Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Poradnik szachowy #4 - Poprawne rozpoczynanie partii, debiuty szachowe
#1
Debiut szachowy jest to rozpoczęcie partii trwające kilka ruchów, które mają wyprowadzić nas na pozycje równą lub lepszą. Debiut wyprowadzający nas na pozycję gorszą jest zły. Zajęcie środka planszy jest kluczowe do zwycięstwa, dzięki temu my będziemy kontrolować partię.


Dobrym rozpoczęciem partii z pozycji białych jest poruszenie się pionkiem na pole e4:

[Obrazek: tgopas.jpg]

Czarny odpowiada e5

[Obrazek: 6zcp9n.jpg]

poruszamy skoczka na f3
[Obrazek: pktsuu.jpg]

Czarny odpowiada Skoczkiem na c6 w celu obrony pionka
[Obrazek: poaq7h.jpg]

A my atakujemy Gońcem na b5
[Obrazek: nppvgw.jpg]

Czarny nie powinien odejść skoczkiem, bo tym samym odejdzie z obroną pionka. Jedynym dobrym ruchem z jego strony jest atak na naszego pionka poprzez ruch Skoczek f6
[Obrazek: iaev21.jpg]

W tej sytuacji pozycja jest równa, możemy zagrać np. Skoczek b3, pionek d3, roszadę. Zaletą jest to, że my związujemy gońcem czarnego skoczka, co będziemy mogli w przyszłości wykorzystać poprzez zbicie go i zmuszenie czarnego do zbicia naszego gońca pionkiem.


Niepoprawny debiut:

Granie na pierwszy ruch pionkiem a4, h4 w celu wypuszczenia wieży nie jest dobrym rozpoczęciem, ponieważ przeciwnik może poprzez ruch pionkiem odsłonić gońca, który będzie kontrolował pole wyjścia wieży.
[Obrazek: msfmqt.jpg]

W tej sytuacji wypuszczenie wieży jest niemożłiwe (bo czarny może ją zbić, a wieża jest ważniejsza, niż goniec). Przeciwnik ma pozycję lepszą, więc taki depiu jest zły.


  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak zacząć biegać? Poradnik Paweu 8 803 18.06.2017, 20:41
Ostatni post: Paweu
  Poradnik Szachowy #3 - Wymiany figur + przykłady matów do ćwiczenia Robotox 1 498 29.12.2015, 23:18
Ostatni post: amb00
  Poradnik Szachowy #2 - Zaawansowane podstawy Robotox 0 371 29.12.2015, 22:24
Ostatni post: Robotox
  Poradnik Szachowy #1 - Podstawy Robotox 8 1 088 28.12.2015, 14:50
Ostatni post: Robotox

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości