Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Wielotomowe sagi
#1
Ostatnio postanowiłem przeczytać coś dłuższego, postawiłem na Wiedźmina i właśnie go kończe. Cała saga była dobra, ale trochę za krótka- i w tym tkwi problem. Lubię czytać i czytam dużo ale są to przeważnie książki krótkie.

Wychodzę do Was z pytaniem- znacie jakieś wielotomowe długie sagi, w które można się wciągnąć na dłużej niż w przeciętne książki?

Z góry dzięki za propozycje.
  Odpowiedz
#2
To zależy o czym chcesz te sagi. Bo troche znam, ale nie wiem czy akurat bdedzie Cię to interesowało ;)
Nigdy nie jest tak jak byś my chcieli... ale jest tak jak być powinno...
  Odpowiedz
#3
Głównie fantastyka, albo coś podobne do fantastyki. Ale innymi sagami nie pogardzę.
  Odpowiedz
#4
Jeśli lubisz ciągnące się przez wiele tomów opowieści, z fantasy gorąco polecam serię książek z cyklu Świat Dysku Terry'ego Pratchetta - właściwie prawie każdy tom można czytać jako samodzielną powieść, ale łączą je bohaterowie i świat stworzony przez autora. Twórczość J. R. R. Tolkiena w zasadzie też można potraktować jako wielotomową sagę - proponuję zacząć od "Hobbita", później przeczytać "Władcę Pierścieni", później "Silmarillion", "Niedokończone opowieści", "Księgę zaginionych opowieści", "Ostatnie legendy Śródziemia" i "Dzieci Húrina", a na koniec kontynuację "Władcy Pierścieni" innego autora - cykl "Pierścień Mroku" Nika Pierumowa. Jest co czytać. Polecam też siedmiotomowy cykl "Opowieści z Narnii" C. S. Lewisa. No i cykl o Harrym Potterze J. K. Rowling też jest dość długi. ;) Z innych cyklów fantasy wymienię jeszcze dwa, których nie czytałam, jedynie słyszałam, że są dobre: "Kroniki Jakuba Wędrowycza" Andrzeja Pilipiuka oraz cykl "Pieśń lodu i ognia" Georga R. R. Martina.

Z science fiction polecam cykl o Enderze Orsona Scotta Carda (na język polski przetłumaczono 10 tomów + opowiadanie "Chłopiec z Polski", które autor napisał specjalnie dla swoich fanów z naszego kraju).

Spoza fantastyki przychodzą mi do głowy jedynie serie kryminałów, np. Joanny Chmielewskiej czy Agathy Christie, z tym, że każda książka to oddzielna, samodzielna opowieść, łączą je jedynie postacie głównych bohaterów.

A literatura bardziej młodzieżowa też by Cię interesowała?
  Odpowiedz
#5
Tak, interesowała by.

Wielkie dzięki za tytuły, które wymieniłaś.
  Odpowiedz
#6
Przepraszam, że tak późno, ale jakoś umknął mi Twój post. ;)

Z serii młodzieżowych (nie fantastycznych) polecam:
- cykle Joanny Chmielewskiej: Janeczka i Pawełek oraz Tereska i Okrętka, oba cykle to powieści kryminalno-przygodowo-humorystyczne dla młodzieży;
- książki przygodowe Karola Maya, w szczególności cykl o Winnetou;
- cykl Lucy M. Montgomery o Ani z Zielonego Wzgórza, ale to pewnie zbyt "dziewczyńskie" książki dla Ciebie. ;)

Jeszcze z książek niemłodzieżowych przyszły mi do głowy serie kryminałów:
- Macieja Słomczyńskiego, napisane pod pseudonimem Joe Alex;
- Arthura Conan Doyle'a o Sherlocku Holmesie.
  Odpowiedz
#7
Padło tu słowo "dziewczyńskie" , ale ja polecę Ci z premedytacją panią Margit Sandemo i jej sagi, sagi w sagach, sagami przeplecione, jacyś tam Ludzie Lodu, Królestwa Światła, ocieramy się w jej książkach, o świat baśniowy, wątki historyczne, i choć książeczki wyglądają "harlekinowato" to nie okładka o treści stanowi a dużo tego, że cho cho ;)

Opowieści - 30 tomów,
Saga o czarnoksiężniku - 15
Królestwo Światła - 20
Ludzie lodu - 47
Tajemnica Czarnych Rycerzy - 12 chyba, tyle wiem na strzała bo je przewertowałem i jak wyżej polecam. Jeśli natomiast o fantastykę czystą bardziej to Conan R.E.Howarda i licznych naśladowców, Ursula La Grin poszerzyła bardzo cykl o Czrnoksiężniku z Archipelagu, chyba obecnie sześć ksiąg, Andre Norton i jego Świat Czarownic, Cykle Dragon Lance ( wielu autorów, jeszcze więcej opowieści) i z innej nieco beczki Braian Lumlei i jego Nekroskop, tu ręczę głową za pięć pierwszych ksiąg, niezłymi są, nowych części nie czytałem dopisał pono kilka, bądź kilkanaście, ale jakoś czasu brak ...
  Odpowiedz
#8
Ja tylko dorzucę sagę "Pan Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza (wprawdzie to tylko 4 tomy ale i tak jest co przekartkować) i cykl "Zastępy Anielskie" Mai Lidii Kossakowskiej :)
  Odpowiedz
#9
Ja polecam 7 - mio tomowa sage "Sigma Force" autorstwa Jamesa Rollinsa w sklad której wchodza tytuly:

Czarny Zakon
Ostatnia Wyrocznia
Mapa Trzech Medrców
Wirus Judasza
Kolonia Diabla
Burza Piaskowa
Klucz Zaglady

Polecam równierz Sage Lilian Jackson Brawn pod nazwa "Kot Który..." Jest to 30 - tomowa saga kryminalno obyczajowa, opowiada o losach dziennkarza sledczego Jima Qwillerana oraz jego kota Koko Kao Kunga. Kot ten jest niezwykle inteligentym kotem perskim o inteligencji przewyrzszajaca ludzka, gdyby nie jego talent to prawdopodobnie policja nigdy by nie rozwiazala najbardziej trudnych spraw kryminalnych :)
"Jeśli skopiowanie płyty to kradzież, to idąc tym tropem - zrobienie komuś zdjęcia to porwanie" - Anonymous
  Odpowiedz
#10
Dla mnie geniuszem jest seria z Joanną Chyłką która ma obecnie 9 spraw sądowych. Polecam czytać od pierwszej sprawy bo owe sprawy mają konsekwencje które ciągną się dalej a do tego specyficzne relacje które ciągną się całymi tomami.
Zekranizowano drugą sprawę z genialną Magdaleną Cielecką w roli Chyłki który również polecam (chociaż będą mieli kłopoty z kontynuacją)
  Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości