Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Bynajmniej - przynajmniej
#1
Coraz częściej słyszę w rozmowie błędne wyrażenia ludzi, którzy mylą słowo "bynajmniej" z "przynajmniej". Są to wypowiedzi typu:

Cytat:Bynajmniej to moje zdanie.
Cytat:Tylko w nocy bynajmniej mieliśmy czas dla siebie.
Cytat:Tutaj bynajmniej jest ciepło i przytulnie.Sięgnijmy do słownika:

Słownik napisał(a):Bynajmniej «wcale, zupełnie, ani trochę, zgoła (zwykle w połączeniu z następującą partykułą nie)»
Głos miał donośny, ale bynajmniej nie przykry.
Z miłością bynajmniej się nie taił.
Słownik napisał(a):Przynajmniej «partykuła wyznaczająca minimalny, możliwy do zaakceptowania przez mówiącego zakres czegoś, np. Wypij przynajmniej mleko., lub komunikująca, że ilość lub miara czegoś jest nie mniejsza od wymienionej i że może być większa, np. Wyjechała przynajmniej na rok.»


Jak widać, są to słowa o zupełnie innym znaczeniu. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe użycie partykuły bynajmniej? Przykłady poniżej:

Cytat:Ze swym uczuciem bynajmniej się nie krył.
Cytat:Nie mam bynajmniej ochoty o tym myśleć.
Cytat:Rozmowa nie przebiegła bynajmniej pozytywnie, ale jest przynajmniej o czym opowiadać.
  Odpowiedz
#2
Ten paradoks na szczeńcie w szkole mi wytłumaczono :D
[Obrazek: 30bl8au.png]
  Odpowiedz
#3
Ja akurat ,,odkryłam" poprawne znaczenie słowa ,,bynajmniej" podczas czytania ,,Ani z Zielonego Wzgórza" :) Przecież przy rozbiorze słowa na części pierwsze słychać by-najmniej, czyli jak najmniej, czyli prawie w ogóle. No to jest przecież logiczne, przynajmniej dla mnie ;D
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] Staram się pisać poprawnie
  Odpowiedz
#4
Problem w tym, że bynajmniej brzmi podobnie jak przynajmniej. Poza tym, jest tak często mylone przez ludzi, że zarażają się tym inni. Społeczeństwo w dużym stopniu używa słów, których nie zna kompletnie znaczenia, wypowiada je w ciemno, pamiętając z przeszłości mniej więcej kontekst zasłyszanych fraz. Im człowiek zna więcej wyszukanego słownictwa, tym częściej razi go taka bezmyślność innych.
  Odpowiedz
#5
Ja jakoś nigdy z tym problemu nie mam i nie miałem, nie wiem czemu niektórzy się mylą, dla mnie bynajmniej to wcale lub w ogóle, np bynajmniej ja nie mam ochoty z tobą iść do kina, a przynajmniej jak przynajmniej.
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
#6
Ja to myliłem ale Vinci raz zwrócił mi uwagę i już teraz zacząłem stosować to poprawnie.
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] piszę poprawnie
  Odpowiedz
#7
Paweł, więc masz szczęście. Można powiedzieć, że jesteś w mniejszości, która ogarnia naturalnie ten zwrot ;)
  Odpowiedz
#8
Zabawne, lecz sama często używałam źle tego sformułowania. Nigdy nie zastanawiałam się nad znaczeniem tego hasła. Po prostu kojarzyłam je odruchowo. Jak widać, błędnie.
  Odpowiedz
#9
Istnieją dziesiątki słów, których często błędnie używamy podczas rozmowy, myśląc, że wypowiadamy je poprawnie. Wszystko można skorygować i mieć później na względzie ;)
  Odpowiedz
#10
Bynajmniej nie popełniam już takich błędów, ale pomyliłem się przynajmniej sto razy. :)
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości