Baterie dwu-zaworowe (do zimnej i ciepłej wody) z wylewką monolityczną z korpusem mechanizmu lub ruchomą, w kształcie litery C lub S, umocowaną na górnej albo dolnej powierzchni korpusu baterii są wciąż jeszcze bardzo popularne. Sposób likwidowania przecieków w takich bateriach jest łatwy i możliwy do wykonania przez każdego.
Przed odcięciem przepływu wody w instalacji, trzeba ustalić przyczyny niesprawności baterii. Jest ich kilka:
- woda przecieka obok sworznia pokrętła (między sworzniem a dławica),
- woda przecieka między głowica a dławica,
- woda przecieka przez rurę spustową (wylewkę) - kapie, gdy kran jest zakręcony,
- woda przecieka obok uszczelki, znajdującej się między głowica a baterią,
- woda przecieka obok nakrętki ruchomej wylewki (gdy kran jest odkręcony).
Po ustaleniu przyczyny niesprawności baterii, należy zamknąć przepływ wody w instalacji. W starych instalacjach trzeba zakręcić zawór główny, znajdujący się zazwyczaj w piwnicy, często w sąsiedztwie wodomierza. W nowych zawór znajduje się najczęściej na pionie lub jego poziomym odgałęzieniu w mieszkaniu.
Należy dokręcić na sworzniu obejmującą go dławicę. Aby wykonać tę czynność trzeba zdjąć ze sworznia kolejno pokrywę pokrętła lub śruby go mocującej, śrubę mocującą pokrętło i pokrętło.
Jeżeli wykonanie tej czynności nie przyniesie pozytywnego skutku (woda nadal przecieka), trzeba sprawdzić jakość uszczelki dławicy. Zużyta czy nawet lekko uszkodzona uszczelka musi być wymieniona na nową. Dławica założona na nowej uszczelce, dokręcona do niej, lekko ją rozpierająca, powinna uniemożliwić przeciekanie.
Przed wkręceniem głowicy w gniazdo baterii, trzeba cofnąć zawór grzybkowy sworznia, czyli odkręcić pokrętło kranu w lewą stronę. Dopiero z tak ustawionym zaworem sworznia można wkręcić korpus kranu. Jednocześnie trzeba sprawdzić właściwe, równomierne ułożenie uszczelki na jego kołnierzu.
Starą uszczelkę w nakrętce korpusu baterii należy wymienić na nową. Powierzchnie gwintów zewnętrznych łącznika, po oczyszczeniu ze starych uszczelnień, trzeba dwa, trzy razy owinąć hydrauliczną taśmą uszczelniającą, lekko ją naciągając tak, aby wciskała się w bruzdy. W podobny sposób owija się taśmą końcówkę przewodu wodociągowego. Tak przygotowane miejsca połączeń trzeba dokładnie i mocno skręcić ze sobą.
Często po dłuższym używaniu zaworów również ich gniazda - na których opierają się uszczelki - wymagają konserwacji: oczyszczenia z wapiennego nalotu. Jeżeli przetarcie drobnoziarnistym materiałem ściernym nie przyniesie rezultatu, potrzebne będzie specjalne narzędzie do szlifowania gniazd zaworowych. Jest ono jednak drogie. Taniej będzie kupić nowe baterie.
:huh: Jeśli masz problem? Zapytaj fachowca!