Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!

Religia-jak się wypisać bez zgody rodziców
Witam. Chodzę do szkoły średniej w małej miejscowości, od około 2 lat jestem osobą nie wierzącą. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę wypisać się z religii bez zgody rodziców, nie chce czekać do listopada(mam wtedy osiemnastkę). Czemu bez zgody rodziców ? Ano moi rodzice są mocno wierzący i powiedzieli że do 18 lat mam obowiązek chodzić na nią. I jeszcze jedno, gdybym był nadal zapisany na religię a na nią nie chodził, to bym zdał czy nie ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Odpowiedz
No toś teraz "dowalił". :D

Powiem tak, nic zrobić nie możesz... Do tej 18 musisz chodzić na religię skoro tego chcą Twoi rodzice. Jeśli nie będziesz chodził na religię, nie zdasz. Mieszkamy w kraju katolickim, więc nie dziw się, że tak stanowi prawo. Twoi rodzice za Ciebie wychowują i chcą mieć też na Ciebie jakiś wpływ w zakresie religijnym, więc musisz to uszanować. Moim zdaniem, to całkiem rozsądne prawo, bo nie można rodzicom odbierać pewnych przywilejów związanych z wychowaniem, a przecież religia dla niektórych ludzi jest bardzo ważna i to należy szanować. Nie bądź ateistą półgłówkiem, tylko pojmij, że niektórzy po prostu potrzebują wiary i chcą by ich dzieci też wierzyły.
  Odpowiedz
Za nieobecność będziesz nieklasyfikowany i czeka Cie komisyjny egzamin, o ile się nie mylę. Nie będzie podstaw do wystawienia oceny.
Z jedynką można natomiast zdać z religii, ale czy warto psuć sobie średnią?
  Odpowiedz
Dominik Dokładnie.. Jak dla mnie religia, to po prostu najłatwiejszy sposób na podniesienie sobie, średniej. Co do tematu, musisz chodzić do 18, albo rodzice innej drogi nie ma.
Życie nie ma ścieżek na skróty.
[Obrazek: 9dLeST2.png]

Odpowiedz
No cóż będzie trzeba się przemęczyć. Dzięki.
  Odpowiedz
(13.03.2017, 18:28)american123 napisał(a): No cóż będzie trzeba się przemęczyć. Dzięki.

Piszecie na tej religii jakieś mega sprawdziany czy o co chodzi..? Rozumiem, że ktoś nie chce i w ogóle, ale skąd taka niechęć? Ja miałem do tej pory samych księży, którzy są tak normalni, że nie wymagają wiedzy. Wiadomo czasami popitolą i w ogóle, ale zazwyczaj robimy coś co nam się przyda i odbimbamy lekcje. Zazwyczaj było to oglądanie filmów, odrabianie lekcji i spanie (w moim przypadku żeby odespać sobie pobudkę o 6:30).
Życie nie ma ścieżek na skróty.
[Obrazek: 9dLeST2.png]

Odpowiedz
(13.03.2017, 17:20)Dominik napisał(a): Z jedynką można natomiast zdać z religii, ale czy warto psuć sobie średnią?
Z własnego doświadczenia wiem, że średnia szkolna ostatecznie jest i tak prawie nic nie warta.
american123 Choć będziesz musiał się pomęczyć z chodzeniem, to skoro rzeczywiście można zdać mając 1 z religii, to chociaż nie musisz się z niej w ogóle starać. I kto wie, jak będziesz miał 1 z religii, to może Twoi rodzice w końcu dostrzegą, że masz w*****ne na ten przedmiot i pozwolą Ci nie chodzić.
  Odpowiedz
Żeby zdać z religii z oceną celującą lub b.dobrą nie trzeba być wierzącym, wystarczy tylko odrobina wiedzy typu tajemnice różańca, grzechy główne itp. W tym roku mam księdza, który tak jak napisał Nieśmiertelny - zero wszystkiego, wystarczy, że jestem obecny, a co robię na "lekcji" to już moja sprawa, ksiądz pogada cos tam przez 10 minut i też nic nie robi. Wszyscy ocena celująca.

Religią bardzo łatwo podciągnąć sobie srednią, więc lepiej korzystaj z tego, no chyba że masz tak wymagającego katechetę, że wychodzi ci słaba ocena.

Odpowiedz
Znam kolegę osobiście i myślę, że najgorszy problem byłby z wypisaniem się z religii nawet jeśli on ukończy jesienią 18 rok życia. Problem raczej leży w tym, że podanie u naszego dyrektora może nie przejść.

A co do katechety to on jest wymagający, no ale jeśli ktoś nie chce się uczyć to są oceny jakie są, z drugiej strony po co ma się męczyć z religią skoro jest się ateistą.
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
(14.03.2017, 15:00)Paweł napisał(a): A co do katechety to on jest wymagający, no ale jeśli ktoś nie chce się uczyć to są oceny jakie są, z drugiej strony po co ma się męczyć z religią skoro jest się ateistą.
Też prawda. Odkąd skończyłam gimnazjum rodzice dali mi wolny wybór- zrezygnowałam z religii, chociaż, paradoksalnie, musiałam na niej siedzieć, bo nie było u nas w szkole średniej świetlicy ani etyki.

american123
Co do problemu- do nauki religii nikt zmuszać nie powinien, jeżeli skończysz 18 lat- złóż podanie do osoby prowadzącej religię i dyrektora i tyle. Jeżeli nic się w prawie nie zmieniło to tak:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii napisał(a):§ 1.
1. W publicznych przedszkolach organizuje się, w ramach planu zajęć przedszkolnych, naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych). W publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, zwanych dalej «szkołami», organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych naukę religii i etyki:
1) w szkołach podstawowych i gimnazjach - na życzenie rodziców (opiekunów prawnych),
2) w szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - na życzenie bądź rodziców (opiekunów prawnych), bądź samych uczniów; po osiągnięciu pełnoletności o pobieraniu religii i etyki decydują sami uczniowie.

2. Życzenie, o którym mowa w ust. l, jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia. Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione.
3. Uczestniczenie lub nieuczestniczenie w przedszkolnej albo szkolnej nauce religii lub etyki nie może być powodem dyskryminacji przez kogokolwiek w jakiejkolwiek formie.
Tylko lojalnie uprzedzam- nie będziesz mieć wtedy wolnego. Albo są zajęcia świetlicowe, albo biblioteczne albo etyka- szkoła nadal w tym czasie za Ciebie odpowiada.

P.S.
WAŻNE!
Jeżeli Wasz dyrektor nie zawsze bywa w porządku- takie oświadczenie woli spisuje się w dwóch egzemplarzach- jedno dla niego, drugie dla Ciebie. Powinien Ci je podpisać (lub pani z sekretariatu, jeżeli to ona będzie takie podanie przyjmować) i ewentualnie podstemplować pieczątką szkoły i tylko wtedy masz potwierdzenie, że podanie takie wpłynęło.
  Odpowiedz