Domena publiczna to zbiór utworów, do których majątkowe prawa autorskie wygasły bądź nigdy nie były nimi objęte, ponieważ twórcy udostępniali je całkowicie bezpłatnie i bez żadnych warunków. Dzieła te stają się własnością publiczną, mogą być dowolnie i bezpłatnie wykorzystywane, udostępniane, umieszczane w Internecie, reprodukowane, wydawane bez licencji i tantiem oraz używane we własnych produkcjach.
W wielu krajach, w tym i w Polsce, majątkowe prawa autorskie do danego dzieła wygasają 70 lat po śmierci autora (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zmarł twórca). Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2013 roku do domeny publicznej przejdą utwory autorów zmarłych w 1942 roku.
Wśród pisarzy, których twórczość została uwolniona do domeny publicznej 1 stycznia 2013 roku, znajdują się m.in.: Ignacy Fik, Bronisław Malinowski, Lucy Maud Montgomery, Robert Musil, Bruno Schulz, Carl Sternheim, Stefan Zweig.
Obchody Dnia Domeny Publicznej odbędą się w:
Piątek, 4 stycznia 2013
Lokal PaństwoMiasto, ul. Gen. Władysława Andersa 29, Warszawa
Godz. 18:00-22:00
Program przewiduje rozmowę na temat korzystania z zasobów domeny publicznej, prezentację autorów, których dzieła właśnie zostają "uwolnione" oraz oglądanie filmów z domeny publicznej.
Wstęp bezpłatny!
Więcej informacji na temat Dnia Domeny Publicznej oraz pełną listę twórców (nie tylko pisarzy) uwolnionych w tym roku można znaleźć na stronie domenapubliczna.org
Utwory literackie należące do domeny publicznej można znaleźć na stronach:
Biblioteka internetowa wolnelektury.pl
Federacja Bibliotek Cyfrowych fbc.pionier.net.pl/owoc