Witaj szanowny Gościu na forum Odjechani.com.pl. Serdecznie zachęcamy do rejestracji. Tylko u nas tak przyjazna atmosfera. Kliknij tutaj, aby się zarejestrować i dołączyć do grona Odjechanych!

Strona odjechani.com.pl może przechowywać Twoje dane osobowe, które w niej zamieścisz po zarejestrowaniu konta. Odjechani.com.pl wykorzystuje również pliki cookies (ciasteczka), odwiedzając ją wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie oraz rejestrując konto wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w ramach funkcjonowania serwisu. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Pozdrawiamy!


Sorry, a przepraszam, to wcale nie znaczy to samo...
#1
Zapewne spotykacie się na co dzień z określeniami "Sorry" albo "Przepraszam".Zastanawiałem się od dłuższego czasu, jaka jest różnica tymi słowami?, bo prawie tak samo brzmią i tak samo znaczą.
Ale słowo "Przepraszam"jest bardziej kulturalne niż od słowa "Sorry" o ile mi wiadomo.

Częściej spotkamy, takich ludzie młodych którzy, nie mają szacunku dla starszych osób, wypowiadają brzydkie słowa np:"Sorry, Stary, Stara Chłopie itp.."
Słowo "Sorry" nie powie się, do kogoś starszego albo rodziców bo to brak szacunku.A nam często się zdarza wypowiadać takie słowa ale co tym zrobić?

Byłem w szkole świadkiem pewnej przepychanki na przerwie, pomiędzy koleżanką a kolegą.Kolega popchnął koleżankę lekko i uderzyła w ścianę po czym przewróciła się na ziemie.Gdy nauczyciel powiedział, żeby ją przeprosił to odpowiedział jedynie Sorry, co mnie to wyprowadziło z równowagi.
Jak można powiedzieć do kobiety takie słowa, dla mnie to jest be szczelnie i chamskie.
Powinien przeprosić ją i żałować co zrobią.
Takie sytuacje nie zdarzają się tylko w szkole, lecz na ulicy, na przystanku i życiu codziennym naszym, ludzie młodzi czyli my, powinniśmy szanować starszych ludzi.

Nie lubię też jak ktoś do mnie mówi: "Ej stary, chodź na piwo"Stary to sobie możesz do psa gadać, a nie do mnie.
Nie wiem skąd się to słowo wzięło, ale dla mnie brzmi brzydko.Często używamy takich słów, a słowa przepraszam dziękuje proszę to rzadko można usłyszeć od ludzi młodszych.
Jest tak że ludzie młodzi chcą, żeby starsi, bliscy dziadkowie, babcie mówili dziękuje itp...To przekracza wszelkie granice, są takie przypadki choćby w mojej wsi.
Cytat:Powiedzieć słowo przepraszam, to nic nie kosztuje!!!
Nie chce tu nikogo obrażać ale nikt z nas tutaj nie ma 100% kultury, bo może nie każdy wychował się z kulturą, jeśli był od małego wychowywany z przykazaniami kościelnymi które nakazują poszczególne przykazania, a przede wszystkim był uczony, jak się zachować wobec starszych osób to ten człowiek ma kulturę.

A wam się zdarza mówić bliskim osobom brzydkie słowa?
Może wam to nie przeszkadza, jak się wam powie Stary Sorry itp...

Powiem wam że ja nie lekceważę takiego zachowania i wy z pewnością też, dzieci wolą zapamiętywać brzydkie słowa, a później ludzie się dziwią że dzieci wulgaryzmy używają.
[Obrazek: 540130_786107568083027_1368345782_n.jpg]
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. 
  Odpowiedz
#2
Pomijając to co napisałeś, muszę przyznać, że potencjał wątku jest naprawdę wielki. Dobre pytanie, różnica pomiędzy sorry a przepraszam. Niewątpliwie takowa jest i na pewno ją czuć. Dużo łatwiej jest powiedzieć uproszczoną angielską formę, niż wyrazić prawdziwą skruchę, wypowiadając zwykłe - przepraszam.
  Odpowiedz
#3
da Vinci napisał(a):Pomijając to co napisałeś, muszę przyznać, że potencjał wątku jest naprawdę wielki.
No widzisz da Vinci, nigdy mnie nie doceniałeś, a dziś się przekonałeś.Powiem ci że jak chce, to potrafię obszernego posta napisać na ciekawy temat.
Wszystko co wiedziałem, to napisałem poście, więc teraz siedzę cicho i będę czytał wasze zdania na ten temat.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. 
  Odpowiedz
#4
Prawidłowo to ''sorry'' przez dwa ''r'' a to słowo po angielsku to właśnie przepraszam, inaczej brzmi ale znaczy to samo, tylko w innym języku tak samo happy a szczęśliwy, to jest to samo. Ale masz racje, mówmy naszym językiem, nie przyzwyczajajmy się do angielskich słówek, bo już kilka weszło w życie, Amerykańskich świąt typu Halloween. To są efekty zagranicznej polityki, miedzy innymi Brytyjskiej. Fajnie gdyby Polskim językiem umiała się posługiwać przynajmniej część zachodniej europy.

Starsi ludzie którzy nie wiedzą o co chodzi ze słowem ''sorry'' odpowiedzą co, słucham, czego? dlatego że nie przyswoili sobie tych słówek, duży związek ma z tym towarzystwo w jakim przebywają. Może ktoś słyszał ten kawał o rolniku i synu który wrócił z Ameryki, a ojciec rano się go coś pyta - chyba: idziesz wywalać gnój, a on na to what? (łod) a ojciec, od kunia i krowy. Haha
Gdyby jakiś łepek powiedział do swojego dziadka ''fuck you'' to odpowiedział by co takiego? a nie np, czekaj szczylu tylko ja powiem ojcom.

Więc to ma duże znaczenie jeśli chodzi o szacunek do drugiej osoby i nie tylko to jedne słówko.
Zauważyłem że ludzie automatycznie wypowiadają tą słówko gdy np kogoś skrzywdzą, przezwą - w tym ja.

Ja tylko używam angielskich słówek wśród rówieśników, w domu czasem.
Do babci czy dziadka nigdy nie powiedziałem very good, thank you, ale już hello to tak.


Stary, chodź na piwo - tak mówimy do kolegów, jeszcze nie zauważyłem aby powiedzieć tak do osoby starszej o kilkanaście lat, bez przesady aż tak źle to w Polsce nie jest. Ja często mówię dziękuje, przepraszam i proszę i z tego co widzę to moi rówieśnicy także, jest to dziwne jeśli tej samej osobie w ciągu dni mówimy kilka razy dzień dobry. W Austrii z tego co pamiętam to świadczy o naszym wychowaniu i kulturze, im więcej tym lepiej, oczywiście jest jakiś odstęp czasowy.

To że kilka razy zapomnimy powiedzieć tego magicznego słowa to nie znaczy że jesteśmy źle wychowani.
Nikt nie jest doskonały w 100%

Podsumowując; inaczej szanujemy siebie, rówieśników, rodziców, dziadków.
Powinniśmy tak samo, jest inaczej.
"Bądź dobrej myśli, bo po co być złej" - Stanisław Lem.
  Odpowiedz
#5
Słowa wypowiedziane w języku obcym mają mniejsze zabarwienie emocjonalne niż te, które wypowiadamy w języku ojczystym. Pomijając juz fakt, komu wypada powiedzieć "sorry", a komu nie, to słowo po prostu łatwiej przechodzi przez gardło niż "przepraszam".
  Odpowiedz
#6
Lepiej powiedzieć sorry i naprawdę żałować niż fałszywe przepraszam, i na odwrót. Wszystko toczy się w nas samych. Począwszy od zbrodni za którą przepraszamy po naszą skruchę. Słowo w obcym języku łatwiej wypowiedzieć..nie przyjmujemy żeby było one naprawdę jakoś niecodzienne tak jak przepraszam, którego słyszy się coraz mniej. Ważne abyśmy, w to co wypowiadamy, wierzyli i nadawali tym słowom odpowiedni sens.
  Odpowiedz
#7
Jak dla mnie, słowo "przepraszam" ma dużo mocniejszy wydźwięk niż "sorry". Zgadzam się z poprzednikami, że "sorry" łatwiej powiedzieć. Może po prostu dlatego, że jest krótsze i można je tak "mruknąć pod nosem" że ma taki przekaz jak "łojtam..." ;). Kiedy wypowiemy "przepraszam" głośno i wyraźnie, ktoś inny jeszcze może usłyszeć, że wyrażamy skruchę, a przyznawanie się do błędów, czy winy... nie jest "trendy".
[Obrazek: Y3AbJ8Z.jpg]
  Odpowiedz
#8
Sorry łatwiej powiedzieć, bo to nawyk, a jak coś jest odruchem, to nie ma głębi. Sorry zwykle używa się w drobnych incydentach, a skoro często do takich dochodzi, to własnie wchodzi w nawyk i traci na znaczeniu w świadomości ludzi. Gdy mówisz przepraszam, używasz pełni potencjału znaczenia tego słowa, więc inaczej się to odbiera. Sposób wypowiedzenia też ma kluczowe znaczenie.
  Odpowiedz
#9
Myślę że to wszystko zależy od wychowania.
Człowiek wychowuje się całe życie.
Gdy jest jeszcze młody to mówi "sory" (nigdy nie słyszałem żeby ktoś mówił przez dwa R: sorry) a gdy jest dojrzały to mówi przepraszam.
Chociaż z tą dojrzałością bywa różnie.
Od wychowania zależy czy "sory"/przepraszam ma znaczenie głębokie czy płytkie.
  Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Internet radiowy - ip w całym mieście takie samo. Możliwe? pandokti 2 1 954 03.09.2013, 17:48
Ostatni post: pandokti
  Co to znaczy LOL Borat 3 2 870 31.05.2012, 23:35
Ostatni post: niikii
  Co to znaczy konnichiwa? Borat 1 9 911 24.03.2012, 17:54
Ostatni post: Baron
  Co to znaczy ^^ Borat 2 2 222 11.03.2012, 14:45
Ostatni post: dimix

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości