Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Religia-jak się wypisać bez zgody rodziców
#11
(14.03.2017, 15:00)Paweł napisał(a): z drugiej strony po co ma się męczyć z religią skoro jest się ateistą.

Religia jest nauką o religii, więc teoretycznie wiara nic do tego nie ma. Nie zdajesz z wiary, chodzenia do koscioła, czy przestrzegania dekalogu, a z wiedzy tak jak na każdym innym przedmiocie. Religia to nie katecheza.


  Odpowiedz
#12
Robo, właśnie to jest katecheza. W Polsce na lekcji religii uczysz się o chrześcijaństwie, katolicyzmie jak naśladując Jezusa możesz osiągnąć niebo. To nie tylko nauka o religii co również lekcja, która na nas powinna działać duchowo tak jak słuchanie kazania mówionego przez księdza w kościele.

Na etyce możesz dopiero poznawać inne religie, bo na zwykłej katechezie inne wiary poznasz tylko powierzchownie. Na historii również, ciekawe są tematy związane z reformacją. Można się dużo dowiedzieć.

Jeśli ktoś chce poznawać inne światopoglądy to zamknięcie się na lekcje religii niekoniecznie będzie dobrym wyborem.
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
#13
(14.03.2017, 15:19)Robotox napisał(a): Religia jest nauką o religii, więc teoretycznie wiara nic do tego nie ma.
No fakt, teoretycznie. Praktycznie, kończąc szkołę średnią możesz poprosić o papier potwierdzający częściowe ukończenie kursu przedmałżeńskiego ewentualnie mieć przygotowanie do bierzmowania. I po co tak to roztrząsać? :) Wszyscy wiemy, jak wyglądają realia, wiemy, że zamiast uczyć się o tym, kiedy żył Mojżesz, co to jest Dekalog i jak religia może wpływać na życie w znaczniej większości szkół jest gruba indoktrynacja, księża i katecheci narzucają swoje przekonania- księża również nazywają to katechezą a nie nauką religii a w zeszytach zamiast:
Lekcja nr
Temat:
każą pisać:
Katecheza nr
Temat:

Skoro ktoś nie chce na to uczęszczać- od 18 r.ż. ma prawo te zajęcia opuszczać na rzecz innych zorganizowanych przez szkołę. Warto o tym wiedzieć, żeby uniknąć problemów z nauczycielami nieumiejącymi rozmawiać a i do religii nie ma co na forum przekonywać. :P Jak ktoś wierzy- zawsze znajdzie drogę do swojego boga, jeżeli nie- ma prawo wyboru. I to jest piękne. :)
  Odpowiedz
#14
Jest dzieckiem nie zadnym ateista  Puknijsie  Najlepsze wyjscie to pokazanie swoich racij i szczera rozmowa.  Polecam sluchac rodziców - i tak bedziesz ich sluchac do konca zycia. Pozdr.
  Odpowiedz
#15
(14.03.2017, 15:00)Paweł napisał(a): Znam kolegę osobiście i myślę, że najgorszy problem byłby z wypisaniem się z religii nawet jeśli on ukończy jesienią 18 rok życia.
Taki przypadek to świetna okazja do ściągnięcia kontroli z kuratorium, bo na pewno w szkole średniej to nie do dyrektora należy decyzja czy ktoś będzie uczęszczał na religię czy nie. Ja też jestem w szkole średniej, nie chodzę na religię i nie miałem problemu z wypisaniem się. Wystarczyła kartka z informacją do wychowawcy.
(14.03.2017, 15:16)Demanufacture napisał(a): Tylko lojalnie uprzedzam- nie będziesz mieć wtedy wolnego. Albo są zajęcia świetlicowe, albo biblioteczne albo etyka- szkoła nadal w tym czasie za Ciebie odpowiada.
Ja mam wolne. Obie lekcje religii w tygodniu mam na dwóch pierwszych godzinach w poniedziałek i normalnie tak jak inni niechodzący na religię nie przychodzę wtedy do szkoły.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Religia w szkołach - wzór czy zło konieczne? adam-as 10 3 037 10.10.2013, 00:31
Ostatni post: Paweu
  Religia a nauka Ejdam 1 1 278 21.11.2012, 01:35
Ostatni post: synonim11

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości