Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Bank słów niezrozumiałych - Ambitne słownictwo
#11
Dialog - rozmowa
  Odpowiedz
#12
Większość tak na oko tak to rozumiem, dobry temat przydatny, na pewno komuś pomoże.
adik, to moim zdaniem powinien wiedzieć przedszkolak, ale jak Buhay doda to doda.
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
#13
Woofer, zgadza się, bardzo przydatny wątek. Szukałem kiedyś podobnego tematu w sieci, ale nie znalazłem nic godnego uwagi. Być może uda nam się zbudować coś większego :)

woofer napisał(a):adik, to moim zdaniem powinien wiedzieć przedszkolak, ale jak Buhay doda to doda.
Niekoniecznie, ludzie często rozumieją o co chodzi, ale nie znają definicji wyrazu, używając go niekiedy zupełnie źle. Przykład? "Bynajmniej" ;) Właśnie te z pozoru łatwe słówka, są czasem najbardziej zaskakujące. Myślę, że "dialog" jak najbardziej może być wrzucone do naszej listy. Dodałbym jeszcze "monolog".


-----------------------------------------------------------------------------------------
Bynajmniej - Wcale, zupełnie, ani trochę.
Monolog - Dłuższa wypowiedź jednej osoby.
Dialog - Rozmowa co najmniej dwóch osób na określony temat; polemika, dyskusja, konwersacja, rozmowa.

Uzupełnione
  Odpowiedz
#14
Sorry , że nie podałem lepszej definicji, ale nie miałem wtedy czasu i z głowy pisałem.
Temat właśnie super przydatny, miałem to wcześniej pisać. Dzieki!
  Odpowiedz
#15
Hybryda
1. połączenie w jedną całość różnych części, składników, wykluczających się gdy funkcjonują oddzielnie;
2. w biologii:
a) krzyżówka odmian, ras lub gatunków roślin; hybryd;
b) międzygatunkowy mieszaniec zwierzęcy; bastard;
3. wyraz, neologizm złożony z elementów należących do dwóch różnych języków;
4. figura heraldyczna przedstawiająca nieistniejące zwierzę będące połączeniem zwierząt istniejących, np. gryf (lew ze skrzydłami)
Bękart - Pogardliwie: dziecko ze związku pozamałżeńskiego; bastard.
Bastard - Dziecko ze związku pozamałżeńskiego; bękart.

Zaktualizowane
  Odpowiedz
#16
Można dodać jeszcze na przykład: abstynencja i impotencja :)
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] piszę poprawnie
  Odpowiedz
#17
Buhay, jeśli możesz to dodaj te słowa,
intryga, fobia, orgazm, bo tego ostatniego to też sporo ludzi nie rozumie, przynajmniej ja tak uważam. ;)
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
#18
Woofer, pewnie, fajnie. Dzięki chłopaki, dobra robota ;)

Abstynencja - Świadome powstrzymywanie się od czegoś, przede wszystkim od używania alkoholu, tytoniu, narkotyków itp.
Impotencja - Niezdolność mężczyzny do odbycia stosunku płciowego; niemoc płciowa.
Intryga - Podstępne działanie polegające na wzajemnym skłóceniu jakichś osób.
Fobia - Strach, lęk przed czymś.
Orgazm - Moment najsilniejszego podniecenia płciowego i towarzyszącego mu równie silnego uczucia rozkoszy.

Dodałem jeszcze dwie popularne fobie:
Arachnofobia - Chorobliwy lęk przed pająkami.
Klaustrofobia - Chorobliwy lęk przed ciasnymi, zamkniętymi pomieszczeniami.

Zaktualizowane.
  Odpowiedz
#19
Chrobry – Waleczny, dzielny, dziarski.
Dynastia – Ród, panujący dziedzicznie, tzn. syn obejmuje władzę po ojcu; w Polsce były dwie wielkie dynastie: Piastów i Jagiellonów; gdy tych ostatnich zabrakło, polskich królów wybierał sejm i taki wybór zwano elekcję, o czym będzie mowa w III tomie Ziomkowej księgi.
Gloria – Z łaciny: chwała, sława.
Grubianin – Osoba źle wychowana, nietaktowna, gruboskórna.
Horda – Dziś “zgraja, dzika tłuszcza”, kiedyś słowem “horda” (“orda”) określano wojska tatarskie.
Inkaust – Atrament.
Imperializm - Polityka zagraniczna państwa polegająca na rozciąganiu władzy lub kontroli na inne kraje.
Fakultet - Wydział wyższej uczelni, także zespół profesorów takiego wydział a takze dodatkowe kierunki studiowane przez danego studenta.
Batuta - Cienka, wydłużona pałeczka używana przez dyrygenta do wyznaczania taktu i kierowania orkiestrą.
Rekultywacja - Przywracanie wartości użytkowych i przyrodniczych terenom zdewastowanym.

Zaktualizowane
  Odpowiedz
#20
gołosłowny - ktoś kto przedstawia fakty bez pokrycia. Osoba, która mówi o czymś czego nie jest w stanie potwierdzić. Nie posługuje się dowodami, używa wyłącznie słów.
lukratywny - czyli taki, który jest opłacalny, zyskowny np lukratywny kontrakt. Przynoszący dobre korzyści, dochodowy.
niewymowny - niedający się określić, intrygujący, niezwykły.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości