![[Obrazek: 24822923-mindmap-with-a-brain-and-empty-clouds.jpg]](https://previews.123rf.com/images/illustrator/illustrator1401/illustrator140100001/24822923-mindmap-with-a-brain-and-empty-clouds.jpg)
Mapy myśli, to innowacyjny sposób notowania, dzięki któremu wykorzystujemy system synergii naszego mózgu, czyli uruchamiamy w procesie nauki obie półkule mózgowe, co znacząco ułatwia zrozumienie, przekłada się na długotrwałą pamięć i zapewnia szybkie przyswajanie wiadomości. Podczas notowania w sposób tradycyjny (linearny), używamy jedynie mechanizmów lewej półkuli mózgu (logika, słowa, cyfry, kolejność). Nasza uśpiona prawa część umysłu, odpowiadająca za wyobraźnię, skojarzenia, kolor, czy intuicję, wówczas zupełnie nie zostaje zaangażowana, co przekłada się na mniejsze efekty w nauce. Notując w formie map myśli, czyli używając obrazów i słów kluczy, tworzymy idealne podłoże do nauki dla naszego mózgu.
Jak Tworzymy mapę myśli?
- Notujemy zawsze na czystej kartce, którą najlepiej odwrócić poziomo, gdyż peryferyjna szerokość widzenia oka jest lepsza w poziomie niż w pionie.
- Tytuł umieszczamy na samym środku w postaci symbolu, malej grafiki, skrótu, czy słowa z obrazkiem.
- Mając tytuł, rysujemy od niego rozgałęzienia, na których znajdą się nasze zagadnienia i ich rozwinięcia. Gałęzie staramy się rysować w miarę poziomo, w taki sposób, aby można umieścić na nich informacje.
- Na konarach, jak i gałązkach zamieszczamy słowa klucze. Im bliżej środka, tym większe powinny być litery (mogą również być drukowane). Oddalając się coraz to dalej, zmniejszamy czcionkę.
- Każde główne rozgałęzienie od tytułu rysujemy innym kolorem. Zmiana barwy podobnie jak kształty przestrzenne, bardzo pobudza pamięć.
- Staraj się umieszczać obok słów kluczy jak najwięcej znaków, drobnych rysunków, własnych kodów znaczeniowych i wszystkiego co kojarzy Ci się z danym zagadnieniem.
- Jeśli masz taką potrzebę, numeruj poszczególne gałęzie. Motyw ten bardzo przydaje się przy różnego rodzaju prezentacjach, referatach itd.
Przykładowe mapy myśli:
![[Obrazek: bledy-map-mysli.png]](https://2.bp.blogspot.com/-BGG6Zw9S8xc/UvebD2VKQ9I/AAAAAAAAFSA/B2oJBhFX9VI/s1600/bledy-map-mysli.png)
![[Obrazek: Map-food.png]](https://langly.pl/wp-content/uploads/2017/04/Map-food.png)
Mózg pracuje w sposób koncepcyjny, integrujący i międzypołączeniowy, dlatego nauka w ten sposób jest tak skuteczna. To wykorzystanie naturalnego sposobu funkcjonowania naszego mózgu.
- Myślisz koncepcyjnie - Dlatego słowa klucze, są tak ważne w tym procesie.
- Myślisz w sposób integrujący, całościowy - Dlatego cały materiał masz przed sobą na jednej kartce.
- Myślisz międzypołączeniowo - Dlatego jesteś w stanie tworzyć nawet bardzo odległe związki skojarzeniowe.
Każda stworzona przez nas mapa myśli jest zupełnie indywidualna i niepowtarzalna, co pozytywnie wpływa na naszą pamięć. Sam proces jej tworzenia jest na tyle ciekawy, że nie nudzi nas tak bardzo, jak zwykły, tradycyjny, linearny sposób. Notatki w formie mapy, są bardzo praktyczne. Nie musisz szukać wszystkich informacji na wielu stronach, gdyż wszystko masz przed sobą. Są także o wiele szybsze, gdyż zamiast zapisywać całe strony tekstu, tworzysz słowa klucze, które dokładnie pomogą Ci skojarzyć fakty z wiedzą dostępną w Twojej głowie.
Mapy myśli to bardzo efektywny sposób notowania i nauki. Spróbuj, a sam przekonasz się, jak wiele informacji jest w stanie przypomnieć sobie Twój umysł po spojrzeniu na jedną gałąź Twojego rysunku
