
Należy też dodać że CloudFlare nie zawsze się sprawdza, jeśli prowadzimy serwis z plikami do pobrania to na dzień dobry dzięki CloudFlare stracimy w darmowym planie możliwość udostępniania plików ponieważ sesja nie jest długo trzymana i jest restartowana z tego co pamiętam co 30 sekund co w konsekwencji prowadzi do przerwania pobierania pliku.
Dla blogów opartych o wordpress jest też inne dużo bardziej ciekawe narzędzie, wystarczy mieć kilka kont na google i możemy za pomocą wtyczki trzymać praktycznie całą stronę na serwerach google ponieważ wtyczka ta robi cache strony na serwery googla co jeszcze lepiej przyspiesza stronę niż CloudFlare.
  Odpowiedz
#7
  Odpowiedz
#8
Odświeżając wątek mogę śmiało powiedzieć, że dzięki Cloudflare w ciągu ostatniego miesiąca zaoszczędzony transfer na naszej stronie, to 40% całego miesięcznego ruchu, tak więc ogromna ilość. Dodatkowo zatrzymano ponad 9tys podejrzanych wejść na stronę (np. przez szkodliwe boty, bramki proxy, boty z sieci TOR). Mogę śmiało powiedzieć, że najwięcej potencjalnie szkodliwych wejść było z Ukrainy, USA, Francji i Rosji, to taka ciekawostka. Ogólnie główna przyczyną zatrzymań są bramki proxy i inne anonimowe sieci, a strona było po prostu najprawdopodobniej odwiedzana przez boty, niekoniecznie szkodliwe, ale na pewne zbierające informacje do własnych celów.

Tak więc jak widać, korzyści z korzystania z Cloudflare są spore i dlatego polecam, szczególnie na wirtualnych serwerach.
  Odpowiedz
#9
40% to całkiem sporo... Zawsze parę groszy można zaoszczędzić na maszynie.

Co do podejrzanych wejść to są dwie strony medalu. Niby mamy wejścia w większości od prawdziwych użytkowników, lecz wzorując się swoim doświadczeniem bardzo uciążliwe jest wpisywanie captchy co 5 minut przy używaniu Tor'a. Dlaczego używam Tor'a? Ponieważ często jestem na wyjazdach i śpię w hotelu. A jak wiadomo w niektórych hotelach jest bardzo łatwo podsłuchać... Jednak wolę stracić na prędkości internetu niż wysyłać poufne wiadomości bez jakiegokolwiek szyfrowania.
  Odpowiedz
#10
A ja wolę mieć spokój z botami z sieci TOR niż dogadzać jego nielicznym żywym użytkownikom.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [Poradnik] Komunikacja aplikacji w C++ a serwerem w PHP. amb00 0 1 228 29.09.2017, 21:11
Ostatni post: amb00
  RTMP, ukrycie klucza (stream) w kodzie strony Dominik 0 1 389 23.03.2017, 16:11
Ostatni post: Dominik
  Szablon strony WWW:GTAFiVeTheme SimLay 5 3 299 02.03.2014, 15:29
Ostatni post: B0hazard
  Poszukuję osoby umiejącej posługiwać się typem strony joomla. Nieśmiertelny 5 3 206 27.02.2014, 18:09
Ostatni post: SimLay
  Poradnik - Zmiana adresu MAC karty sieciowej np. od Wi-Fi dimix 2 2 762 26.10.2013, 19:54
Ostatni post: dimix

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości