Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


[c++]Program do pracy z funkcjami liniowymi i kwadratowymi
#1
Wcześniej wrzuciłem tylko to nad czym zacząłem pracować.
Teraz wrzucam już w pełni funkcjonalną wersję, którą mam jeszcze zamiar rozbudować o nowe funkcje jak rysowanie wykresu danej funkcji, badanie punktów przecięcia różnych funkcji, itp.
Obsługa jest prosta, choć może wydać się dziwna, co wyjaśnię w dalszej części postu. Najpierw należy wcisnąć 7 i podać typ funkcji(1 to funkcja liniowa, 2 to funkcja kwadratowa).
Potem należy podać współczynniki funkcji. Jak wiadomo z lekcji matmy, w przypadku funkcji kwadratowej podajemy współczynniki a, b i c, w przypadku funkcji linowej a i b;
Główne funkcje programu to obliczanie miejsc zerowych danej funkcji oraz delty dla funkcji kwadratowej oraz obliczanie wartości funkcji dla danego argumentu.
Jedne co może ograniczać użycie tego programu, to użycie działanie na ogromnych liczbach(przez wbudowane typy danych).

Oto dodatkowe informacje dla tych bardziej zainteresowanych oraz dla tych co chcą się zająć analizą kodu źródłowego:
1. Świadomie użyłem instrukcji goto jak i nieskończonej pętli "for( ; ; )". Wiem, że nie powinno się jej stosować ze względu na brak czytelności ale w przypadku tego programu ta instrukcja nie utrudni jego analizy a ułatwiła mi pisanie.
2. Każdy wykres jest obiektem klasy "funkcja". Na początek może się to wydać bezsensowne, bo w programie istnieje tylko jedna instancja klasy "funkcja" o nazwie "f" oraz to samo dałoby się zrobić zwykłymi funkcjami ale ja zrobiłem stosowną klasę aby z czasem można było łatwo obsłużyć dużą ilość wykresów(a każdy wykres będzie obiektem) oraz abym mógł łatwo wprowadzić nowe funkcje do programu jak chociażby np. badanie punktów przecięcia wykresów.
3. To co umieściłem w komentarzach jest tylko początkiem prób związanych ze zrobieniem metody do rysowania wykresu. Dlatego też pod numerem 6 znajduje się pozycja "(W trakcie tworzenia)", która nic nie robi.
4. W związku z planami co do rozbudowy programu, program nie pyta się po uruchomieniu o najbardziej podstawowe rzeczy jakimi są współczynniki oraz typ funkcji.

Kod źródłowy: wklej.se/035c http://wklej.se/e7f6
Link do pobrania programu: http://przeklej.org/file/z0SoW2/f.kwadratowa.2.exe
Nowa wersja: http://przeklej.org/file/GgirJ1/funkcje.exe
  Odpowiedz
#2
Mała aktualizacja :)
  Odpowiedz
#3
Dodałem do tego programu funkcję obliczającą wartości dla wielu argumentów(przycisk 8).

http://przeklej.org/file/GgirJ1/funkcje.exe
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  VfNotes - program do szybkich notatek. amb00 26 1 039 02.04.2019, 01:20
Ostatni post: amb00
  Quizzes - program do tworzenia i rozwiązywania quizów. amb00 0 119 29.09.2018, 22:36
Ostatni post: amb00
  Count_Words - program do zliczania słów w zbiorach tekstowych. amb00 0 237 05.12.2017, 22:57
Ostatni post: amb00
  Regex Bot - program do masowego przeszukiwania internetu. amb00 0 338 12.09.2017, 18:47
Ostatni post: amb00
  Program do znajdowania hashtagów na stronach internetowych. amb00 2 510 20.05.2017, 14:09
Ostatni post: amb00

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości