Odjechani.com.pl

Pełna wersja: Czas złożyć komputer... :)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
ok ktoś napisał że gniazdo LGA1366 doLGA 1155 ma się tak jak pentium do tańszego celerona i pewnie ma racię, ale nie do końca tak to jest w praktyce, chyba że cenowo.
Testy na standardowym taktowaniu pokazują 30% przewagę 2600K:
http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=...40+3.40GHz

pozatym 2600K mozna podkręcić bez problemu do 5GHz więc osiągami będzie daleko przed 960
http://www.overclockers.com/forums/showt...p?t=668135
(przeczytajcie zwłaszcza ostatni post na dole)
Podkręcony 2600K bije nawet i7 980X w wielu testach i przetaktowuje się lepiej niż jakikolwiek inny procesor w tej chwili, więc teraz dylemat, bo rzeczywiście gniazdo 1155 moze nie mieć przyszłości, ale patrząc na to kiedy kruchy wymieniał ostatnio kompa, to i tak gdy będzie znowu wymianiał na następny (za jakieś pewnie 6-8 lat) to czeka go wymiana nie tylko procka ale i płyty głównej (pamięci pewnie też). Więc czy watro inwestować kasę w słabszy wydajnościowo procek, za to z podstawką która ma przyszłość (choć i to nie jest pewne) bo być może za 3 lata wymieni sam procek i kupi coś co będzie szybsze od 2600K ? Czyli dopiero po następnej modernizacji i dodatkowym wkładzie finansowym miałby coś szybszego niż może mieć już teraz w tej cenie (to jest właśnie powód dlaczego 2600K sprzedają się jak świeże bułeczki - najlepszy współczynnik jakość - cena)
I7-990X pewnie szybko nie kupi - cena samego procka to ponad 3 kafle, więc 2600k i wydaje się najrozsądniejszym wyborem, ze względu na cenę i osiągi, bo to właśnie osiągi powinny decydować o wyborze, a nie podstawka, firma czy ładna obudowa. (moim subiektywnym zdaniem oczywiscie)
Aloha

PS. sorki kruchy że znowu Ci namieszam z tymi podstawkami, ale chciałbym dla Ciebie wybrać najszybszy komp w tej cenie.
Wiadomo że najwolniejszym elementem kompa są straty czasu na odczytanie danych do przetworzenia z nośników typu dysk twardy i DVD (odczyt danych z pamięci RAM DDR3 jest tak szybki, ze podkrecanie pamieci przynosi maly przyrost mocy calego zestawu). Przy odczycie danych z płyty jest to problem nie do przeskoczenia, jednak przy dyskach twardych można coś w tym temacie zrobić:
1. Dysk SSD + HDD
2. Dysk hybrydowy 500GB
3. Dwa dyski 250GB połączone w RAID 0

RAID 0 w trybie 2dyski po 250GB - wiem że cenowo jest trochę drożej niż jedna 500GB, ale za to raid 0 to niezły kop. W jednym czasie plik zapisuje sie na 2 dyskach (na każdym z dysków zapisana jest połowa pliku więc czas zapisu/odczytu ulega dwukrotnemu przyspieszeniu - a to sporo, istnieje ryzyko, ze przy awarii napędu tracisz wtedy dane i z jednego i z drugiego dysku)
Jest jeszcze opcja z dyskiem hybrydowym.
Jak każdy wie nowa era superszybkich dysków SSD się zaczęła, ale są jeszcze stosunkowo drogie i do zastosowań w tanim kompie nieopłacalne, więc niektóre firmy robią już tanie hybrydy:
http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/...0as-500-gb
http://www.dobreprogramy.pl/januszek/Dys...24137.html
http://forum.pcformat.pl/Hybryda-vs-SSD-kilka-pytan-t
cena hybrydy jest 10 krotnie mniejsza niż dysku SSD, moze warto przemyśleć zakup hybrydy lub RAID 0 zamiast wypasionej obudowy kompa.
są też hybrydy blu-ray z dyskiem twardym (jako ciekawostka):
http://test.nvision.pl/Hitachi-LG-HyDriv...tails.html
Cytat:patrząc na to kiedy kruchy wymieniał ostatnio kompa, to i tak gdy będzie znowu wymianiał na następny (za jakieś pewnie 6-8 lat) to czeka go wymiana nie tylko procka ale i płyty głównej (pamięci pewnie też).
6-8 może nie...
Za 4 lata myślę, że wymienię na nowy.

Cytat:PS. sorki kruchy że znowu Ci namieszam z tymi podstawkami, ale chciałbym dla Ciebie wybrać najszybszy komp w tej cenie.
Nie ma problemu :)
Jeszcze nie jestem na 100% zdecydowany co do konkretnego zestawu.
Co dziennie czytam różne fora, testy i myślę co tu wybrać...

tonyviroos

polx nie zgodzę się z Tobą odnośnie dysków. Dyski SSD wcale nie są tak super szybkie jak podają producenci (i testy sponsorowane przez producentów), przetestowałem kilka dysków SSD i okazało się że ich wydajność jest na poziomie 45-50% deklarowanej wydajności (nie wiele szybsze od dysku SATA i wolniejsze od SATA II). Dyski hybrydowe to już w ogóle totalna porażka i niewypał, nigdy w życiu nie włożyłbym tego do swojego komputera i nie poleciłbym tego nikomu.
Nie będę się tutaj rozpisywał na temat dysków i reszty sprzętu bo i tak będziecie próbowali przekonać mnie, że nie mam racji i przedstawicie kolejne skopiowane fragmenty innych stron które sponsorowane są ( w mniejszym lub większym stopniu) przez producentów testowanego sprzętu.

P.S
Pisząc o sponsoringu stron przez producentów wiem o czym mówię ponieważ kilka lat temu przeprowadzałem testy dla gazetki "Tygodnik komputerowy-Elektrogiełda" i za "Korzystne" testy producenci proponowali odpowiednie wynagrodzenie.
Skoro sam testowałeś SSD to można Ci ufać.
Ja czytałem tylko testy w gazetach i na forach komputerowych (byc moze sponsorowane)
i skoro mówisz że przyrost jest 45-50% to jest to nieopłacalne rozwiązanie. O hybrydach też tylko czytałem artykuły, w takim razie pozostaje tylko RAID 0.

Za to karta grafiki GTX 560Ti, którą wybrał KRUCHY to dobry wybór i jednocześnie optymalne rozwiązanie - wydajna i cenowo miodzio. Lepsza od mojej :) czyli powinna starczyć na trochę.
Krótko:

Obstawiam LGA1366 i po obniżce ceny wymiana na procesor i7 990X.

Testy są niewiarygodne. Nie podano w testach wiarygodnych źródeł podkręcania CPU 2600K do 4 lub 5 GHz.
Takie podkręcanie wymaga overclockerskiego komputera wraz z dodatkowym osprzętem elektronicznym do pomiarów temperatury i napięć w komputerze.
Takie podkręcanie wymaga odpowiedniej wiedzy i sporego doświadczenia w podkręcaniu.
Takie podkręcanie wymaga odpowiednich zasobów materialnych w wypadku gdyby procesor się spalił ;)
Nie rozmawiamy tutaj o extremalnym podkręcaniu bo skoro procesor i7 990X ma odblokowany mnożnik to nie chcę wiedzieć ile można z niego wycisnąć na maksa zwłaszcza że ma 6 rdzeni a 2600K ma 4, jakieś wątpliwości?

To że w "testach" podkręcone procesory LGA1155 są szybsze od niepodkręconych procesorów LGA1366 to coś jest tu nie w porządku.
Gdyby tak zrobić porównanie podkręconego procesora 2600K i podkręconego 990X (albo już nawet 980X).
Podkręcone procesory są szybsze ale mają pogorszoną ogólną wydajność.

Może dla tych co nie mają pojęcia jest to "czarna magia" ale architektura LGA1366 przynosi więcej korzyści od LGA1155.
I nie mam tutaj na myśli samego procesora ale również tak niby mało znaczącą wymianę danych pomiędzy pamięcią a procesorem i dyskiem twardym. Są jeszcze inne pozytywne aspekty przemawiające za LGA1366 ale trzeba się zagłębić w wiedzę na temat tej architektury.
Najważniejsza nie jest szybkość a czas wykonywanych zadań.
(21.07.2011, 08:44)skrzypas napisał(a): [ -> ]Obstawiam LGA1366 i po obniżce ceny wymiana na procesor i7 990X.
Oczywiście i przez co najmniej rok może dwa trzeba będzie się męczyć z czymś wolniejszym. 990X nie potanieje tak prędko, a nawet jeśli potanieje za rok do 1000zł to wymiana na 990x wtedy gdy na rynku będą już nowe 3x szybsze procki 8-mio i 12-to rdzeniowe pod inną podstawkę nie będzie opłacalna, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia i zamieniać jeden staroć na inny czy jest sens. Zawsze będzie dylemat, że na topie jest coś superdobrego i superdrogiego, więc lepiej kupić coś najszybszego w tej cenie juz teraz, a nie za rok czy dwa (bo to juz nie będzie najszybsze).

(21.07.2011, 08:44)skrzypas napisał(a): [ -> ]Takie podkręcanie wymaga overclockerskiego komputera wraz z dodatkowym osprzętem elektronicznym do pomiarów temperatury i napięć w komputerze.
Ja podkręcam swojego, a nie mam sprzętu overlockerskiego. To nie jest podkręcanie extremalne do 7GHz tylko na domowe potrzeby

(21.07.2011, 08:44)skrzypas napisał(a): [ -> ]Takie podkręcanie wymaga odpowiedniej wiedzy i sporego doświadczenia w podkręcaniu.
Taka wiedza jest w zasięgu każdego - fora o podkręcaniu.

(21.07.2011, 08:44)skrzypas napisał(a): [ -> ]Takie podkręcanie wymaga odpowiednich zasobów materialnych w wypadku gdyby procesor się spalił ;)
Nie badźmy pesymistami, równie dobrze można powiedzieć, że bez podkręcania też się może procek spalić. Jest jeszcze gwarancja. :)

(21.07.2011, 08:44)skrzypas napisał(a): [ -> ]Może dla tych co nie mają pojęcia jest to "czarna magia" ale architektura LGA1366 przynosi więcej korzyści od LGA1155.
Więcej korzyści może tak, ale testy wydajności mówią co innego. Więc o jakich korzyściach piszesz konkretnie?

tonyviroos

(27.07.2011, 10:40)polx napisał(a): [ -> ]Nie badźmy pesymistami, równie dobrze można powiedzieć, że bez podkręcania też się może procek spalić. Jest jeszcze gwarancja. :)

Nie zapominaj jednak, że gwarancja nie obejmuje uszkodzenia procesora poprzez niewłaściwe przetaktowanie lub uszkodzenie na skutek "podania" na procesor złego zasilania (np. za słaby zasilacz lub zasilacz tzw. no name)
Ogólnie przetaktowanie procesora to utrata gwarancji (czy procesor był podkręcany można sprawdzić nawet na spalonym procesorze)
Kompa kupię jakoś do tygodnia - dwóch i nadal nie jestem zdecydowany...

Zestaw 1:
Płyta główna: ASUS Rampage II - 799 zł
Procesor: Intel Core i7 960 - 1009 zł
Grafika: Gainward GeForce GTX550 Ti - 479 zł
Zasilacz: OCZ StealthXStream 500W - 189 zł
Ram: Kingston 2x4GB 1600MHz Hyperx Genesis Grey - 245 zł
HDD: WD Caviar Blue 750GB 32MB SATA/600 (WD7500AALX) - 177 zł
Nagrywarka: Pioneer DVD DVR-S19LBK - około 100 zł
Obudowa: Aerocool PGS VX-9 PRO - 239 zł / CoolerMaster DOMINATOR - 239 zł
Suma: 3237 zł

Zestaw 2:
Płyta główna: Asrock P67 PRO3 - 356 zł
Procesor: Intel Core i5-2500K - 729 zł
Grafika: Gigabyte GeForce GTX560 Ti OC - 799 zł
Zasilacz: OCZ ModXStream Pro 600W - 265 zł
Ram: Kingston 2x4GB 1600MHz Hyperx Genesis Grey - 245 zł
HDD: Western Digital Caviar 500GB SATA III - 139 zł
Nagrywarka: Pioneer DVD DVR-S19LBK - około 100 zł
Obudowa: Aerocool PGS VX-9 PRO - 239 zł / CoolerMaster DOMINATOR - 239 zł
Suma: 2872 zł

Dodam, że nie będę się chyba bawił w dokupywanie później 6 rdzeniowego procka itp tylko po prostu za 2-3 lata kupię nowy sprzęt [cały].


Proszę wszystkich o odpowiedzi: Zestaw 1 czy Zestaw 2 ?
W pierwszym dobry procek słabsza grafa w drugim odwrotnie, ale z dwojga złego
wybrałbym zestaw 1 , bo I7 to nie I5 :)
Cytat:wybrałbym zestaw 1 , bo I7 to nie I5
Po podkręceniu różnice między procesorami się zacierają.
Też na początku stawiałem tylko na I7 ale w sumie teraz jestem bardziej za I5.
I5 nie ma ośmiu wątków :D To mi się jedynie nie podoba :D
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9