Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


LD - czyli świadome śnienie
#1
LD z ang. Lucid Dream a po Polsku po prostu świadome śnienie. Czym jest, co można dzięki niemu osiągnąć?
Mini poradnik Świadomego Śnienia by Vilandra


Zacznijmy od tego czym są sny. Teoretycznie można by je porównać do halucynacji, są to twory naszego umysłu, z którymi mamy do czynienia mniej więcej półtorej do dwóch godzin każdej nocy. Sny występują w fazie REM (szybki ruch gałek ocznych).

Sen przebiega następująco:
1. Zasypianie - faza NREM 1. Przed oczami pojawiają nam się obrazy, które nazywamy hipnagogami. Są to pojedyncze lub złożone wyobrażenia, barwne, czasami bezsensowne.
2. NREM 2 - Funkcje fizjologiczne ulegają zwolnieniu, a fale mózgowe wydłużeniu.
3. NREM 3 - 30 do 45 minut po zaśnięciu. W naszym mózgu pojawiają się fale delta.
4. NREM 4 - Głęboki sen (sen delta). Obejmuje ok. 10% - 15% całkowitego czasu snu.
5. Ponownie faza NREM 3.
6. Ponownie faza NREM 2
7. FAZA REM ten właśnie moment interesuje nas najbardziej. Właśnie w tej fazie śnimy. Niektóre obszary mózgu nadal wykazują wysoką aktywność. Nasze ciało obejmuje paraliż senny.

Po zakończeniu fazy REM może nastąp[ić krótkotrwałe, niezapamiętane przez nas przebudzenie. Jeśli jednak ono nie nastąpi - z REM przechodzimy na powrót do fazy NREM 2.

Jak więc wykorzystać maksymalnie fazę REM? Wyobraź sobie, że możesz śnić takie sny, jakich tylko sobie zażyczysz, pozbyć się koszmarów sennych, zwiedzać we śnie odległe krainy... a może chcesz zjeść kolacje ze swoją ulubioną gwiazdą, skoczyć ze spadochronu, zdobyć Mont Everest? Rzeczywistość może ograniczać niektóre z tych marzeń, ale we śnie nie ma barier, nie ma rzeczy nieosiągalnych i niemożliwych.

Śniąc możesz być kim chcesz i robić co chcesz, musisz jednak przejąc kontrolę nad swoim snem. Śnić, a jednocześnie utrzymywać pełną świadomość tego, co się dzieje. Brzmi to trochę fantastycznie, ale jest jak najbardziej możliwe. Podczas świadomego snu nic Ci nie grozi, nie jesteś narażony na niebezpieczeństwa, nie można Ci sprawić bólu. Jedynym przeciwwskazaniem jest leczenie psychiatryczne (np. w schizofrenii).

Oneironautyka, bo tak nazywa się sztuka świadomego śnienia daje Ci możliwość dysponowania boską wręcz mocą, uwalniania od lęków i problemów, które w "normalnym" świecie są dla Ciebie trudne do pokonania.

[Obrazek: c4fe41b40028ae104d6a9b95]

Kilkukrotne budzenie:
Ustaw budzik tak, aby dzwonił co półtorej godziny. Dzięki temu zabiegowi będziesz budził się pod koniec fazy REM i łatwiej będzie Ci zapamiętać o czym przed chwilą śniłeś. W sztuce oneironautyki bardzo ważna jest umiejętność zapamiętywania snów. Dzięki kilkukrotnemu budzeniu w ciągu nocy masz szansę na stałe zwiększyć ilość zapamiętanych snów.

Testy rzeczywistości:
Praktykując LD zapewne zdarzy Ci się przypadek tzw. fałszywego przebudzenia. Wydawać Ci się będzie, że właśnie przebudziłeś się ze swojego snu, a tak naprawdę nadal śpisz, śniąc scenę w której się budzisz.
- Jeśli wydaje Ci się, że się obudziłeś postaraj się spojrzeć na jakiś zegarek w zasięgu Ciebie. Sprawdź czy cyferblat wygląda naturalnie, nie ma na nim czegoś dziwnego. Jeśli coś wyda Ci się inne niż powinno być w rzeczywistości - nadal śnisz.
- Przeczytaj fragment dowolnego tekstu, podnieś wzrok i przeczytaj ponownie. Różnią się od siebie? To oznacza, że śpisz i śnisz nadal.
- Spójrz na siebie w lustrze. Odbicie zachowuje się tak jak Ty? Jeśli tak obudziłeś się, jeśli nie - śnisz.

Po obudzeniu staraj się jak najdłużej utrzymywać swoje oczy w pozycji zamkniętej. Spróbuj przypomnieć sobie o czym śniłeś. Z czasem będziesz pamiętał coraz więcej szczegółów.
Dziennik snów:
Prowadź swój dziennik snów. Zwykły zeszyt, w którym zapisywać będziesz każdy zapamiętany sen, wszystko to, co jesteś sobie w stanie przypomnieć. Sny najlepiej zapisywać zaraz po przebudzeniu - wtedy pamiętamy je najlepiej. Niech opisy będą barwne, niech zawierają najmniejsze nawet detale, a każdy sen niech będzie opatrzony datą.

Unikaj alkoholu - skraca on fazy REM. Staraj się prowadzić regularny tryb życia, najlepiej kładź się i wstawaj każdego dnia o tej samej godzinie. Czytaj i słuchaj o świadomych snach, tak często jak tylko się da - zaprogramujesz w ten sposób swój umysł na doświadczanie ich.

Przykładowe techniki wywoływania Świadomych Snów:
1. WBTB (Wake Back To Bed), czyli wstań i wróć do łóżka. Wstań po 4-6 godzinach snu i zajmij się czymś, co będzie wymagało od Ciebie skupienia i całkowitej świadomości. Wykonaj poranną gimnastykę lub poczytaj książkę, a następnie wróć do łóżka.
2. MILD ((Mnemonic Induction of Lucid Dreams,), pamięciowe wywoływanie świadomych snów. Powtarzaj sugestie dotyczącą umiejętności świadomego śnienia, np. "będę zdawał sobie sprawę, że śnię", wyobrażaj sobie, że właśnie śnisz i orientujesz się o tym. Rób to tuż przed zaśnięciem.

Jeden wątek byłby zbyt długi, aby opisać całą ideologię LD. Każdy oneironauta ma własne sprawdzone techniki i sposoby na przedłużenie snów i zwiększenie ich ilości. Wprawni oneironauci potrafią łączyć sny (obudzić się w trakcie snu, a następnie powrócić do niego ponownie zasypiając), stabilizować sen (nie dopuszczać do jego przerwania), latać we śnie i doświadczać mnóstwa niesamowitych wrażeń, dzięki umiejętności kontrolowania własnego umysłu.

Świadome śnienie jest nie tylko zabawą, ale i potężnym środkiem naturalnej terapii. Umiejętność świadomego śnienia wynosi człowieka na wyższy poziom i daje wiele radości.

Zainteresowanych tematem zapraszam do zapoznania się z materiałami autorstwa Adama Bytofa, a także do odwiedzenia strony wizjoner.org, której autor oferuje darmowy kurs świadomego śnienia. Warto również zaopatrzyć się w publikacje "Sen Mistrza" oraz "Sztuka Świadomego Śnienia".

Pozdrawiam życząc kolorowych snów ;)
  Odpowiedz
#2
Jeśli chodzi o świadome śnienie, dawno temu powracał do mnie pewien koszmar, dzieckiem wówczas jeszcze byłem ( do dziś pamiętam szczegóły i często zastanawiam się skąd to się wzięło), długo budziłem się z krzykiem i leżałem do rana bojąc się drgnąć. Któregoś razu poprzez senne majaki, niczym miecz świetlisty przebiła się świadoma myśl "to tylko sen", stopniowo za uspokajającą myślą,zaczęło się kierowanie snami, ciągle mam problem ze świadomym włączaniem tego mechanizmu, kiedy jednak występuje bodziec w postaci koszmaru, robię to śpiewająco, sprzyjają też takim akcją stany gorączkowe.
  Odpowiedz
#3
Ja rzadko kiedy pamiętam, co mi się śniło, dlatego spróbuję tej metody z budzikiem.
  Odpowiedz
#4
Jak już jesteśmy przy śnie to nie będę zakładał nowego tematu i mam takie male pytanie. Czy znacie jakieś dobre sposoby na zasypianie czasami nawet 2/3h leże w łóżku i jest mi bardzo trudno zasnąć. Nieważne o której porze się położę.
  Odpowiedz
#5
(15.10.2012, 19:00)Br0nek1234 napisał(a): Czy znacie jakieś dobre sposoby na zasypianie

Kieruje Cię do tego wątku Bezsenność

Poza tym możesz wykorzystać trójstopniowy, tzw. jogiński oddech. Wdychasz powoli powietrze wypychając do przodu dolną część brzucha, następnie wypełniasz środkową część płuc, po czym górną. Już samo wypchnięcie brzucha przy wdechu da Ci pojęcie o tym , jak powinien ten oddech wyglądać. dychasz powietrze licząc do czterech, zatrzymujesz licząc do czterech i wydychasz licząc do czterech.

Trójstopniowe oddychanie obniży ciśnienie krwi, poziom hormonów stresu i uspokoi Cię, że łatwiej będzie Ci zasnąć.
  Odpowiedz
#6
A Ty Vilandra potrafisz świadomie śnić ??
[Obrazek: Kd6SQvD.png]
  Odpowiedz
#7
(15.10.2012, 19:20)dimix napisał(a): A Ty Vilandra potrafisz świadomie śnić ??

Jeśli tylko wyrażę przed zaśnięciem intencję pojawienia się LD, mam go. Jeśli kładę się spać bez takiej intencji, świadome sny występują sporadycznie.
  Odpowiedz
#8
Ciekawy temat. Często mam tak że bardzo chce przypomnieć sobie o czym śniłem i nie mogę tego zrobić:D
[ Sygnatura usunięta przez moderatora. ]
  Odpowiedz
#9
Ale to musi być super, wyobrażam sobie że jestem tu i tam i moge robić co chcę :)

Wysyłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk 2
[Obrazek: Kd6SQvD.png]
  Odpowiedz
#10
Nie mogę się powstrzymać i troszkę odbiegnę od tematu, jeśli techniki opisane przez Vilandrę obudziły Waszą ciekawość chciał bym Wam zarekomendować książeczkę, to wprawdzie fantastyka, ale ideologicznie bardzo bliska temu co Vilandra próbuje nam przybliżyć, Andre Norton - Senne Manowce. Gorąco polecam.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Świadome sny polx 25 12 073 05.05.2015, 17:31
Ostatni post: latira

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości