Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona Odjechani.com.pl wykorzystuje pliki cookie, odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Ankieta: Choinka żywa czy sztuczna?
Ankieta jest zamknięta.
Choinka żywa
38.89%
7 38.89%
Choinka sztuczna
44.44%
8 44.44%
Nie mam zdania...
16.67%
3 16.67%
Razem 18 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie [Wyniki ankiety]

Choinka żywa czy sztuczna?
#21
Dla mnie, bardziej odrażające byłoby gdyby tam leżała plastikowa choinka. To już raczej kwestia tego, jak ludzie pozbywają się odpadów.
Niedaleko mojego domu znajduje się ogromna plantacja choinek. Powstała jakoś w połowie lat 90 - tych. Marne, piaszczyste gleby leżały wówczas głównie odłogiem, bo dawały tak marny plon, że nie opłacało się tam niczego uprawiać. Facet zaczął od swojej działki, następnie wykupił albo wydzierżawił działki sąsiadów i na dzień dzisiejszy zamiast zaniedbanych nieużytków, kilometrami ciągnie się świerkowy las. Można od niego kupić choinki począwszy od sadzonek wielkości kilkunastu centymetrów w doniczkach, po kilkumetrowe drzewa. Gałęzie z przycięć korekcyjnych idą na wiązanki na grobowce, stroiki bożonarodzeniowe, czy tam jeszcze coś (nie znam wszystkich szczegółów). W okresie przedświątecznym dziesiątki TIR-ów wyruszają ze ściętymi choinkami w Polskę i do Niemiec. Teren po ściętych choinkach jest natychmiast przygotowywany i obsadzany nowymi sadzonkami, bo jak można się domyśleć tylko tak można uzyskać odpowiednie zyski.
Jakiekolwiek odpady w postaci gałęzi czy usuniętych chorych drzewek, są po wyschnięciu rozdrabniane i wykorzystywane lub sprzedawane jako opał albo "podsypka" do ogrodów. 
Tak czy inaczej, od ponad 20 lat, zamiast sporego obszaru ugorów, jest kilkuhektarowy las.
zgryźliwy tetryk przekonaj mnie, że produkcja i późniejsza utylizacja choinek z plastiku jest bardziej ekologiczna.
[Obrazek: Y3AbJ8Z.jpg]
  Odpowiedz
#22
Właśnie o tym piszę, wycinanie drzew nie zawsze szkodzi przyrodzie, wystarczy ruszyć głową. Przecież nie ma nic złego w sadzeniu, sprzedaży i wyrzucaniu takich drzewek, które są odpowiednio i łatwo utylizowane. Nie popadajmy w ekogorączkę.
¿nʞɔoןɹǝɥs ʎuoןoʍopɐz ǝıqǝıs z śǝʇsǝɾ oɔ ı ou
  Odpowiedz
#23
(03.02.2018, 22:20)Swordancer napisał(a): Właśnie o tym piszę, wycinanie drzew nie zawsze szkodzi przyrodzie, wystarczy ruszyć głową. Przecież nie ma nic złego w sadzeniu, sprzedaży i wyrzucaniu takich drzewek, które są odpowiednio i łatwo utylizowane. Nie popadajmy w ekogorączkę.
Oj panie Szyszko... Bo tak samo postąpił ten facio w puszczy białowieskiej.
Cytat:Dla mnie, bardziej odrażające byłoby gdyby tam leżała plastikowa choinka
Taka choinka starcza nawet na kilkanaście lat. I wyrzucana jest do pojemników na plastik w ramach segregacji. Naprawdę choinka tak zwana "naturalna" to "jednorazówka". Pytałeś mnie o plasitkowe meble. A ja zapytam czy w domu używasz jednorazowej zastawy stołowej. Owszem, "przemysłowa" hodowla drzewek to niezły biznes. Ale w większości te drzewka pochodzą (zwłaszcza na wsi) z naturalnych lasów. I nieraz zdarzało się na naszych działkach,ze "wiocha", aby zarobić na "kieliszek chleba" przed świętami wycinała (przecież czyjeś) piękne okazy jodeł i świerków. Zwykła kradzież, a za rękę nie złapałeś... Dlatego na tym punkcie jestem być może przeczulony. No i wydatek. Raz kupiona i zapłacona sztuczna choinka starcza na bardzo długo. Czysty  zysk!
  Odpowiedz
#24
Nie zamierzam stawać po żadnej stronie sporu choinkowego, ale jak tak Panowie zażarcie dyskutujecie to warto wiedzieć, że nawet, jeżeli sztuczna choinka
zgryźliwy tetryk napisał(a): wyrzucana jest do pojemników na plastik w ramach segregacji
to nie znaczy, że jest lepsza. Już tłumaczę.

Sztuczne choinki zwykle są produkowane z PVC, czyli polichlorku winylu. Jak najbardziej nadaje się on do recyklingu, ale żeby było to rozwiązanie bardziej ekologiczne od żywego drzewka trzeba taką sztuczną choinkę użytkować przez co najmniej 13 lat. Wtedy oddana do recyklingu jest bardziej ekologiczna. :)
Wpływ na środowisko mierzy się śladem ekologicznym, tu posłużę się CO2- sztuczna choinka generuje od 40 do 60 kg, (zależnie od źródeł) a naturalna choinka zależnie od sposobu utylizacji od 4 do 20 kg CO2.
  Odpowiedz
#25
Cytat:Ale w większości te drzewka pochodzą (zwłaszcza na wsi) z naturalnych lasów. I nieraz zdarzało się na naszych działkach,ze "wiocha", aby zarobić na "kieliszek chleba" przed świętami wycinała (przecież czyjeś) piękne okazy jodeł i świerków.
Nie obchodzą mnie przestępcy z Twojej wsi wykradający drzewka z lasu. Prawo zabrania, a drzewka naturalne i legalne się kupuje z legalnego źródła, są sadzone w tym właśnie celu, nie było by ich gdyby nie zapotrzebowanie i uważam, że korzystanie z tych drzewek nie robi absolutnie żadnej różnicy, ani nie ma w tym absolutnie nic złego, bo kogo obchodzi czy będzie rosnąć rok, czy 20 lat, skoro posadzono je do handlu? Handel swoimi drzewkami, uważam piękna sprawa. Pachnące drzewko w domu? Preferuję, ja i wielu innych, co w tym złego, bo nie kumam? Ja nadal uważam, że czepiasz się nie tego co trzeba.

Do mnie nie przemawiają Twoje argumenty.
¿nʞɔoןɹǝɥs ʎuoןoʍopɐz ǝıqǝıs z śǝʇsǝɾ oɔ ı ou
  Odpowiedz
#26
Ciekawe skąd wiesz, czy choinki sprzedawane gdzieś na placu nie pochodzą z kradzieży.. Zresztą z "jednorazówek" uznaje tylko paper toaletowy i kiedyś, gdy byłem
młodszy także prezerwatywy. Choinka może służyć przez wiele lat bez niszczenia młodych drzewek, i poniewierania ich po śmietnikach. Nota bene to zwyczaj wcale nie polski lecz niemiecki.
P.S. Posadzono dla handlu... A gdyby porosły na tyle długo, aby nadawały się nie na śmietnik, ale do tartaku?
  Odpowiedz
#27
Wtedy hodowcy by się to nie opłacało, nie zarobiłby, nie odprowadził podatku tylko oddał drzewko do tartaku, lub odprowadził i sprzedał, ale na skalę jednej plantacji, to praktycznie bez zyskowne. Bardzo nie ładnie z Twojej strony, że kierujesz się tym, że ludzie są nie uczciwi z góry. Twoim jedynym argumentem jak dotąd jest to, że drzewko by rosło dłużej, teraz piszesz, że mogło trafić do tartaku. Dla mnie kompletnie bez sensu argumenty. Są obszary leśne pod wycinkę, są prywatne obszary pod hodowlę drzewek. Jak jest popyt, to musi być podaż, to nie handel narkotykami. Drzewka umierają po tym, i co z tego? Rozmawiałeś z nimi? Pytałeś czy im to nie pasuje? Robiłeś jakieś pomiary, że uważasz, że to szkodzi środowisku? Czytałeś jakieś naukowe prace na ten temat? Nie? Czyli nie opierasz swojej opinii na logice, to nie religia, czy ezoteryka, gdzie snucie teorii ma sens, tutaj można wszystko zbadać.

Pytasz się skąd wiem, czy nie pochodzą z kradzieży. Nie obchodzi mnie to, po to są służby porządkowe by się tym zajmować. Jak przychodzę na targ, kupuje buty, nie pytam sprzedawcy, czy pochodzą z kradzieży i tego nie zakładam z góry, bo nie jestem chamem. Co robi się z drzewkami po ich "zużyciu" napisał Ci Jarus. Nie ma tu nic złego i z mojej strony kończę dyskusję, bo do niczego sensownego nie prowadzi. Masz swoje zdanie, spoko, dla mnie takie myślenie jest pozbawione sensu logicznego. Nie trzyma się to kupy. Nie przekonałeś mnie i jak dotąd miałeś ku temu okazję, ale nic z tego nie wynikło. Gdybyś mi podał fakty do swojego poglądu w odniesieniu do środowiska, to bym się chociaż zastanowił, a tak... W legalnym, zgodnym z prawem aspekcie nie ma tu eksploatacji lasów, jedynie prywatnych plantacji, więc jest to w porządku, jest prosta utylizacja, działalność nie szkodzi środowisku (nie ma naukowych faktów, które by temu zaprzeczały), a z drzewkiem nie pogadam, to nie zapytam czy mu to pasuje, czy nie. Jest produkt, zużywa się, wyrzucam, produkt podlega prostej utylizacji, są pozyskiwane z nich różne podprodukty, koniec.
¿nʞɔoןɹǝɥs ʎuoןoʍopɐz ǝıqǝıs z śǝʇsǝɾ oɔ ı ou
  Odpowiedz
#28
Ja zawsze kupuję żywą, nie chodzi o zarobki hodowców ale tradycje rodzinne - u mnie w domu zawsze była żywa.
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kiedy ubieracie choinkę/jaką sztuczną czy naturalną? Negr1 9 1 751 24.12.2017, 08:31
Ostatni post: Paweu
  Pochwal się swoją choinką. Baron 1 334 18.01.2016, 10:58
Ostatni post: Balbinka

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości