Tłumaczenie: Andrzej Szulc, Andrzej Marecki, Jan Kraśko, Jerzy Kozłowski
W skład cyklu wchodzą książki:
- Czerwony smok (1981, wyd. polskie 1990)
- Milczenie owiec (1988, wyd. polskie 1999)
- Hannibal (1999, wyd. polskie 1999)
- Hannibal: Po drugiej stronie maski (2006, wyd. polskie 2007)
Słów kilka o treści
Hannibal Lecter jest niezwykle inteligentnym, wybitnym lekarzem psychiatrą współpracującym z FBI, a jednocześnie seryjnym mordercą-kanibalem pożerającym ciała swoich ofiar; najbardziej okrutnym i bestialskim mordercą, jakiego można sobie wyobrazić. W końcu zostaje ujęty i osadzony w szpitalu psychiatrycznym pod specjalnym nadzorem, jednak okazuje się, że FBI nadal zmuszone jest do korzystania z pomocy doktora Lectera. W szpitalu składa mu wizytę agent Will Graham - człowiek, który złapał Hannibala, a teraz ściga mordercę kilku rodzin oraz Clarice Starling, studentka Akademii FBI bez żadnego doświadczenia, próbująca rozwikłać sprawę Buffalo Billa, obdzierającego swoje ofiary ze skóry...
Jakie tak naprawdę są intencje Hannibala-Kanibala? Co się stanie, gdy bestia wyrwie się z klatki? Co siedzi w psychice mordercy? Co sprawia, że człowiek staje się potworem?
Czy na pewno chcecie wiedzieć?
Plusy
Thomas Harris stworzył chyba najpełniejsze i najbardziej przerażające literackie portrety morderców i psychopatów, a postać Hannibala Lectera jest prawdziwym majstersztykiem i arcydziełem w swojej klasie. Autor interesującą fabułę i akcję trzymającą w napięciu do ostatniego słowa połączył z głęboką analizą psychiki bohaterów, w rezultacie czego powstała seria thrillerów psychologicznych na najwyższym poziomie, wzorce gatunku - myślę, że długo jeszcze żadnemu pisarzowi nie uda się przewyższyć pod tym względem Harrisa, ani nawet mu dorównać. Podczas lektury czytelnik niemal fizycznie doznaje uczuć strachu, obrzydzenia, wstrętu. Dysponując solidnym warsztatem pisarskim, autor odwołuje się do naszych najbardziej pierwotnych i zwierzęcych instynktów; ale to nie sceny brutalnych mordów są istotą jego książek, tak naprawdę są tylko punktem wyjścia do przeprowadzenia wnikliwego studium zła.
Dla mnie najbardziej niesamowite w książkach Harrisa jest to, jak podczas czytania diametralnie zmienia się postrzeganie mordercy. Na początku czytelnik wyobraża go sobie jako chorego zwyrodnialca, krwiożerczą bestię w ludzkiej skórze, osobnika pozbawionego jakichkolwiek uczuć i zasad moralnych. Później zaczyna dostrzegać w nim nieszczęśliwego człowieka, z którym los obszedł się wyjątkowo okrutnie, a jego życie pełne było bólu i strachu. Widzimy człowieka, który mógłby być zupełnie kimś innym, gdyby w odpowiednim momencie ktoś wyciągnął do niego pomocną dłoń, gdyby dane było mu zaznać miłości, ciepła, czy zwykłej ludzkiej życzliwości. Ocena moralna nie jest już tak jednoznaczna, a w umyśle czytelnika kiełkuje niepokojąca myśl, jak niewiele trzeba, by człowiek zmienił się w potwora...
Jeszcze dwa słowa o kolejności czytania. Najlepiej oczywiście zacząć od Czerwonego smoka, później przeczytać Milczenie owiec i Hannibala. Natomiast książką Hannibal: Po drugiej stronie maski można albo rozpocząć, albo zakończyć cykl, gdyż jest to wstrząsająca historia życia Hannibala Lectera, od wczesnego dzieciństwa do dorosłości, oraz dokładna analiza jego psychiki i powodów, dla których stał się tym, kim się stał. Osobiście polecam jednak przeczytać ją na końcu.
Minusy
Moim zdaniem wszystko tu jest doskonałe, nie mam żadnych zastrzeżeń. Odradzam jednak czytanie osobom bardziej wrażliwym, gdyż nie brakuje tu brutalnych i krwawych opisów.
Cytat z książki (tom II)
- Bądź bardzo ostrożna z Hannibalem Lecterem. Szef szpitala, doktor Chilton, zapozna cię z procedurą, której będziesz musiała przestrzegać. Nie naruszaj jej. Pod żadnym pozorem ani na jotę jej nie naruszaj. Jeżeli Lecter w ogóle będzie z tobą rozmawiał, to po to, żeby się czegoś o tobie dowiedzieć. To ten sam rodzaj ciekawości, która skłania węża do wpatrywania się w ptasie gniazdo. Wiemy oboje, że w czasie rozmowy trzeba się trochę odsłonić, ale nie zdradź mu żadnych szczegółów na swój temat. Nie powinien znać żadnych faktów z twego prywatnego życia. Wiesz chyba, co się przytrafiło Willowi Grahamowi?
- Czytałam o tym w swoim czasie.
- Kiedy Will go zdemaskował, Lecter wypruł z niego flaki nożem do linoleum. To cud, że Will przeżył. Pamiętasz Czerwonego Smoka? Lecter napuścił Francisa Dolarhyde'a na Willa i jego rodzinę. To przez Lectera twarz Willa wygląda teraz, jakby namalował ją ten cholerny Picasso. W szpitalu poharatał ciężko pielęgniarkę. Rób, co do ciebie należy, i ani na moment nie zapominaj, kim on jest.
- A kim on jest? Pan wie?
- Wiem, że jest potworem. Poza tym, nikt nie może powiedzieć o nim nic pewnego. Może ty się dowiesz. Nie jesteś tu przez przypadek, Starling.