Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Tutorial Photoshop PL: Animacja
#1
Information 
W tym poradniku pokażę jak wykonać animację z wykorzystaniem osi czasu :)
(Potrzebny będzie Adobe Photoshop CS5 Extended)

Tak będzie wyglądał nasz produkt końcowy :)
[Obrazek: 250-1309358315.gif]

Wiec zabieramy się do pracy :) Tworzymy nowy dokument o wymiarach 250 x 250
Najpierw przygotujemy sobie obrazek a na końcu dodamy animację :)
Wstawiłem logo naszego forum na samej górze i napis pod nim :).

[Obrazek: beznazwy1ma.th.jpg]

Teraz dodamy "pasek". Tworzymy nową warstwę następnie zaznaczamy prostokącik i wypełniamy go kolorem. Ja użyłem koloru niebieskiego (#0089cb).

[Obrazek: beznazwy1ai.th.jpg]

Następnie dodajemy styl warstwy do warstwy z naszym paskiem.
Ustaw tak jak na zdjęciach poniżej.

[Obrazek: beznazwy2at.jpg]

[Obrazek: beznazwy2lo.jpg]

[Obrazek: beznazwy2mk.jpg]

Tak powinien wyglądać nasz pasek i cały obrazek na chwilę obecną.

[Obrazek: beznazwy1us.th.jpg]

Teraz dodamy napisy które będą się przesuwały na pasku.

[Obrazek: beznazwy1ah.th.jpg]

Następnie musimy zrobić "pokrycie" (tak to nazywam) jest to warstwa która zakryje nam elementy których nie chcemy widzieć w chwili obecnej (jeżeli nie rozumiesz, w dalszej części poradnika zrozumiesz :))

Najpierw musimy połączyć wszystkie warstwy razem oprócz warstwy z tekstem którą przed chwilą dodaliśmy.
[Obrazek: beznazwy1ien.th.jpg]

teraz kopiujemy to co zaznaczyliśmy i w oknie historia musimy powrócić do momentu przed scaleniem warstw. aby to zrobić kliknij nazwę operacji wykonanej przed scaleniem warstw. w moim wypadku jest to odznacz. (patrz screen)

[Obrazek: beznazwy1sb.th.jpg]

i wklejamy to co przed chwilą skopiowaliśmy :)
Ta oto warstwa to jest "pokrycie" teraz jak widzimy na naszym obrazku nie widać pozostałych napisów.
[Obrazek: beznazwy1s.th.gif]

Teraz dodamy jeszcze "chmurki" z loga naszego forum i napis (wszystko na osobnych warstwach)

[Obrazek: beznazwy1s.th.jpg]

Dodamy także przycisk który będzie się pojawiał na końcu :)

tworzymy prostokąt o zaokrąglonych rogach i rysujemy prostokąt

[Obrazek: beznazwy1vu.th.jpg]

Następnie ustawiamy styl warstwy dla prostokąta.

[Obrazek: beznazwy2mq.jpg]

[Obrazek: beznazwy2cg.jpg]

i zapisujemy. Dodałem już tekst na naszym prostokącie :)

[Obrazek: beznazwy1bi.th.jpg]

No to mamy gotowy obraz do robienia animacji :)
Teraz otworzymy okno animacji aby to zrobić wejdź w Okno / Animacja. Pokaże nam się okienko na samym dole :)

[Obrazek: beznazwy1ra.th.jpg]

Już w tym okienku możemy robić animację. Jednak my przejdziemy do Animacji osi czasu :) aby to zrobić kliknij tutaj:

[Obrazek: beznazwy1jk.th.jpg]

(jeżeli nie masz tego przycisku to oznacza że nie posiadasz Adobe Photoshop CS5 Extended)

Ustaw wszystkim warstwom (oprócz tła) krycie na 0%

Teraz ja rozciągnąłem trochę okienko animacji aby wszystko widzieć :)

[Obrazek: beznazwy1xi.th.jpg]

Jak widzisz mamy tutaj listę:

[Obrazek: beznazwy2sqg.jpg]

Ja mam takie nazwy warstw bo je ręcznie ponazywałem aby się nie pogubić:)

Zaczniemy od loga. Kliknij tą strzałkę [Obrazek: beznazwy2ogr.jpg] a pokaże ci się taka lista opcji.

[Obrazek: beznazwy2ect.jpg]

mamy tam opcje Położenie, Krycie, Styl (poniżej jest także globalne oświetlenie ale to jest dla wszystkich warstw a nie dla konkretnej :))

- Położenie aby je zmienić trzeba najpierw wybrać na osi czasu za pomocą suwaka miejsce kiedy ma być w jakiej pozycji ten suwak wygląda tak [Obrazek: beznazwy2jw.jpg] Następnie trzeba kliknąć [Obrazek: beznazwy2un.jpg] aby zaznaczyć ustawioną przez nas pozycję warstwy. (zmieniamy je za pomocą narzędzia do przesuwania warstw)

- Krycie aby je zmienić trzeba tak jak wyżej za pomocą suwaka [Obrazek: beznazwy2jw.jpg] ustawić pozycję na osi od której warstwa ma zacząć zanikać/pojawiać się następnie trzeba kliknąć [Obrazek: beznazwy2un.jpg] aby zaznaczyć początek zanikania/pojawiania się warstwy. (zmieniamy je za pomocą okienka w którym wpisujemy % krycia warstwy)

- Styl aby go zmienić trzeba tak jak wyżej za pomocą suwaka [Obrazek: beznazwy2jw.jpg] ustawić pozycję na osi w którym momencie ma mieć jaki styl następnie trzeba kliknąć [Obrazek: beznazwy2un.jpg] aby zaznaczyć moment w którym warstwa ma mieć dany styl. (zmieniamy go ustawiając styl danej warstwie)

Może wydawać się trudne ale tak nie jest :) no to zaczynamy tworzenie animacji :)

Najpierw ustawimy pojawianie się loga. Ustawiamy punkciki na osi czasu tak:

[Obrazek: beznazwy1uh.jpg]

Następnie ustawimy dla napisu pod logiem:
(w tym wypadku napis pojawia się równo z logiem :))

[Obrazek: beznazwy2g.jpg]

Teraz ustawimy dla "paska" napisów co są na pasku i "pokrycia"

[Obrazek: beznazwy1vq.th.jpg]

i teraz dla pozostałych warstw.

[Obrazek: beznazwy1ht.th.jpg]

[Obrazek: beznazwy1wl.th.jpg]

Teraz zajmiemy się ruchomymi napisami :) do tej pory wszystkie animacje były robione na kryciu ale napisy nie mają się pojawiać lecz przesuwać.

[Obrazek: beznazwy1js.th.jpg]

Pierwsza kropka to jest ustawiony napis "chomikuj.pl"

druga kropka to jest napis "multimedia i rozrywka"
Następnie dajemy odstęp.
trzecia kropka jest to napis ""multimedia i rozrywka"
a czwarta kropka jest to już napis "komputery"

Tak robimy do końca wszystkich napisów
zaznaczyłem na screenie literkami gdzie jest dany napis.
(jest to schemat aby lepiej to zrozumieć)

[Obrazek: beznazwy1wl.jpg]

Teraz ustawimy punkty na osi czasu dla zniknięcia napisu na dole i pojawienia się przycisku.

[Obrazek: beznazwy1ct.th.jpg]

Teraz za pomocą takiego suwaka

[Obrazek: beznazwy2ew.th.jpg]

Ustawiamy koniec naszej animacji (zawsze można dzięki niemu ustawić odstęp pomiędzy odtworzeniami animacji.

Mamy już gotową animację więc teraz ją zapiszemy. Robimy to tak:

[Obrazek: beznazwy2bn.th.jpg]

Pokaże nam się okienko

[Obrazek: beznazwy2cf.th.jpg]

Mamy w nim dużo opcji jednak nas w tej chwili interesuje rozwijana lista gdzie ustawiamy ilość powtórzeń animacji.

[Obrazek: beznazwy2ya.th.jpg]

i klikamy zapisz. Mamy gotowego gifa :)

[Obrazek: 250-1309358315.gif]
---
  Odpowiedz
#2
Super poradnik.
Zawsze miałem z tym problemy i będę miał, hehe... Nie lubię robić animacji, sklejać filmów czy kroić mp3. Wszystko wykonuje się podobnie.

Cytat:(Potrzebny będzie Adobe Photoshop CS5 Extended)
Nie koniecznie, na innych wersjach PS'a również można zrobić animację (chyba).
  Odpowiedz
#3
(29.06.2011, 18:47)KruchyFix napisał(a): Super poradnik.
Zawsze miałem z tym problemy i będę miał, hehe... Nie lubię robić animacji, sklejać filmów czy kroić mp3. Wszystko wykonuje się podobnie.
Nie koniecznie, na innych wersjach PS'a również można zrobić animację (chyba).

tak kruchy ale jest jeden przycisk którego nie ma w wersji "zwykłej" :)

Cytat:[Obrazek: beznazwy1jk.th.jpg]
(jeżeli nie masz tego przycisku to oznacza że nie posiadasz Adobe Photoshop CS5 Extended)

tworzenie animacji w innych wersjach niż Adobe Photoshop CS5 Extended zostało opisane w tym poradniku.
http://odjechani.com.pl/Thread-VIDEO-Ani...omentarzem
---
  Odpowiedz
#4
Na CS3 i CS4 robi się tak samo, na CS2 trzeba przechodzić w Image Ready a CS5 nie uzywałem.
  Odpowiedz
#5
nie robiłem animacji w poprzednich wersjach więc nie wiem dokładnie :(
---
  Odpowiedz
#6
Można zrobić na innych wersjach PhotoShopa animacje , bo kolega mi robił reklamę na PhotoShopie Cs3 z animacjami
  Odpowiedz
#7
Troche nie zrozumiale jest to wytłumaczone

"Najpierw musimy połączyć wszystkie warstwy razem oprócz warstwy z tekstem którą przed chwilą dodaliśmy., teraz kopiujemy to co zaznaczyliśmy i w oknie historia musimy powrócić do momentu przed scaleniem warstw. aby to zrobić kliknij nazwę operacji wykonanej przed scaleniem warstw. w moim wypadku jest to odznacz. (patrz screen) i wklejamy to co przed chwilą skopiowaliśmy UsmiechTa oto warstwa to jest "pokrycie" teraz jak widzimy na naszym obrazku nie widać pozostałych napisów."

Jak mam zaznaczyć wszystko oprócz tektstu? I po co bawić w jakieś wracanie do historii, nie lepiej po prostu powielić wszystkie warstwy, oprócz tekstu i scalić w jedną?
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Tutorial: Photoshop - dodawanie nowych pędzli. Nieśmiertelny 6 2 977 02.12.2013, 02:35
Ostatni post: B0hazard
  Tutorial: Photoshop cs6 - nawet ładny napis. Nieśmiertelny 2 2 884 17.11.2013, 14:03
Ostatni post: Nieśmiertelny
  Tutorial Cinema 4D | Napis z drzwiami B0hazard 10 6 474 27.08.2013, 18:40
Ostatni post: B0hazard
Lightbulb Tutorial Photoshop: Napis wypełniony obrazkiem Nicholas 7 6 656 25.08.2013, 23:44
Ostatni post: Nicholas
  Tutorial Photoshop PL: Digital Make Up [Poradnik by B0hazard] B0hazard 13 9 945 18.08.2013, 18:36
Ostatni post: SandiK2o13

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości