Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Sterowanie komputerem za pomocą siły woli!
#1
[Obrazek: dUrfZFr.jpg]
W ostatnich latach na rynku obserwuje się coraz większe zainteresowanie tzw. interfejsem BCI (Brain-computer interface). Firma Emotiv Systems jest australijską firmą rozwijającą technologie sterowania komputerowego opartą na EEG (elektroencefalografia). To wydaje się jak patent rodem z filmów SF, ale jest to jak najbardziej możliwe, a co lepsze już istnieje. Dzięki interfejsowi firmy Emotiv Systems możemy przy użyciu mowy, gestów lub samych myśli sterować interfejsem w grze bądź programie. Za pomocą 14 elektrod przyłożonych do naszej głowy i specjalnego żyroskopu, interfejs EPOC pozwala odczytać myśli związane z podstawowymi ruchami (góra, dół, prawo, lewo), oraz zoom (przybliżanie i oddalanie obiektu). Dodatkowa opcja pozwala także na znikniecie sterowanego obiektu, gdy tylko o tym pomyślimy oraz na odczytanie sygnałów mózgowych związanych z ruchami naszych mięśni twarzy i obrazować jej wyraz (np. uśmiech, zdziwienie). Oczywiście wszystko jest wykrywane za pomocą EEG i żyroskopu. Niestety na tym etapie urządzenie cechuje się niewielkim opóźnieniem w wykrywaniu sygnałów
(w przypadku ruchu mięśni jest ono znacznie mniejsze, bo zaledwie 10ms).
Jak na razie interfejs jest w fazie rozwoju, ale już można zobaczyć sposób działania tego niesamowitego wynalazku. Firma zapowiada również premierę rynkową samego urządzenia.
Prezentacja urządzenia

Jak widać na tym wideo, to działa! W przyszłości każdy z nas będzie mógł sterować programami, maszynami, a i może całym naszym domem mając na głowie to wspaniałe urządzenie. Głównym motywem dla którego zaczęto nad nim prace były gry komputerowe, a raczej możliwość sterowania nimi za pomocą naszego umysłu. Emotiv Systems jest pionierem tej technologii i projekt darzy zainteresowaniem coraz więcej firm, producentów i developerów. Ta technologia przyniesie rewolucję w urzeczywistnieniu marzeń osób niepełnosprawnych. Dzięki rozwojowi robotyki być może w przyszłości, każdy człowiek który w wyniku pechowego losu czy z przyczyn naturalnych nie może chodzić, teraz będzie mógł. Kończyny lub egzoszkielety sterowane za pomocą podobnego interfejsu umożliwią im normalne życie.


Zapraszam do komentowania.
  Odpowiedz
#2
Ja steruje oczami... wystarczy, że spojrze na komputer, a moja siostra już biegnie żeby go włączyć :P A tak w temacie to ciekawe, ale dziwnie to wygląda ;d
  Odpowiedz
#3
Do czego to technologia dojdzie - chcą mi zabrać przyjemność sterowania myszką i klawiaturą?
Mówię nie! - żart oczywiście. Tego typu sterowanie jeszcze długo nie będzie możliwe bądź będzie
za drogie dla potencjalnego odbiorcy, jednak ścieżka którą dążą deweloperzy jest ciekawa.
Zastanawia mnie tylko jedno - czy tak w ogóle jest nam to potrzebne?
Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Mój odjechany profil został porzucony. Nie odpowiadam na posty i wiadomości prywatne. Jedyna opcja kontaktu ze mną to mój śmieciowy email: b0hazard małpa o2.pl
  Odpowiedz
#4
Sebastian napisał(a):Zastanawia mnie tylko jedno - czy tak w ogóle jest nam to potrzebne?
Oczywiście że nie, ale wyobraź sobie survival horror w którym aby przetrwać musisz za pomocą swoich paranormalnych zdolności przenosić przedmioty i walczyć z wrogami. Teraz zakładasz urządzenie na głowę i własnymi myślami starasz się wycisnąć siódme poty żeby przemieścić ciężkie pudło swoją dyńką. No dla mnie taka gierka bomba!
  Odpowiedz
#5
hmm bardzo ciekawe .
ale ja wolę klawiaturę i myszkę :)
gdyż takiego typu urządzenia nie będą dostępne z moim budżetem przynajmniej dobre parę tysięcy to kosztuje na stówę .
choć fakt podany przez Swordnacer jest bardzo kuszący jeżeli była by możliwość przetestowania tego było by super . Jestem bardzo ciekawy efektów.
PS. choć nie jestem pewien ze względu na wagę . na pewno granie czy surfowanie po internecie jest przyjemne z czymś na głowie :)
Życie nie ma ścieżek na skróty.
[Obrazek: 9dLeST2.png]


  Odpowiedz
#6
(18.02.2013, 18:34)vipper napisał(a): Ja steruje oczami... wystarczy, że spojrze na komputer, a moja siostra już biegnie żeby go włączyć :P

umarłem Haha
  Odpowiedz
#7
Nic co ma być dla graczy na masową skale nie może być drogie. Trzeba jeszcze poczekać aż urządzenie dopracują, a później będą musiały wyjść pierwsze gry. Jeśli urządzenie ma zarabiać, to musi być ogólnie dostępne i w rozsądnej cenie. Kinekt też nowość, a cena nie zabija jeśli chodzi o wersję PC'tową. W dodatku nie ma jeszcze kinektowych gier na PC i dlatego jest on w takiej cenie, a nie innej. Z drugiej strony deweloperzy będą musieli wykupić licencję na korzystanie z technologi firmy Emotiv Systems i z tego ta firma będzie czerpać główny zysk.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości