Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Jak latem podjąć pracę za granicą
#1
Niemcy, Anglia i Holandia to najpopularniejsze kraje, do których Polacy wyjeżdżają do pracy. Do wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować.

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do pracy do państwa unijnego. Poszukując zatrudnienia, korzystają nie tylko z ofert urzędów pracy i agencji zatrudnienia. Szukają pracy na własną rękę, wykorzystując prywatne kontakty, ogłoszenia w prasie i internecie.

Przeprowadzka do innego kraju wiąże się ze zmianami we wszystkich dotychczasowych obszarach życia osoby wyjeżdżającej za granicę. Bardzo ważne jest uzyskanie pełnej informacji o warunkach życia i pracy w danym kraju. Niewielki wysiłek włożony w zaplanowanie wyjazdu pomoże zaoszczędzić czas, energię i uniknąć niepotrzebnych frustracji po przyjeździe.

Przed opuszczeniem kraju warto zapoznać się ze stroną internetową pracodawcy. Można zapytać go, gdzie i pod jakim numerem zarejestrował swoją działalność. Wyjeżdżający powinien też upewnić się, że ma ważny dokument tożsamości (paszport albo dowód osobisty), a także inne dokumenty, takie jak: akt urodzenia, dokumenty dotyczące obecnego lub poprzednich związków małżeńskich, w tym orzeczenia rozwodowe.

Wyjeżdżający do pracy powinien zabrać ze sobą wszelkie umowy lub korespondencję z zagranicznym pracodawcą. Warto upewnić się, że warunki umowy o pracę i zawarte w niej informacje są zrozumiałe. Trzeba również zabrać ze sobą świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy oraz referencje, które będzie można przedstawić potencjalnym pracodawcom za granicą. Dobrze jest przetłumaczyć je na język obcy.

Udając się do pracy za granicą, warto poznać tamtejsze podstawowe przepisy: jaka jest tam płaca minimalna i jaką umowę podpisują zatrudniające się osoby. Trzeba zapoznać się z cenami podstawowych usług i produktów (artykułów spożywczych, wynajmu mieszkania, transportu).

Informacje te są niezbędne dla oszacowania sumy pieniędzy, którą należy wziąć ze sobą. Powinna ona wystarczyć na utrzymanie do otrzymania pierwszej wypłaty lub na wykupienie biletu powrotnego w razie potrzeby.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Odpowiedz
#2
Mam kilka drobnych uwag:
1. Wyjazd do pracy poza granice naszego kraju nie jest niewielkim wysiłkiem. Wymaga wielu nakładów, przede wszystkim finansowych, znajomości języka kraju do którego jedziemy w stopniu przynajmniej podstawowym, odwagi cywilnej i sporej dawki wiedzy w temacie czy wiemy po co tam jedziemy i w jakim celu.
2. Ewentualnego pracodawcę możemy sprawdzić na stronach Ministerstwa Pracy lub podobnych z rozszerzeniem .gov.pl - jeżeli tam nie istnieje to należy się zastanowić czy takowy w ogóle istnieje - a jeżeli pobrał od nas jakieś pieniądze na wydumane koszty???

Pamiętajcie o tym, że w razie niepowodzenia w uzyskaniu zatrudnienia, nie ma zbyt wielu chętnych do pomocy w powrocie do Polski.

Nie mam zamiaru zniechęcać nikogo do wyjazdu, wręcz przeciwnie namawiam, tam są prawdziwe pieniądze do zarobienia. Proszę tylko chętnych o pamiętanie, że to musi być decyzja przemyślana i podjęta z pełną świadomością tego co robimy.

POWODZENIA :)
[Obrazek: Polska_Flaga.gif] piszę poprawnie
YOU'LL NEVER WALK ALONE.

  Odpowiedz
#3
Niedługo wiosna i zaczną się sezonowe wyjazdy do pracy za granicą. Mimo że ja mam stałą pracę to zastanawiam się nad wyjazdem i popracowaniem za jakieś "prawdziwe" pieniądze.

Może macie jakieś własne doświadczenia ? Z usług jakiejś agencji warto skorzystać ? Jakąś inną odradzacie ? Może macie inny pomysł na znalezienie pracy sezonowej.
Piszcie.
[Obrazek: Y3AbJ8Z.jpg]
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Najgorsza praca za granicą. Wasze doświadczenia. Baron 0 1 149 15.03.2015, 09:54
Ostatni post: Baron
  Ile można zarobić za granicą? Baron 0 1 136 22.11.2014, 11:18
Ostatni post: Baron
  Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Baron 5 12 263 06.09.2013, 00:32
Ostatni post: Jarus
  [Dam pracę] Poszukuję moderatorów znających się na modzie improwizuje 1 1 871 12.02.2013, 17:12
Ostatni post: Vilandra
  Praca za granicą - Francja doris2427 0 1 717 20.10.2012, 12:10
Ostatni post: doris2427

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości