Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Co się dzieje w naszych mózgach gdy się nudzimy / myślimy
#1
Gdy się nudzimy nasze komórki i połączenia nerwowe prawie nie pracują. Podobnie jak mięśnie - jeżeli nie są trenowane zanikają, tak samo jest z siecią neuronów. Potwierdzają to badania: "Z każdą godziną, którą człowiek spędza codziennie przed telewizorem, ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera wzrasta. Tak wyglądają niektóre elementy naszego mózgu:

[Obrazek: 1-1323850672.png] SYNAPSA

Przekaz hormonów takich jak
adrenalina - a więc
wymiana informacji -
praktycznie się nie odbywa.
[Obrazek: 2-1323850967.png] OTOCZKA
MIELINOWA


Kiedy włókna nerwowe nie są
używane, rozpada się ich
powłoka ochronna.
Informacje mogą się gubić.
[Obrazek: 3-1323851273.png] CIAŁO
KOMORKI


Jeżeli synapsy, drogi przewodzące
i komórki nerwowe nie są używane
przez dłuższy czas, zanikają;
połączenie zostaje przerwane.
[Obrazek: 4-1323851301.png] SIEĆ

Skutek: wydajność mózgu
gwałtownie spada.

Natomiast gdy myślimy, rozwiązujemy łamigłówki te same elementy wyglądają całkiem inaczej. Badania potwierdzają również, że każdy rok, który student zalicza na uczelni, rozwijając się intelektualnie, zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Tak wyglądają te same elementy (co wyżej) gdy nasz mózg pracuje:

[Obrazek: 5-1323851461.png] SYNAPSA

Podczas rozwiązywania
łamigłówek synapsy
pracują nieprzerwanie
[Obrazek: 6-1323851469.png] OTOCZKA
MIELINOWA

Nieustanna aktywność
włókien nerwowych
utrzymuje powłokę ochronną
[Obrazek: 7-1323851474.png] CIAŁO
KOMORKI

Dzięki pracy umysłowej
powstają kompletnie
nowe komórki i
połączenia nerwowe
[Obrazek: 8-1323851478.png] SIEĆ

Skutek: sprawna sieć
komórek nerwowych
jest rozbudowywana.


inf. Wikipedia, Biologia, Swiatwiedzy, Google
---
  Odpowiedz
#2
Bardzo ciekawy artykul Szymonie, zmotywowales mnie do powrócenia do rozwiazywania sudoku :P a takze do odrabiania prac domowych :D
  Odpowiedz
#3
Bardzo przemawia,obrazowo, zaczynam się bać że mój mózg już szwankuje powoli
  Odpowiedz
#4
Prawda stara jak świat: narząd nie używany zanika :D

Za każdym razem, kiedy wykonujemy jakąś czynność (uczymy się, nabywamy umiejętności manualnych), w naszych mózgach wytwarzają się nowe połączenia neuronalne. Nowo powstałe ścieżki wzbogacają nasz mózg o informacje z przeróżnych dziedzin. Wszelka aktywność myślowa powoduje powstawanie nowych ścieżek, polepszenie pamięci, zdolności koncentracji, umiejętności analitycznego i logicznego myślenia.

Stan wstrzymania (wieczór przed telewizorem), w pewnym sensie odciąża nasz mózg i kiedy taka sytuacja zdarza się sporadycznie wszystko jest w porządku. Gorzej jeśli dzieje się tak często. "Wyłączony" mózg nie ma możliwości rozwoju, ścieżki nieodświeżane (przypominanie) zanikają. Pogarsza się pamięć, tempo przyrostu komórek mózgowych spada w zastraszającym tempie. Takiej sytuacji nie można nazwać zastojem - jest ona wręcz cofaniem rozwoju umysłowego.

Aktywność natomiast pozwala nam przejść przez 4 poziomy kompetencyjne, począwszy od nieświadomej niekompetencji, skończywszy na nieświadomej kompetencji. Konkludując:relaks mózgu owszem - oby tylko nie przez cały czas.
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości