W tym tutorialu opiszę wam jak wykonać button z avatarem.
Przykład wykorzytania niżej zamieszczonej grafiki znajdziesz na tym chomiku
Całą grafikę wykonam Photoshopem CS4 w polskiej wersji językowej.
W sieci są dostępne wersje trial, które można pobrać.
- Pierwszym krokiem będzie otwarcie programu i utworzenie dokumentu.
Plik » Nowy (eng. File » New) lub CTRL + N. Ustawienia takie same jak na screenie:
- Przygotowany plik wypełniamy kolorem za pomocą narzędzia Wiadro z farbą (eng. Paint Bucket Tool) lub kliknij w G ja wybrałem kolor: #99B827
- Do tak przygotowanego tła dodajemy kolejne efekty. Wejdź w Warstwa » Styl warstwy » Opcje mieszania » Cień wewnętrzny (eng. Layer » Layer Style » Blending Options » Inner Shadow) Ustawienia jak na załączonym obrazku:
Efekt:
- Teraz dodamy obrys. Wejdź w Warstwa » Styl warstwy » Opcje mieszania » Obrys (eng. Layer » Layer Style » Blending Options » Stroke) Ustawienia jak na obrazku poniżej:
Z gradientami do obrysu można sobie poszaleć według własnego uznania. Ja użyłem kolorów #757575 i #ffffff
- Teraz tworzymy nową warstwę, Warstwa » Nowa » Warstwa... (eng. Layer » New » Layer...). Pozostajemy na tej warstwie.
- Kolejną rzeczą jaką się zajmiemy to dodanie do buttona efektu szkła (jak kto woli połysku). Z paska narzędziowego wybierz Zaznaczenie prostokątne (eng. Marquee) lub naciśnij M. Zaznacz mniej więcej taki obszar:
- Wypełnij zaznaczenie kolorem białym za pomocą narzędzia Wiadro z farbą (eng. Paint Bucket Tool) lub kliknij w G
- Ustaw Krycie (eng. Opacity) na 30%. Kliknij CTRL+D aby odznaczyć zaznaczenie.
- Czas dodać avatar (Tutorial: Jak wykonać avatar do buttona?), który umieszczę w buttonie:
- W środek buttona możemy dodać dowolną grafikę, możemy wykorzystać inne avatary niekoniecznie takie same jak mój.
- By dodać grafikę wykonaj następujące czynności: Otwórz plik z avatarem, możesz to zrobić metodą przeciągnij-upuść lub Plik » Otwórz (eng. File » Open) i wybieramy plik, który chcemy otworzyć. Grafiak otworzy się na nowej karcie w programie. Metodą przeciągnij-upuść przenieś plik na interesujący nas button.
- Kliknij CTRL + T (przekształcanie swobodne) i dopasuj wielkość avatara do swoich potrzeb. Oczywiście umieść go na środku buttona.
- Pamiętaj o kolejności warstw, tak aby avatar znajdował się pod warstwą z efektem szkła (połysku). Poprawimy to w następujący sposób. W pasku narzędziowym odnajdź opcję Warstwy (eng. Layer). Tak jak na screenie (kliknij w obrazek aby powiększyć):
- Uzyskamy dostęp do podglądu warstw, gdzie będziemy mogli ustawić kolejność warstw metodą przeciągnij-upuść. Zadbaj o odpowiednią kolejność warstw. Przykład na screenie:
Kliknij w obrazek aby powiększyć
- Zajmijmy się na koniec dodaniem napisów. Użyjemy narzędzia Tekst (eng. Horizontal Type Tool), które jest widoczne w pasku narzędziowym jako litera T. Użyłem czcionki (średnio dopasowana): Bauhaus LT Medium, można użyć również czcionki Arial.
- Zaznaczamy obszar nad avatarem.
- Wprowadzamy tekst. Kolor dla czcionki dowolny, ja wybrałem biały. Potem aby wyłączyć zaznaczenie klikamy w warstwę z tekstem (do warstwy dostaniesz się klikając w pasku narzędziowym w Warstwy, tak jak było to omówione wcześniej gdy chcieliśmy zmienić kolejność warstw).
- By wyrównać lub przenieść tekst przytrzymaj klawisz CTRL.
- Do warstwy z tekstem dodamy jeszcze efekt cienia. Wejdź w Warstwa » Styl warstwy » Opcje mieszania » Cień (eng. Layer » Layer Style » Blending Options » Shadow) Ustawienia jak na załączonym obrazku:
Efekt:
- Z tekstem pod avatarem postępujemy tak samo jak z napisami nad avatarem.
Osoby korzystające z tego tutoriala zachęcam do publikowania swoich prac pod tym postem. Również zachęcam do umieszczania uwag związanych z trudnością zrozumienia poszczególnych kroków. W takim przypadku będę na bierząco poprawiał tutoriala.
Wszystkie prawa dozwolone.
Jeżeli kopiujesz całość lub jakieś fragmenty z tego tutoriala prosze abyś umieścił/a u siebie link do tego poradnika.