Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Dzień Domeny Publicznej - 4 stycznia 2013
#1
4 stycznia 2013 roku obchodzić będziemy Dzień Domeny Publicznej, organizowany w Polsce przez Koalicję Otwartej Edukacji.


Domena publiczna to zbiór utworów, do których majątkowe prawa autorskie wygasły bądź nigdy nie były nimi objęte, ponieważ twórcy udostępniali je całkowicie bezpłatnie i bez żadnych warunków. Dzieła te stają się własnością publiczną, mogą być dowolnie i bezpłatnie wykorzystywane, udostępniane, umieszczane w Internecie, reprodukowane, wydawane bez licencji i tantiem oraz używane we własnych produkcjach.

W wielu krajach, w tym i w Polsce, majątkowe prawa autorskie do danego dzieła wygasają 70 lat po śmierci autora (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zmarł twórca). Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2013 roku do domeny publicznej przejdą utwory autorów zmarłych w 1942 roku.

Wśród pisarzy, których twórczość została uwolniona do domeny publicznej 1 stycznia 2013 roku, znajdują się m.in.: Ignacy Fik, Bronisław Malinowski, Lucy Maud Montgomery, Robert Musil, Bruno Schulz, Carl Sternheim, Stefan Zweig.

Obchody Dnia Domeny Publicznej odbędą się w:
Piątek, 4 stycznia 2013
Lokal PaństwoMiasto, ul. Gen. Władysława Andersa 29, Warszawa
Godz. 18:00-22:00


Program przewiduje rozmowę na temat korzystania z zasobów domeny publicznej, prezentację autorów, których dzieła właśnie zostają "uwolnione" oraz oglądanie filmów z domeny publicznej.

Wstęp bezpłatny!


Więcej informacji na temat Dnia Domeny Publicznej oraz pełną listę twórców (nie tylko pisarzy) uwolnionych w tym roku można znaleźć na stronie domenapubliczna.org

Utwory literackie należące do domeny publicznej można znaleźć na stronach:
Biblioteka internetowa wolnelektury.pl
Federacja Bibliotek Cyfrowych fbc.pionier.net.pl/owoc
  Odpowiedz
#2
Czyli te książki bez żadnych problemów można wrzucać na chomiki?
łɐʍoɹıʍɐz ʇɐıʍś ʎłɐɔ
  Odpowiedz
#3
Tak, utwory, które przeszły do domeny publicznej można swobodnie rozpowszechniać.

W przypadku obcojęzycznych utworów literackich trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy - jeżeli znajdują się w domenie publicznej, można bez ograniczeń korzystać z nich w ich oryginalnym wydaniu (oryginalnym języku). Natomiast by móc korzystać z ich polskich przekładów, musi minąć również 70 lat od śmierci autora danego przekładu, czyli tłumacza.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  25 marca - Dzień Czytania Tolkiena MissFuneral 1 2 450 23.05.2012, 18:50
Ostatni post: Vilandra

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości